Франција се премисли- нема да ги прифати мигрантите од италијанскиот остров Лампедуза

Франција нема да ги прифати барателите на азил кои во последните денови пристигнаа на италијанскиот остров Лампедуза, изјави денеска францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманин, кој вечерва треба да пристигне во посета на Рим.

„Не, Франција нема да го стори тоа. Франција сака да ѝ помогне на Италија да ги контролира своите граници за да ги спречи луѓето да доаѓаат“, рече Дарманин во интервју за радиото „Европа 1“ пред неговата посета на Рим.

„Би било погрешна проценка да се мисли, бидејќи мигрантите пристигнуваат во Европа, дека мора веднаш да бидат распределени низ Европа и Франција, што веќе прави доволно“, додаде тој. Дарманин рече дека патува во Рим на барање на претседателот Емануел Макрон за да разговара за европската соработка во врска со пристигнувањето на мигрантите на Лампедуза.

„Она што сакаме да им го кажеме на нашите италијански пријатели, за кои верувам дека целосно се согласуваат, е дека треба да ги заштитиме надворешните граници на ЕУ и, пред сè, веднаш да ги разгледаме барањата за азил. Ако тие не ги исполнуваат условите, луѓето треба да бидат вратени во нивната земја.“ рече Дарманин.

Францускиот министер ќе се сретне со неговиот италијански колега Матео Пјантедоси. Италијанската влада се соочува со прилив на мигранти, а денеска ќе воведе мерки за продолжување на притворот на мигрантите и ќе обезбеди враќање на повеќе луѓе кои немаат право на престој, соопштија официјални лица.

Владата одлучи да го продолжи притворот на мигрантите кои чекаат да се вратат во нивната матична земја на најмногу 18 месеци наместо три, соопштија официјални лица. Министрите ќе одобрат изградба на повеќе центри за притвор во изолирани области. Според владините податоци годинава во Италија пристигнале повеќе од 127.000 мигранти, што е речиси двојно повеќе од истиот период во 2022 година.

Официјални лица велат дека повеќето мигранти одат во Италија од економски причини и затоа немаат право на азил. АНСА јавува, повикувајќи се на телевизијата БФМ, дека Франција ќе формира нов привремен прифатен центар за мигрантите и бегалците кои пристигнуваат преку границата со Италија.

Новиот објект треба да биде лоциран во Ментон, со капацитет до 200 луѓе дневно. Точната локација на новиот прифатен центар, кој ќе ги замени постоечките капацитети кои сега се сметаат за несоодветни за да се справат со поголемиот прилив на мигранти кои преминуваат од Италија кон Франција, ќе се знае утре.

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСK) ја одржува 93. Седница

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСk) денеска ја одржа 93 седница на која беа разгледани повеќе предмет.

На почетокот од седницата комисијата дискутираше околу повеќе известувања стигнати до Комисијата во врска со минати и актуелни предмети, помеѓу кои i известувањето од Судски Совет за случајот „Трансмет“.

На денешната седница беа одбиени неколку поднесени жалби и предмети за продажба на земјиште како и пријава за злоупотреба при вработување на член на надзорен одбор во јавно претпријатие.

Рашела Мизрахи предложена за претседател на Анкетната комисија за случајот Онкологија

 Почна седницата на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувања, која треба да го утврди составот на Анкетната комисија за скандалот во ЈЗУ Универзитетска клиника за радиотерапија и онкологија.

За претседател на комисијата е предложена Рашела Мизрахи од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, а предлози од оваа ПГ се и Александар Велјановски за заменик претседател, за членови Антонијо Милошоски, Гордана Сиљановска - Давкова, Иванка Василевска, Љупчо Пренџов, Петар Ристески, за заменици членови Дајанчо Ефтимов, Дафина Стојаноска, Драган Ковачки, Тони Јаревски и Зоран Коцевски.

Од пратеничката група на СДСМ и коалицијата, за членови се предложени Даниела Марковска, Ненад Коциќ, Мартин Костовски и Марија Георгиевска, додека за заменици членови - Миле Талевски, Маја Морачанин, Бети Рабаџиевска Наумовска и Соња Мираковска.

Предлог на пратеничката група на ДУИ, за членови се Арбен Зибери и Бедри Фазли, а за заменици членови - Бајрам Кадрија и Берат Ајдари.

Одлуката за основање на Анкетната комисија беше донесена на 20. месецов, откако по наводите во јавноста за злоупотреба на лекови на Клиниката за онкологија Јавното обвинотелство на почетокот на месецов отвори предистражна постапка.

Од ЈО на 26. месецов соопштија дека косовските обвинители се подготвени за соработка за случајот. Тимот на обвинители од Основното јавно обвинителство Скопје, како што информираа, продолжува да ги презема сите дејствија за целосно испитување на настанот.

-Секојдневно се вршат распити на пациенти и нивни блиски, на стручни медицински и на други лица кои би можеле да имаат определени сознанија. Министерството за здравство до Јавното обвинителство го достави извештајот од Државниот здравствен и санитарен инспекторат, што се однесува на работата на Клиниката за онкологија. Исто така, по наредба на јавните обвинители, во тек е финансиска истрага, како и детално вештачење на економско-финансиското работење на Клиниката, кое го врши тим од вешти лица, ревизори од Државниот завод за ревизија и претставници на Фондот за здравствено осигурување, информираше Јавното обвинителство.

Заврши Светско екипно првенство во шах, петто место за „Македонија Алкалоид“

Со натпреварите од 9. коло синоќа во Струга заврши Светското екипно првенство во шах во возрасни категории над 50 и над 65 години, на кое настапија 48 екипи од 17 земји и дури 40 велемајстори и 32 интернационални мајстори.

Во категоријата до 50 години, победи првиот тим на САД, освојувајќи го првото место со 15 бодови, пред Англија, Исланд и Италија со по 14.5 додека „Македонија Алкалоид“ го освои петтото место со 12 бодови.

Во завршното коло, „Македонија Алкалоид“ го совлада третиот тим на Англија со 3.5-0.5.

Преостанатите две македонски екипи завршија во вториот дел од табелата. Екипата „Македонија“, составена од слепи и слабовидни шахисти со 11.5 бодови го освои 19 место, додека женскиот состав „Македонија“ заврши на последното, 22, место со 6.5 поени.

Победничката екипа настапи во состав: Шабалов, Каиданов, Ехлвест, Новиков и Јермолински.

Во категоријата над 65 години, триумфираше тимот „Германија Ласкер“ со 17 бодови, пред првиот тим на Англија со 16 и Словачка со 14 бодови.

Тимот „Макеоднија“ го освои 12 место со девет бодови.

Победничкиот тим настапи во состав: Кнак, Мејстер, Калиничев и Колер.

притисни ентер