Германците бесни: Талибански лидер „им се провлекол“ во државата- држи говор во џамија (ВИДЕО)

Германија во саботата потврди дека започнале истрага за наводниот неовластен влез во земјата на висок член на авганистанскиот исламистички талибански режим.

Контроверзноста избувна откако Абдул Бари Омар, шеф на Администрацијата за храна и лекови предводена од Талибанците, се појави во џамијата во Келн во четвртокот, обраќајќи им се на публиката, главно авганистански иселеници.

Билд пишува дека никој не знае каде е Омар по скандалозното појавување во џамијата и дека не се знае кој му ја одобрил визата за влез во земјата.

Тој наводно ги посетил Холандија, Германија, Белгија и Словачка за време на неговата европска „турнеја“.

Германското Министерство за внатрешни работи го осуди појавувањето на Омар на Х како „целосно неприфатливо“, велејќи дека за членовите на Талибанците нема место во земјата.

Од организаторите, Турско-исламскиот сојуз или ДИТИБ, итно било побарано да разјаснат како се случило тоа.

„Никој не смее да им нуди платформа на радикалните исламисти во Германија. Талибанците се одговорни за масовното кршење на човековите права. Надлежните органи интензивно го истражуваат случајот“, објави Министерството.

ДИТИБ се огради од настанот, велејќи дека изнајмиле простор на Авганистанската културна асоцијација со седиште во Келн за верски собири и не знаеле дека талибански функционер бил поканет.

„Шокирани сме од овој инцидент“, рече ДИТИБ во петокот, инсистирајќи дека од медиумите дознале дека говорникот бил претставник на Талибанците.

„Спротивно на договорот, ова се претвори во политички настан на кој беше поканет непознат говорник“, се вели во соопштението.

Ова беше „еклатантно прекршување на договорот“ и на здружението му е забрането да работи во просториите, се додава.

Во петокот, германското Министерство за надворешни работи соопшти дека нивните официјални досиеја покажуваат дека ниту една од визните канцеларии на земјата не му издала виза на Омар, ниту пак биле известени за неговата посета. Министерството нагласи во соопштението објавено на X дека Германија не ја признава талибанската влада.

„Сѐ додека талибанците во Авганистан јасно ги газат човековите права, особено правата на жените и девојчињата, нема да има нормализација со талибанскиот режим“, додава Министерството.

Главниот портпарол на талибанците, Забихула Муџахид, во петокот го потврди присуството на Омар во Германија, објавувајќи слики од контроверзниот настан во четвртокот.

„Тој ги охрабри авганистанските учесници да се вратат во земјата и да го искористат својот капитал за да придонесат за обновата и развојот на земјата, велејќи им дека безбедноста е вратена во земјата“, напишал Муџахид.

ДИТИБ, наводно, е најголемата сунитска муслиманска организација во Германија и е поврзана со турската влада.

Исто така, холандскиот министер за здравство и спорт се извини во саботата што се сликал со Омар додека двајцата присуствувале на Вториот светски форум за локално производство во Хаг од 6 до 8 ноември.

Ернст Кајперс напиша на X дека се залага за човековите права, особено за правата на жените, и не сака да биде поврзан со, како што тој го осуди, „страшниот“ талибански режим.

„Не знаев кој е тој човек во тоа време. Ова беше грешка и не требаше да се случи, и жалам за тоа. Истражуваме како ова лице беше присутно на оваа конференција“, рече тој.

Талибанците ја вратија власта во август 2021 година, кога западните трупи предводени од САД хаотично се повлекоа по речиси две децении учество во војната во Авганистан.

Ниту една странска земја не го призна талибанскиот режим, главно поради тоа што им забранува на жените да се школуваат по шесто одделение во Авганистан и им забранува на жените да работат на повеќето работни места во јавниот и приватниот сектор, вклучително и во канцелариите на Обединетите нации.

Жена дошла во болница окована во синџири, на полицијата ѝ открила детали за ужасот

Неименуваната 40-годишна жена успеала да се оттргне од претходно осуден педофил од Шпанија и се појавила во болница со модринки на лицето и синџири околу вратот.

Лекарите од болницата „Свети Јаков“ останале во шок кога здогледале жена на која рацете и вратот ѝ биле врзани со синџири, објави Дејли Меил.

