Филипче изврши увид во градежните активности на новата амбуланта во Бутел

 Министерот за здравство Венко Филипче денеска беше на увид во градежните активности на новата амбуланта во Бутел.

Објектот ќе биде енергетски ефикасен, а распоредот внатре е согласно новите ковид стандарди, со чекални во кои нема да се создаваат гужви. Во амбулантата ќе има и лабораторија.

Концептот, како што изјави, е направен за да има помала веројатност пациентот да биде препраќан од едно на друго место на лекување.

– Водевме сметка за сите аспекти. Прво, во однос на инфраструктурата, да биде енергетски ефикасен модел, понатаму распоредот внатре да биде согласно новите ковид-стандарди, со чекални коишто одговараат да нема гужви. Соодветно да биде уреден и партнерниот дел. На влезот ќе има парк, клупи каде што ќе можат луѓето да седнат. И сето тоа во едно добро смислен стратешки концепт за подобрување на услугата во делот на примарната здравствена заштита, изјави Филипче.

Посочи дека се прави увид на амбулантите на територија на град Скопје и оти се врши замена на сите амбуланти и поликлиники коишто се стари. Опфатени се 10 објекти.

– Приоритет согласно состојбата дадовме тука во Бутел, во исто време паралелно и во Ново Лисиче. Продолжуваме во Ѓорче Петров и понатаму во следните циклуси во Влае, во Карпош, во Автокоманда, во Аеродром и за првпат населбата Кисела Вода добива еден нов објект каде што ќе бидат сместени лекари за граѓаните од таа населба, рече Филипче.

Локацијата на споментатите амбуланти нема да се менува, освен во Кисела Вода.

Прашан зошто во случајот со амбулантата во Бутел се оди на монтажна варијанта, Филипче рече дека тој модел се покажал како добар и оти на тој принцип се изградени и ковид одделенијата во земјава.

– Моделот е брз и ефикасен. Не постои друг модел за којшто 10 објекти ќе се направат за помалку од седум или осум месеци. Не може граѓаните веќе да чекаат и не е фер да чекаат нешто што навистина заслужуваат да го имаат. Градбите цврсти траат многу долго, многу се поскапи од ова, а ова се и енергетски ефикасни модели, рече Филипче.

За време на градежните активности на амбулантите, како што посочи, нема да има застој во работата на лекарите.

– Им обезбедивме место на сите лекари на кои им е потребна ординација, за да нема застој во работата. Им укажавме кога е почетокот, колку ќе трае. Можам да кажам дека беа многу задоволни заради тоа што за првпат после толку години ќе работат во сосема модерни услови. Нема каснење. Роковите се 60 дена, консикутивно за трите групи на објекти. Што значи дека еден месец е сега поминат, започнавме на почетокот на август, на крајот на септември треба да се завршат сите објекти, подвлече Филипче.

За амбулантата во Сарај, рече дека би требало да биде завршена до крајот на годината.

Видео-Фото: Ибра како вистински борец

Еден од најдобрите светски фудбалери во последните две децении, асот на Милан Златан Ибрахимовиќ покажа дека и со 40 години е вистински „ѕвер“.

Популарниот Ибра покажа дека со право не само што е мајстор со фудбалската топка дека е мајстор и во боречките вештини.

Шведскиот фудбалер со потекло од Балканот покажа и докажа зошто е носител и на црн појас.

Ибра како вистински ММА борец ја растури боксерската вреќа.

За Златан дефинитивно годините се само бројка.

Заради промоција на спортот, Златан има почесен црн појас во теквондо, кој во 2010 година му го додели олимпискиот шампион Мауро Сармиенто. Повеќе од десет години подоцна, Ибрахимовиќ се уште удира многу силно.

Најпродаваните автомобили во Европа

Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Нарушувањата во производството на нови автомобили поради недостаток на чипови се веќе познати и поради тоа фаворитите во продажба од месец во месец изгледаат поинаку. Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Првото место сега го има одличниот мал „SUV Peugeot 2008“ (18.109 продадени примероци), втор е „Renault Clio“ (14.639), потоа „Dacia Sandero“ (14.034), „Peugeot 208“ (13.978), на петтото место е „Ford Focus“. (12.704)…

Голфот испадна од првите десет - продадени се нешто повеќе од 11.000 возила. Поради недостиг на чипови, фабриката на Фолксваген во Волфсбург, Германија, работи на ниво кое не е забележано од 1958 година, пишува магазинот ХАК.

Санкционирани 78 возачи на автопат Велес – Скопје – Куманово

 На автопатот Велес – Скопје – Куманово при зајакната акциска контрола денеска се санкционирани 78 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од нив, 22 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел заеднички придонес за побезбедни патишта.

притисни ентер