Фолксваген ја отвори листата на нарачки, позната е цената на новиот Пасат (ФОТО)

Долгоочекуваниот новитет е достапен за нарачка.

Деветтата генерација на Passat, како што е познато, е достапна исклучиво како караван. Деновиве, Volkswagen го стави својот неодамна претставен новитет достапен преку онлајн конфигураторот. Понудата започнува со бензинскиот 1.5 TSI во форма на благ хибрид.

Иако има над 34 милиони продадени единици, Passat во своето деветто и веројатно последно издание е сведен на караван модел, технолошки целосно компатибилен со штотуку лансираната Škoda Superb. Улогата на опцијата за лимузина сега ја презема електричниот ID.7, кој воедно е најголемиот и најсериозен Volkswagen на електричен погон.

Ако се вратиме на Пасат, работата е следна. Опцијата eTSI на основно ниво започнува од 39.995 евра, но сè уште не е достапна. Така, на конфигураторот на германските страници на Volkswagen, почетокот го претставува побогато опремената Business верзија со цена од 44.995 евра.

Со цел да биде појасно што се нуди, Volkswagen ги истакнува алуминиумските тркала од 16 инчи, LED светлата, тризонската Air Care Climatronic контрола на климата, бројните системи за помош (ACC, Side Assist, Lane Assist, Front Assist, MIB4 дисплеј, Car2X, итн.) .) и инфозабава со екран од 32 cm (12,9").

Доколку го изберете подеднакво моќниот 2.0 TDI дизел, со истата опрема започнува од 48.495 евра, а понудата ги вклучува и побогато опремените нивоа Elegance и R-Line.

За потсетување, со 50 mm подолго растојание помеѓу оските, ова е и најудобниот Passat досега. Акцентот е ставен на удобноста, додека товарниот капацитет се искачува до 1.920 литри.

Јанчев: Спроведено второ авионско прскање против комарци

Утринава беше спроведено второто авионско прскање против комарци, објави градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев. 

Со третирањето беше опфатено течението на реката Луда Мара од с. Марена, целото градско подрачје, с. Ваташа па се до брана Моклиште.

Изведувач на работата е фирмата Бониер од Куманово, напиша Јанчев на социјалните мрежи.

Радев ќе го врачи вториот мандат за формирање влада

Претседателот на Бугарија, Румен Радев ќе го врачи денеска вториот мандат за формирање влада.

Се очекува мандатот да биде доставен претпладнето и веднаш да го врати втората по големина пратеничка група во Народното собрание - „Продолжуваме со промената - Демократска Бугарија“ (ПП-ДБ).

Според одредбите од бугарскиот Устав, по враќањето на тој мандат за формирање влада, претседателот на државата во рок од седум денови и наложува на следната по бројност пратеничка група да предложи кандидат за премиер.

Во случај и тие да не успеат да формираат редовен кабинет, претседателот закажува нови избори и именува нов привремен кабинет.

За Харис за еден ден донирани 46,7 милиони долари

Организацијата за собирање средства за демократите „АктБлу“ (ActBlue) синоќа соопшти дека е регистрирана најголема дневна донација за претседателската трка откако претседателот Џо Бајден се повлече и ја поддржа потпретседателката Камала Харис.

По започнувањето на кампањата на потпретседателката Харис до 21 часот (локално време) преку „Актблу“ собрани се 46,7 милиони долари.

Тоа е најголема сума собрана во кампањата 2024 година.

притисни ентер