Фановите на Тејлор Свифт тужат поради хаосот со билетите, чинат и над 35.000 долари

Обожавателите на Тејлор Свифт ќе поднесат тужба против Ticketmaster поради хаосот со продажбата на билети за нејзината претстојна турнеја.

Deadline и TMZ објавија дека повеќе од 20 обожаватели на славната пејачка поднеле тужба против Ticketmaster, која е во сопственост на Live Nation Entertainment. Фановите го тужат Ticketmaster за „измама, местење цени и прекршување на антимонополските права“. Во тужбата, исто така, го обвинија Ticketmaster за „намерна измама“ што им овозможи на препродавачите и ботовите да земат поголем дел од билетите за турнејата The Eras.

„Со години препродавачите се проблем на секундарниот пазар. Ticketmaster изјави дека презел чекори за решавање на проблемот, но во реалноста презема чекори за да заработи дополнителен профит од препродадените билети“, се наведува во тужбата. Фановите на Тејлор Свифт тврдат во тужбата дека Ticketmaster го контролира примарниот пазар за билети и дел, ако не и целиот, секундарен пазар.

„Ticketmaster тврдеше дека само оние со шифри ќе можат да се приклучат на претпродажбата, но милиони клиенти без кодови можеа да добијат билети. Многу од оние без кодови беа препродавачи, а Ticketmaster имаше корист од препродадените билети бидејќи тие мора да се препродадат на Ticketmaster , кој добива дополнителен надомест“, се наведува во тужбата.

Во тужбата се тврди дека дури и ако Ticketmaster намерно не манипулирал со продажбата на билети, тие не биле подготвени за барањето. Обвинителите побараа Ticketmaster да се соочи со парична казна од 2.500 долари за секој прекршок.

Тејлор Свифт претходно им се извини на своите обожаватели, велејќи дека е болно да се гледаат нејзините фанови како се мачат да обезбедат билети за нејзината турнеја во САД преку платформата Ticketmaster, за кои билетите се продаваат и по 35.000 долари.

„Се подразбира дека сум исклучително заштитнички настроена кон моите обожаватели. Навистина ми е тешко да му верувам на надворешен ентитет со такви врски и болно е да гледам како се случуваат вакви грешки“, напиша Свифт на Инстаграм.

Свифт рече дека „навистина е неверојатно што 2,4 милиони луѓе купиле билети“, но и дека е „навистина лута што многумина од нив се чувствуваат како да поминале низ неколку напади на мечки за да ги добијат“, велејќи дека „се обидува да открие како оваа ситуацијата може да се подобри во иднина“.

Јаневска: Доцни исплатата на стипендиите

Доцни исплатата на стипендиите,  а на студентите не им се исплатени ниту парите за субвенциониран студентски оброк, се повеќе млади ја напуштаат државата.

Учениците и студентите останаа без поддршка од државата.

Доцни исплатата на ученичките и студентските стипендии. Наместо државата да ги мотивира, но и да им помогне на младите во овие кризни времиња, кога голем дел од семејствата одвај врзуваат крај со крај, тие се оставени да преживуваат како знаат и умеат.

Учениците кои се стекнале со право на стипендија во оваа учебна година, не добиле ниту денар. Од друга страна, резултатите од конкурсот за студентски стипендии за студиската 2022-2023 година уште не се објавени, а кој знае кога ќе им се исплатат парите на оние кои што ќе се најдат на списоците.

Да се спомене уште една од лагите на министерството и Владата – ветија порамнување на износите на стипендиите на старите и новите корисници, но од тоа нема ништо.

Нема пари ниту за субвенциониран студентски оброк, иако беше ветено дека ќе се исплаќа месец за месец. Министерството за образование и наука не може да го исплати износот од 120 денари, а не пак, како што најави да го зголеми тој износ.

И се ова е малку па натаму додаваме. Учениците запишани во Математичката гимназија цела недела губат часови по математички и информатички предмети. Немало средства да им се исплатат платите на професорите.