Имено, жената на полицијата ѝ рекла дека била во болница за да посети хоспитализиран пријател, а откако заминала, мажот ѝ понудил да ја повози до дома. По пат ѝ рекол дека мора да застанат кај неговата куќа за да ги земат потребните работи.

Ја повикал да влезе во неговата куќа, а откако ја затворил влезната врата, ја претепал до смрт, пишува Олив прес.

Исто така, жената изјавила дека се онесвестила од тепањето, а кога дошла на себе видела дека има синџири околу вратот и рацете. Напаѓачот се обидел да ја удави, а кога не успеал, почнал да ја навредува и тепа.

Жената успеала да побегне низ прозорецот кога оценила дека напаѓачот не гледа. За помош се обратила кај член на семејството кој веднаш ја однел во болница.

Осомничениот маж, претходно осуден педофил, по пријавата веднаш е уапсен, а моментално се наоѓа во притвор каде ќе го чека натамошна истрага за случајот.

Осомничениот и претходно бил осуден за киднапирање и малтретирање на деветгодишно девојче во Бургалеса, објавија локалните медиуми.

Ѝ посветил бизарна тетоважа на девојката, сите му се смеат- снимката има 13 милиони прегледи

Момче стана вирална сензација откако на TikTok се појави видео на кое се тетовира во студиото Betty Zoo Tattoo Studio во Копенхаген.

Момчето решило да направи уникатна тетоважа како почит кон својата девојка, а видеото е прегледано повеќе од 13 милиони пати.

На видеото може да видите како девојката го гризе за рака, а тетоважата потоа со мастило ги црта трагите од нејзиниот гриз. Резултатот е, хм, што е, и не требало многу време за луѓето да почнат да се потсмеваат во коментарите.

@bettyzootattoo Bite Mark tattoo #fyp #bf #tattoo #bitemarktattoo #foryou #trending #onthisday #fypviralシ ♬ My Love Mine All Mine - Mitski

„Која е најглупата тетоважа што можете да ја смислите? прашал тиктокер, а друг додал: „А што кога ќе раскинете?“

„Најглупавата идеја за тетоважа...сакам таква“, „Ова е навистина лоша идеја“, „Не можам да замислам полоша тетоважа“, „Едвард Кален би го сакал ова“, „Зошто?“, се некои од коментарите. Сепак, имало и такви на кои овој потег им бил „сладок“.

Иги Азалеа годинава заработи рекордни 48 милиони долари од разголени снимки на OnlyFans (ФОТО)

Од Бела Торн и Карди Би, до Кети Прајс и Дри де Матео од серијата Sopranos, има многу ѕвезди на OnlyFans, еротска платформа која беше основана во 2016 година.

Но, кој заработи најмногу оваа година? Можеби ќе бидете изненадени од она што го откри извештајот на LELO.

Поранешната девојка на Канје Вест, Амбер Роуз моментално е на петтото место и досега има заработено импресивни 26 милиони долари на платформата (каде што наплаќа месечна претплата од 5 долари).

Поранешната ѕвезда на Дизни, Торн заработи 32 милиони долари.

На третото место е Блек Чајна, која откако наплатуваше 19,99 долари месечно за гледање содржини, заработи 35 милиони долари - но ја деактивираше својата сметка во март.

На второ место е раперката Карди Би, која неодамна заработи дополнителни 10 милиони долари, со што нејзината вкупна заработка достигна неверојатни 45 милиони долари.

На прво место е австралиската раперка Иги Азалеа - која две години нема издадено нова музика.

Раперката досега заработила 48 милиони долари на OnlyFans, а тоа го направила за помалку од една година откако го отвори својот профил. 33-годишната раперка се приклучи на платформата дури во јануари, додека, на пример, Карди Б е на OnlyFans од 2020 година.

Други познати личности кои се на врвот на листата богати на OnlyFans се Тајга, Крис Браун и Остин Махон.

Зборувајќи за тоа кога се приклучи на OnlyFans претходно оваа година, Иги (вистинското име Аметист Амелија Кели) рече дека не знаела дека може да биде толку креативна на платформата. „Да се ​​признае, никогаш не знаев дека OnlyFans е место каде што можам да бидам креативна, па не очекував дека ќе работам со нив на мојот најголем проект досега“, изјави таа за Variety.

„Откако навлегов подлабоко во тоа што значи да се има OnlyFans, сфатив дека тоа е совршена платформа за лансирање на мултимедијален концепт“, додаде таа.

притисни ентер