Фото: На 16 години ја загубила ногата поради тумор, а денес е модел

Марија е успешна девојка која и покрај ампутацијата на ногата успеала да постигне се што замислила.

Марија Матиќ е девојка од Косјериќ која на 16-годишна возраст поради застрашувачки тумор останала без едната нога.

Дијагнозата на рак на коските и деновите поминати во болница го одбележале воспитувањето на Марија, но не дозволила тоа да и го уништи животот, пренесува „Здравље Курир“.

„Некако успевам се што замислувам да истуркам до крај и покрај тоа што сум инвалид. Завршив факултет, магистрирав, положив возачки испит, работа, модел сум, излегувам... А што е многу важно, одамна се навикнав на погледи од луѓе кои се присутни секој ден, каде и да сум. Никогаш не знаеш што има во нивната глава, но тоа не е ни важно, бидејќи енергијата што ја зрачиш ја отстранува секоја „негативност“, вели таа.

Марија дипломирала на Факултетот за организациски науки, по што се одлучила за магистратура, а поради необичната животна приказна често е поканета во разни емисии.

„Мило ми е што на некој начин сум пример за луѓето, иако на крајот на краиштата се трудам да живеам сосема нормален живот. Исто така, горда сум што им ги „отворив очите“ на некои луѓе и им влеав доверба. Ги има многу слични на мене и кои од страв да не бидат прифатени сами се затвораат“, вели таа.

Марија се залага лицата со попреченост да имаат исти права како и сите останати, а кога станува збор за манекенството, кое го прави, оваа девојка откри дека тоа засега е само хоби.

Моментално работи во професијата, како менаџер за човечки ресурси, а за да остане во совршена форма постојано тренира.

„Обуката за луѓе кои имаат протетска нога е речиси задолжителна, бидејќи 'рбетот мора да биде стабилен, а стомачните мускули силни, за да функционираат задоволително. Со оглед на тоа што самата протеза е тешка, а ова ново колено што го добив е уште потешко од претходното, обуката е задолжителна“, вели оваа девојка.

Вучиќ се судри со неговиот двојник: Ти рече ништо да не потпишуваш (ВИДЕО)

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, речиси секој ден објавува видеа на социјалната мрежа TikTok.

Вучиќ, речиси секој ден објавува видеа на социјалната мрежа TikTok, а едно од најгледаните е она во кое преку видео повик разговара со својот doppelgänger, односно со човек кој се претставува на истата мрежа под прекарот „дневна доза на претседателот“.

Нивното прво видео има повеќе од 1,4 милиони прегледи, а решија да снимат уште едно, но овој пат во живо, објави српски Курир.

Видеото започнува така што двојникот на Вучиќ стои на говорница и им се обраќа на публиката и на медиумите со: „Добро попладне, дами и господа“, а потоа кадарот се менува во претседателот кој го прашува: „Извинете, а вие сте?“.

Тогаш неговиот двојник се претставува како претседател на Србија и вели дека има многу важна најава.

Во следниот момент двајцата играат шах, а Вучиќ го проверува.

Додека седи на масата и ги гледа хартиите, Вучиќ му приоѓа и му вели: „Што правиш овде? Тој рече ништо да не потпишуваш“.

@jasamaleksandar Lepo sam rekao da ništa ne potpisuješ. @dnevna.doza.predsednika #jasamaleksandar #srbija🇷🇸 #srbijanesmedastane #dnevnadozapredsednika #follow ♬ original sound - Ja sam Aleksandar

Инаку, човекот што го имитира претседателот се вика Далибор Голубовиќ.

Костовски: Да, како член на СДСМ го осудувам она што се случи во Сопот

Да створиш држава е привилегија на народи која што ја немаат сите во светот.

Да створиш држава е привилегија на народи која што ја немаат сите во светот, ние имаме држава и привилегија е да ја чуваме и негуваме, има дваесет милиони Курди, а немаат држава, ние со два милиони имаме држава. Треба да се почитуваме меѓу себе, да имаме социјалдемократски постулати на рамноправност, еднаквост и солидарност едни спрема други. Со ДУИ имаме коректна соработка, исти стратешки цели за кои се бориме,а тоа е отпочнување на преговорите со ЕУ, откако ја остваривме стратешката цел влез во НАТО и еден граѓански концепт на држава. Ако некој прави етнички тензии во поглед на прикривање на криминали тоа се добро познатите „дечки“ од ВМРО-ДПМНЕ. Дали прикривате нешто вие и вашиот коалиционен оартнер кога нема вода во Тетово. Дали кога вашиот потенцијален партнер вее знамиња на Голема Албанија дали прикривате нешто, бидејќи тоа е зовривање етнички тензии. Да, како член на СДСМ го осудувам она што се случи во Сопот, тоа се ретроградни процеси од пред 145 години, рече Мартин Костовски во вечерашната Само Вистина.

Маскирани лица го симнале црковното знаме и поставиле албанско пред црквата на Попова Шапка

Свештеник пријавил во полиција дека непознати лица го симнале црковното знаме од јарбол на црковниот имот на Попова Шапка.

Две маскирани лица го симнале знамето на Македонската Православна Црква-Охридска Архиепископија од јарбол пред храмот Свети Наум Охридски, по што е поставено знаме на Албанија. Претседателот на црковниот одбор го пријавил случајот во СВР Тетово. Настанот е евидентитан преку камери за видео надзор.

-Во 18.05 часот во СВР Тетово, свештеникот од црквата „Св.Наум Охридски Чудотворец“ лоцирана на Попова Шапка, пријавил дека од страна на НН лице од јарболот на црквата е симнато црковното знаме и е поставено знаме на Албанија. информира Марјан Јосифоски, портпарол на СВР Тетово.

Сега полицијата презема мерки за расчистување на случајот. /МИА

притисни ентер