Тренерите во Спортските академии исто така не држат настава. Не им се продолжени договорите, а и не им се исплатени плати за неколку месеци.

Дали вака државата се грижи за младите? И дали вака државата треба да се грижи за младите? Дали ова е план можеби за принудно иселување од државата на младите? Кој го крои тој план? Ако ги погледнеме податоците колку ученици ја напуштиле земјава во последните неколку месеци, станува јасно дека во иднина никој тука нема да остане и никој во оваа држава не гледа иднина.

Жално. Време е оваа расипничка власт да си оди. Време е за предвремени избори.

Весна Јаневска, претседател на Комисија за образование и наука на ВМРО-ДПМНЕ

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Џаин: Политичките реалности донесоа чувство на итност

Политичките реалности донесоа чувство на итност, но критериумите за членство во ЕУ мора да бидат исполнети.

Цврсто сме посветени на пречекување на Западниот Балкан во европското семејство. Политичките реалности донесоа чувство на итност, но критериумите мора да бидат исполнети. Процесот и понатаму ќе остане ригорозен и затоа ќе мора посветеност, одлучност и национална согласност околу сеопфатната стратешка насока на земјата за членство во ЕУ, изјави амбасадорка на Шведска во земјава, Ами Ларсон Џаин.

Пораката за проширувањето од декемврискиот Самит ЕУ-Западен Балкан во Тирана, посочи Џаин, е кристално јасна – иднината на земјите од Западен Балкан и граѓаните е во ЕУ.

Зборувајќи за приоритетите на шведското претседателство со ЕУ и проширувањето со Западен Балкан на конференцијата „Година на нови можности“, Џаин рече дека тоа доаѓа во време на криза и сериозна закана по европската безбедност, поради руската инвазија на Украина.

Шведската Влада има четири приоритети за претседателството во следните шест месеци – Безбедност и обединетост, конкурентност, зелена и енергетска транзиција и секако владеење на правото и демократските вредности, изјави Џаин.

Земјите членки на ЕУ, посочи Џаин, ја искажаа својата поддршка за Украина и ќе останеме обединети во нашите реакции и покрај Украина, се додека е тоа потребно.

– Усогласеноста со ЕУ во надворешната и безбедносна политика и санкциите против Русија остануваат клучни и Македонија покажа лидерство по ова прашања и тоа навистина го цениме, истакна Џаин.

Безбедносните ситуации на Западен Балкан се особено важни за шведското претседателство, бидејќи, како што Џаин, тие се важни и за ЕУ и за самиот регион.

Поради непредвидени трошоци „Филипс“ отпушта 6.000 вработени

Холандската компанија Филипс ќе отпушти околу 6.000 лица, што е осум отсто од вкупниот број вработени, поради непредвидени трошоци кои произлегуваат од повлекувањето од пазарот на медицинско помагало за лекување на проблеми со спиењето.

Според Блумберг, половина од планираните отпуштања ќе бидат спроведени оваа година.

Извршниот директор на компанијата Рој Џејкобс рече дека тоа е значајна мерка што мора да се преземе поради зголемените трошоци на компанијата.

Повлекувањето на медицинскиот апарат за терапија со спиење почна во јуни 2021 година, откако истражувањата покажаа дека постои врска помеѓу апаратот и појавата на рак и на респираторни проблеми.

Тестовите кои ги спроведе Филипс покажаа дека нивните производи, сега повлечени од пазарот, веројатно не би му наштетиле на здравјето на пациентите, а Џејкобс, кој го замени долгогодишниот извршен директор Франс ван Хаутен во октомври, рече дека се надева дека ќе добие повеќе детали за влијанието во однос на каква било потенцијална штета во втората половина од годината .

-Кога ќе ги имаме тие информации, веднаш ќе ги објавиме. Ќе се обидеме да вложиме максимални напори за да го најдеме најдоброто решение, рече тој.

Со најновите отпуштања, Филипс им се придружи на се поголемиот број производители кои ги намалуваат трошоците за да се справат со превирањата во синџирот на снабдување и инфлацијата.

притисни ентер