Форд и Фолксваген потпишаа договор за соработка за изработка на високотехнолошки и ,,зелени" возила

Германскиот и американскиот производител се надеваат дека оваа соработка  ќе донесе многу добри работи.

Откако ја објавија својата идна соработка пред скоро една година, двајцата големи производители на 10 јуни потпишаа договор за заеднички развој на лесни камиони, електрични возила и автоматско возење.

Компанијата „Форд мотор“ и „Фолксваген АГ“ потпишаа договор со кој се потврдува нивната глобална алијанса најавена минатата година, за да се задоволат брзорастечките потреби на нивните клиенти во Европа и другите региони, особено кога станува збор за пикапи, лесни комерцијални и електрични возила.

Компаниите очекуваат здружени да ја подобрат понудата за сегашните и идните клиенти преку иновација на возилата, со вклучување на релевантни нови технологии, обезбедување поголема понуда и повеќе избор на модели. Тие предвидуваат континуиран раст на побарувачката за комерцијални возила, како и за електрични возила со високи перформанси, што би додало вредност на индивидуалните портфолија на нивните производи.

Новата автомобилска алијанса ќе произведува пикап со средна големина, кој ќе го конструира и произведува Форд, а ќе излезе во продажба од 2022 година како Фолксваген Амарок, во рамките на компанијата Фолксваген комерцијални возила.

Уште во 2021 година, двете компании дополнително ќе го зајакнат работењето на нивните оддели за лесни комерцијални возила со градско комбе за испорака, врз основа на најновиот модел „Кади“, развиен и произведен од „Фолксваген комерцијални возила“, а подоцна и карго комбе од едно тон, производ на „Форд“. Покрај тоа, планот е да се донесе во Европа до 2023 година високо диференцирано електрично возило „Форд“, изградено на платформата „Модуларен електричен погон“ на Фолксваген (MEB), со што ќе се прошири опсегот на возилата на Форд со нулта емисија во Европа.

За да ги намалат високите трошоци за развој на електрични автомобили, Фолксваген им ја нуди својата технолошка платформа MEB на другите производители на автомобили. „Колку повеќе автомобили се засноваат на платформата, толку поевтино ќе биде“, рече Херберт Дис, претседател на Управниот одбор на групата Фолксваген.

Ова е важен предуслов за да се направи електричната мобилност достапна за масите. За време на животниот циклус на договорените производи, двете компании очекуваат да произведат вкупно до 8 милиони пикапи и комбиња.

Во текот на неколку години почнувајќи од 2023 година, Форд планира да испорача 600.000 електрични возила монтирани на платформата MEB. И тоа не е сè, и двете компании ќе работат со Argo AI за да создадат високо способни автономни возила засновани на технологијата на компанијата „Питсбург“.

Минатата недела, Фолксваген ја направи претходно најавената инвестиција во Argo AI, во која Форд веќе има сопственички удел и интерес за развој. Ова потврдува дека ваквите сојузи можат да помогнат во развој на напредни технологии за кои е потребно многу време и ресурси.

Во Србија 235 новозаразени , починале четворица

Според најновите податоци, во последните 24 часа во Србија се регистрирани 235 нови случаи на инфекција со коронавирус, а починаа уште четири лица.

Хоспитализирани се 143 лица, а 78 пациенти се на респиратор, пишува „Блиц“.

Тихановскаја побара повторно пребројување на гласовите во Белорусија

Тихановскаја од своите поддржувачи побара да ја поддржат истрагата за наводното фалсификување на изборите и ги повика сите градоначалници на мирни демонстрации во Белорусија, пренесува Ројтерс.

Противкандидатката на белорускиот претседател Александар Лукашенко, на неодамна одржаните избори, Светлана Тихановскаја ги повика своите приврзаници да потпишат онлајн петиција во која бараат повторно пребројување на гласовите, со уверување дека е таа победникот на изборите.

