Францускиот документарен филм „Дахомеј“ победник на Берлински филмски фестивал

 Добитник на Златната мечка за најдобар филм на годинашниот 74 Берлински филмски фестивал е францускиот експериментален документарен филм „Дахомеј“ за враќањето во Африка на конфискуваните уметнички дела во периодот на колонијализмот.

Документаристичкиот есеј на француската режисерка со сенегалско потекло Мати Диоп го истражува враќањето на ограбеното кралско богатство на африканското кралство Дахомеј од Париз во денешна Република Бенин.

Додека извезуваше на сцената за да ја прими наградата, Диоп рече: „Ја поддржувам Палестина!“ и му се заблагодари на народот на Сенегал „за борбата за демократија“./МИА

Музички настан „Гази Баба на точак"

 На плоштадот во Автокоманда вечер во 19:30 часот ќе се оддржи музички настан „Гази Баба на точак".

-За сите деца организираме лотарија со многу подароци, а како главна награда за најсреќното дете ќе доделиме велосипед, информираат од Општина Гази Баба.

Оттаму ги повикуваат граѓаните со своите велосипеди да дојдат на плоштадот во Автокоманда, каде во рамки на манифестацијата е подготвена и музичка програма.

На настанот ќе бидат доделени и решенијата за субвенционирање на граѓаните за набавка на велосипеди кои ги доделува општина Гази Баба.

Се прошири пожарот на Огражден, со гасне со два хеликоптери

Пожарот на планината Огражден, над селото Бадилен, на територијата на Општина Ново Село, кој избвувна пред осум денови, од синоќа се проширил кон местото Рајаново. 

Од утрово го гаснат два хеликоптери-„Камов“ од Србија и „Блек хоук“ од Турција, кои се дел од меѓународната помош што ја доби нашата земја за гаснење на пожарите.

Прошрирувањето на пожарот го потврдија од ТППЕ Струмица и Ловното друштво „Елен“ од Ново Село. Според нив, пожарот се префрлил на западната страна на Огражден, но се надеваат дека со помош на хеликоптерите и со поддршка од земја ќе успеат да го запрат.

Од ТППЕ Струмица уште еднаш појаснија дека се работи за крајно недостапен терен, со екстремно високи температури, кои под влијание на големиот пожар имаат развиено специфична микроклима со температури преку 50 степени Целзиусови и засилен ветер.

Инаку, завчера беша изгаснат крајниот северозападен крак од од пожарот, а денеска се продолжува со гаснење на југозападниот крак, веднаш до граничната линија со Бугарија и проширувањето на западната страна.

Утре без струја Сарај, Илинден, Аеродром и Центар

Без струја утре ќе останат делови од општините Сарај, Илинден, Аеродром и Центар, информираат од Регионалниот центар за управување со кризи – Скопје.

− Во периодот од 9:00 до 10:30 часот утре без струја ќе бидат селата Радуша, Свиларе, Дворце и Орашје во општина Сарај, од 10:30 до 12:00 часот селата Рашче, Бојане и Копаница во општина Сарај, од 10:15 до 11:15 часот корисниците од улиците „11“, „1“ и „9“ во село Кадино во општина Илинден, од 6:00 до 12:00 часот дел од ул.„Благоја Мучето“ во Аеродром, од 6:00 до 14:00 часот корисници од селата Ајватовци, Мршевци, Бучинци и фотонапонските централи ПВПП Ајватовци (Бис Оил), ТС Ајватовци, ТС Фреш Фарм, ПВПП Солант, ПВПП Симао 1, ПВПП Симао 2, ПВПП Симао 3, ПВПП Мијак, ПВПП МЕЦ Солар, ТС Мршевци 2, ТС во село Мршевци, ПВПП Го Страт во општина Илинден, од 6:00 до 9:00 часот, корисниците од ул.„Орце Николов“ бр.66 во општина Центар, а во периодот од 8:00 до 10:00 часот, корисниците од село Белимбегово улица „8“ (од бр.1 до бр.25) во општина Илинден, соопштуваат од РЦУК Скопје.

притисни ентер