ФИА ќе ги разјасни правилата по подиумот на Алонсо на ГН на Саудиска Арабија

Светската автомобилистичка асоцијација (ФИА) призна дека точките од прописите во врска со издржувањето на казните бараат појаснување.

На Фернандо Алонсо му беше одземено третото место на вчерашната трка за Големата награда на Саудиска Арабија поради наводно неправилно отслужување на казна. Алонсо застана во боксот на Астон Мартин за да одбрани пет секунди, кои беа издадени за погрешна позиција на болидот на стартот. За време на издржување на казната, дојде до нова казна поради технички пропуст на механичар од боксот, па Алонсо доби уште десет секунди. Од стјуардите беше побарано да го проучат инцидентот во последниот круг од трката, па казната беше изречена по финишот.

Астон Мартин поднесе жалба на одлуката. Тимот истакна дека во минатото не се издавале казни за слични настани. Како резултат на тоа, казната беше откажана, Алонсо се врати на третата линија на подиумот.

ФИА вети дека ќе ја разгледа и разјасни формулацијата пред Австралиското ГП. Прописите ќе бидат разгледани на следниот состанок на Советодавниот комитет за спорт, кој ќе се одржи на 23 март.

Русија ја престигна Америка во испораката на гас

 Во мај Русија ја престигна Америка по количината на извезен гас во Европа, за прв пат по речиси две години.

Во мај Русија ја престигна Америка по количината на извезен гас во Европа, за прв пат по речиси две години, и покрај напорите на регионот да се ослободи од зависноста од фосилните горива, пишува „Фајненшл тајмс“.

„Изненадувачки е да се види дека увозот на руски гас во Европа е зголемен по сите напори и напори да се намали зависноста од енергетските извори од таа земја“, истакнал пазарниот аналитичар од ИЦИС Том Марзек-Менсер.

Британскиот весник потсетува дека по почетокот на конфликтот во Украина во февруари 2022 година, Русија ја намали испораката на гас во Европа и регионот престана да го увезува овој енергенс, кој потоа се испорачува со специјализирани бродови од Америка. Во септември 2022 година, Америка ја престигна Русија во количината на извезен гас во Европа.

Сепак, според податоците на ИЦИС, минатиот месец испораките на руски гас и течен гас учествуваа со 15 отсто од вкупниот извоз во ЕУ, Велика Британија, Швајцарија, Србија, Босна и Херцеговина и Македонија, пренесува Капитал.

Истите податоци покажуваат и дека течниот гас од Америка учествува со 14 отсто во регионот, што е најниско од август 2022 година.

Мицкоски за кадровските решенија во владата од коалицијата „Твоја Македонија“

Изјава на мандатарот за состав на влада и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за кадровските решенија во новата влада од коалицијата „Твоја Македонија“, што вечерва беа потврдени од Извршниот и Централниот комитет на партијата. 

Гордон Ремзи имал тешка сообраќајна несреќа со велосипед,ги покажа модринките

Светски познатиот готвач Гордон Ремзи објави видео на Инстаграм во кое откри, како што самиот вели, „лоша несреќа“ додека возел велосипед во Конектикат.

Во видеото, Ремзи се „пофали“ со своите модринки добиени во велосипедската несреќа.

„Доаѓа Денот на татковците и имам важна порака за сите татковци... Носете кацига! рече тој, додавајќи дека се чувствува добро и дека не се здобил со сериозни повреди, но дека телото му е покриено со модринки, поради што изгледа „како виолетов компир“. На крајот им се заблагодари на персоналот во болницата каде што престојува, но и рече дека е среќен што носел кацига.

„Да не носев кацига, искрено немаше да бидам овде во моментов“, порача Ремзи.

притисни ентер