Во видео пораката преку јутјуб Тихановскаја од своите поддржувачи побара да ја поддржат истрагата за наводното фалсификување на изборите и ги повика сите градоначалници на мирни демонстрации во Белорусија, пренесува Ројтерс.

За состојбите во Белорусија денеска на итен состанок заседава Советот за надворешни работи на Европската унија. Претседателката на Европската комисија Фон Дер Лајен во пресрет на состанокот побара воведување санкции за Белорусија.

Нови 160 заразени со Ковид 19 , починати сe тројца пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи на ковид-19 .

Во: Скопје-38, Куманово-19, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-4, Тетово-20, Струга-9, Велес-3, Битола-1, Охрид-4, Кавадарци-4, Гостивар-13, Струмица-2, Кочани-4, Пробиштип-1, Демир Хисар-3, Македонски Брод-2, Пехчево-2, Берово-2, Валандово-1, Виница-2, Делчево-1, Свети Николе-5, Кичево-8, Неготино-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 368 оздравени пациенти од: Скопје-117, Куманово-34, Дебар-60, Штип-18, Прилеп-5, Тетово-32, Кавадарци-5, Гостивар-42, Гевгелија-2, Струмица-13, Крива Паланка-9, Радовиш-1, Крушево-1, Кочани-2, Пробиштип-3, Македонски Брод-1, Берово-1, Виница-1, Свети Николе-16, Кичево-1, Ресен-1, Неготино-3.

Починати се три пациенти, два пациенти од Скопје (60г. и 72г.) и пациентка од Гостивар (53г.). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12515, бројката на оздравени пациенти е 9030, на починати е 535, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2950. Денес се евидентираат два контролни теста. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5325, активни 986

• Куманово 1233, активни 243

• Дебар 224, активни 65

• Штип 1027, активни 293

• Прилеп 352, активни 32

• Тетово 1123, активни 156

• Струга 503, активни 169

• Велес 241, активни 28

• Битола 179, активни 78

• Охрид 305, активни 78

• Кавадарци 147, активни 106

• Гостивар 623, активни 264

• Гевгелија 27, активни 9 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 4 на Богданци)

• Струмица 49, активни 20

• Крива Паланка 28, активни 5

• Радовиш 36, активни 8

• Крушево 16, активни 2

• Кочани 128, активни 34

• Пробиштип 67, активни 18

• Демир Хисар 53, активни 34

• Македонски Брод 63, активни 48

• Пехчево 8, активни 2

• Берово 12, активни 7

• Валандово 8, активни 2

• Виница 44, активни 39

• Делчево 7, активни 2 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 15, активни 3

• Свети Николе 258, активни 67

• Кичево 234, активни 133

• Ресен 146, активни 9

• Неготино 34, активни 10 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2172 теста се преку: ИЈЗ-851, ЦЈЗ Скопје-35, Авицена-174, Биотек-356, МАНУ -94, Жан Митрев (Филип Втори)-267, Систина со PCR метода -264, Судска медицина -14, ЦЈЗ Битола-102, Инфективна клиника-8, ГАК-7. Досега во земјата се направени вкупно 123122 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 13 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 83 пациенти. На кислородна поддршка се 43 пациенти, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 13 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 6 деца позитивни на вирусот, и 3 пациенти суспектни.

Во ГОБ „8 Септември" примени се 15 нови, вкупно хоспитализирани се 72 пациенти. На респираторна машина се 5 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 26, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 106 пациенти - позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 138

• Аеродром - 125

• Бутел - 66

• Гази Баба - 112

• Центар – 86

• Карпош – 103

• Сарај – 35

• Кисела Вода – 81

• Ѓорче Петров – 69

• Студеничани – 32

• Шуто Оризари – 67

• Арачиново – 18

• Илинден – 17

• Петровец – 5

• Чучер Сандево – 9

• Сопиште – 12

• Зелениково- 6

• Странец – 3

• Нераспределен - 2

притисни ентер