Фетел со критики до Ферари : Знаете дека згрешивте, нели?

Ферари имаше уште еден настап за заборав на британското Гран При.

Шарл Леклерк стигна до четвртото место, а Себастијан Фетел само на 12-то место. Германецот си одмогна себесдо кога се сврте во првиот круг и падна на задниот дел од колоната. Фетел веќе подолго време не е во најдобри односи со својот тим, а потврдата за тоа дојде откако излезе со критики за својот болид .

"Знаете дека згрешивте, нели?" рече тој преку радио врската и ја продолжи тирадата пред новинарите по трката.

"Зборувавме утрово и решивме дека нема смисла да влеземе во бокс во тоа време затоа што ќе тргнеме. И тогаш тоа беше токму она што не го сторивме. Потоа, ставивме тврди гуми дека имав само десет круга, иако тоа беше многу, така што немаше смисла .Зошто да имам тврди гуми десет круга, а потоа средни за наредните дваесет круга? На крајот ги истрошив гумите и тоа е она за што разговаравме“, додаде Фетел, кој порано минатиот викенд рече дека нема повеќе одговори на некои прашања поврзани со болидот.

За тоа време, Леклерк влезе во бокс само еднаш, што резултираше со солидно четврто место. Тимскиот шеф рече дека тоа е резултат на бравури и добра стратегија.

„Резултатот на Себастијан беше условен од она што се случи во првиот круг“, рече Матија Биното, алудирајќи на испадот на Фетел.

На британското Гран При, Макс Верстапен победи со 11 секунди предност пред Луис Хамилтон. Третото место му припадна на Валтери Ботас.

Џенифер Анистон онлајн кон Бред Пит:Толку си секси! (ВИДЕО)

Она што фановите на Бред Пит и Џенифер Анистон го чекаа веќе 15 години конечно се оствари. Поранешниот пар се најде повторно заедно на малите екрани, а многумина тврдат дека меѓу нив имало искри.

Двајцата со уште неколку познати актери вчеравечер го прочитаа Fast Times at Ridgemont High.

Бред го играше Бред Хамилтон, додека Џен ја играше Линда, девојката во која е заљубен. Значи, беше навистина интересно кога ennенифер требаше да рече: "Еј, Бред, знаеш дека секогаш мислев дека си симпатичен. Толку си секси".

За сето тоа придонесе Морган Фримен, кој беше раскажувач, па во моментот кога ликот на Бред отиде во тоалет, тој рече: „Бред се одлепи“.

Иако оригиналната верзија на Fast Times at Ridgemont High има топлес сцена, Џенифер цело време беше облечена.

Претставата собра средства за хуманитарната организација CORE, што им помага на погодените од пандемијата на коронавирус.

Во шоуто играа и Шиа ЛаБеуф, Џулија Робертс, Метју Меконахи, Џими Кимел, Џон Леџенд, Хенри Голдинг, Дејн Кук и Шон Пен.

И денеска голем број починати и заразени

Црниот биланс за починати и заразени од коронавирусот и натаму се зголемува.

Додека лекарите велат дека треба да се почека за да се потврди дали ова зголемување е почеток на најавениот есенски бран и земјите од регионот бележат слично зголемување.

На темата епидемија и последици од истата од пред Владата ја вклучуваме колешката Сања Трајковска Ставров.

Предлозите за заменици министри денеска предадени во собраниската архива

Завршени се разговорите со сите потврдени и потенцијални кандидати за замници министри и сите ќе добијат шанса и ќе можат да бидат вградени во одредни други општествени области кои се под надлежност на извршната власт, истакна премиерот Заев. 

Списокот со предлози за заменици министри испратен до Собранието. Имињата на новите функционери и нивните биографии премиерот Заев попладнево ги доставил до пратениците. Од вкупно 16 заменички места СДСМ и помалите партии од коалицијата добиваат девет места, ДУИ пет, а БЕСА две.

Од листата може да се заклучи дека Заев се одлучил за поголеми промени во вториот ешалон од извршната власт.

Па, звучи имиња кои досега ги извршуваат заменичките функции во министерства не се најдоа меѓу новите кандидати. Андреј Жерновски го напушта заменичкото место во МБР и на негово доаѓа Фатмире Исаки на предлог на ДПА. Јани Макрадули во министерството за животна средина ќе го замени Христина Оџаклиевска, кадар на ДОМ. Како и

Зоран Маневски од НСДП е предложен за заменик во економија. Долгогодишниот новинар Зоран Димитровски, како предлог Демократски сојуз, ќе седне во заменичката фотелја во локална самоуправа. Димитар Ковачевски е предложен за заменик министер во финансии. Трајан Димковски довечерашен министер за земјоделство, сега преминува во заменичкото место. Енвер Хусејин за труд и социјална политика, а Илхан Рахман за политички систем. Александар Бајдевски во информатичко општество и администрација.

ДУИ уште пред неколку дена ги објави кандидатите од своите редови. Агим Нухи оди во правда. Назим Буши – МВР, Башким Хасани за одбрана, доктор Илир Хасани во здравство, Беким Реџепи – транспорт и врски. БЕСА ќе има заменици во култура и во образование и наука.

По доставениот предлог се очекува веќе од понеделник предлозите да се најдат на пленарна седница на Собранието.

притисни ентер