Федерер лесно до 3 коло во Рим

Швајцарскиот тениски велејамстор Роџер Федерер без мака со победа над Потито Стараче се пласираше во осминафиналето на АТП Мастесрот во Рим.

Најтрофејниот светски тенисер вечерва во 2 коло на турнитот во Рим за само 51 минута го декласираше Стараче со 2-0 по сетови 6-1 и 6-1 , и во следната руна ќе се сретне со победникот од мечот меѓу Михаил Јужни од Русија и Французинот Жил Симон.

Федерер од почетокот до крајот имаше котрола на играта и резулатот . Во текот на целиот меч швајцарскиот шампион вкупно освои 58 поени двојно повеќе од неговиот противник домашниот тенисер Потито Стараче.
притисни ентер