Филипче изврши увид во градежните активности на новата амбуланта во Бутел

 Министерот за здравство Венко Филипче денеска беше на увид во градежните активности на новата амбуланта во Бутел.

Објектот ќе биде енергетски ефикасен, а распоредот внатре е согласно новите ковид стандарди, со чекални во кои нема да се создаваат гужви. Во амбулантата ќе има и лабораторија.

Концептот, како што изјави, е направен за да има помала веројатност пациентот да биде препраќан од едно на друго место на лекување.

– Водевме сметка за сите аспекти. Прво, во однос на инфраструктурата, да биде енергетски ефикасен модел, понатаму распоредот внатре да биде согласно новите ковид-стандарди, со чекални коишто одговараат да нема гужви. Соодветно да биде уреден и партнерниот дел. На влезот ќе има парк, клупи каде што ќе можат луѓето да седнат. И сето тоа во едно добро смислен стратешки концепт за подобрување на услугата во делот на примарната здравствена заштита, изјави Филипче.

Посочи дека се прави увид на амбулантите на територија на град Скопје и оти се врши замена на сите амбуланти и поликлиники коишто се стари. Опфатени се 10 објекти.

– Приоритет согласно состојбата дадовме тука во Бутел, во исто време паралелно и во Ново Лисиче. Продолжуваме во Ѓорче Петров и понатаму во следните циклуси во Влае, во Карпош, во Автокоманда, во Аеродром и за првпат населбата Кисела Вода добива еден нов објект каде што ќе бидат сместени лекари за граѓаните од таа населба, рече Филипче.

Локацијата на споментатите амбуланти нема да се менува, освен во Кисела Вода.

Прашан зошто во случајот со амбулантата во Бутел се оди на монтажна варијанта, Филипче рече дека тој модел се покажал како добар и оти на тој принцип се изградени и ковид одделенијата во земјава.

– Моделот е брз и ефикасен. Не постои друг модел за којшто 10 објекти ќе се направат за помалку од седум или осум месеци. Не може граѓаните веќе да чекаат и не е фер да чекаат нешто што навистина заслужуваат да го имаат. Градбите цврсти траат многу долго, многу се поскапи од ова, а ова се и енергетски ефикасни модели, рече Филипче.

За време на градежните активности на амбулантите, како што посочи, нема да има застој во работата на лекарите.

– Им обезбедивме место на сите лекари на кои им е потребна ординација, за да нема застој во работата. Им укажавме кога е почетокот, колку ќе трае. Можам да кажам дека беа многу задоволни заради тоа што за првпат после толку години ќе работат во сосема модерни услови. Нема каснење. Роковите се 60 дена, консикутивно за трите групи на објекти. Што значи дека еден месец е сега поминат, започнавме на почетокот на август, на крајот на септември треба да се завршат сите објекти, подвлече Филипче.

За амбулантата во Сарај, рече дека би требало да биде завршена до крајот на годината.

Разбеснет кит скока врз бротче и ги катапултира рибарите - исплашен тинејџер снимал (ВИДЕО)

Застрашувачката снимка е снимена на брегот на Њу Хемпшир, кога рибарски брод бил на удар на разбеснет грбав кит.

Двајца рибари се катапултирале во морето откако монструозното животно „скокнало“ на пловилото! Сцената ја забележале млади луѓе на брод, а еден од нив имал камера.

Бродот плутал некое време, а потоа почнал да тоне. Сепак, бил извлечен на брегот со акција на другите рибари.

Според извештаите, за време на инцидентот немало повредени, пишува Дејли Мејл.

Корисниците на социјалните мрежи беа шокирани од глетката, особено затоа што грбавите китови - за разлика од орките, ретко напаѓаат бродови.

„Ова е неверојатно и не е случајно“, напишало едно лице, додека друго додаде: „Целосно луда сцена“.

Експертите за морски животни веруваат дека китот е стар две години и претходно бил забележан околу границата на Мејн и Њу Хемпшир.

Останува нејасно што го поттикнало да го нападне рибарскиот брод.

Мистеризона смрт: Излегла на вечера со пријателите, се разболела и починала по два дена

Сицилијанка ненадејно починала за време на викендоv, откако излегла на вечера со пријателите.

Официјалните лица наредија обдукција за да се утврдат причините за смртта, објави РАИ.

Џулијана Фарачи (40) од областа Месина на Сицилија, во петокот вечерта излегла со пријателите на вечера. Првите симптоми на болеста се појавиле во саботата попладне.

Џулијана се пожалила на треска и повраќање, а бидејќи состојбата ѝ се влошила во неделата, повикала итна помош и лекарите направиле електрокардиограм. Следното утро била пронајдена без знаци на живот.

Џулијана починала во сон, а нејзиното тело е пренесено на обдукција.

Заменик-обвинителот Андреа Аполонио отвори истрага за случајот, а сестрата на Џулијана, придружувана од адвокатот Салваторе Манкузо, отиде во полициска станица да поднесе пријава и да побара обдукција за да се разјаснат причините за смртта.

Според адвокатот, Џулијана за време на вечерата со пријателите не јадела суши или сирова риба, со што ги демантираше натписите кои кружеа во некои медиуми.

„Тоа што некои весници го пишуваат не е точно, самоволно претпоставувајќи ја можната причина за труење со храна и смртта како последица. Ги чекаме резултатите од обдукцијата за да добиеме медицинско-правни појаснувања за причините за оваа трагична и прерана смрт“, вели адвокатот.

Според него, ниту една од нејзините пријатели со кои вечерала не се разболела.

Меѓу жителите на Санта Агата ди Милитело, каде што живеела Џулијана, владее шок и тага. Никому не му е јасно како дошло до оваа мистериозна смрт, додека истрагата продолжува.

Хали Бери позира топлес со мачки: Засекогаш останува Жена-мачка (ФОТО)

Актерката Хали Бери (57) е активна на својот Инстаграм профил.

Овој пат со објава покажа колку е горда на себе и улогата која ја одигра во филмот Catwoman од 2004 година.

„Денес се навршуваат 20 години откако ја имав честа да му дадам живот на овој легендарен лик. Секогаш ќе ја чувам во моето срце и засекогаш ќе бидам Patience Phillips, или Catwoman “, напишала Хали заедно со фотографиите на кои позира во гаќички со маска на лицето. Градите ги покрила со своите миленици, мачките кои неодамна ги посвоила.

„Ова е најжешката жена досега“, „Безвременска убавица“, „Најдоброто од најдобрите“, „Подготвени сме за продолжение“, беа само дел од коментарите на нејзините фанови.

Пред неколку недели објави дека мачките со кои сега позира се викаат Бутс и Коко и дека ги пронашла заедно со уште две мачиња и нивната мајка во својата градина. "Ја стерилизирав нивната мајка и ја пуштив назад во мојата градина и сега е наша! Ги посвоив другите две бебиња што ги најдовме, а овие две малечки сега се нашите нови љубови! Секогаш имаме полна куќа", напишала Хали.

притисни ентер