Фановите ја избраа најдобрата петорка на ФИБА ЕВРОБАСКЕТ во последните 20 години

Љубителите на кралицата на екипните спортови кошарката од Европа ги избраа петмината најдобри кошаркари во изминатите 20. години. 

Преку специјално креиран дел, куќата на кошарката ФИБА преку својот веб-сајт им понуди неколку нивоа на гласање, односно за неколку различни позиции во „Тимот на соништата“.

Според вкупниот број на гласови од фановите, во идеалните пет на ФИБА Евробаскет за периодот 2000-2020 година се најдоа Пау Гасол (Шпанија) , Дирк Новицки (Германија), грчкиот бековски двоец Василис Спанулис , Димитрис Дијамантидис, петорката се заокружува со литванската легенда, Шарунас Јасикевичиус.

За потсетување, Пау Гасол е трикратен европски првак и два пати прогласуван за најкорисен играчи на Евробаскет. Има вкупно седум одличја од Еврошампионатите со Шпанија и просек од 20.4 поени и 8.2 скока на 58 одиграни мечеви на завршните турнири.

Дирк Новицки одигра 49.мечеви за Германија, со просек од 21.5 поен и 7.4 скока по натпревар во својата репрезентативна кариера. Во три едиции на Европските првенства беше најдобар стрелец, а во 2005 на турнирот во Белград стигна и до МВП признанието, откако популарните „панцери“ ги донесе до големото финале во кое загубија од Грција.

МВП перформанси покажа и Шарунас Јасикевичиус, во 2003 и во 2007 година, кога освои бронза на Евробаскетот. Кариерата ја заврши со просек од 9.поени и 4.9 асистенции на 45. мечеви за селекцијата на Литванија.

Славниот грчки двоец пак го донесе својот национален тим на кровот на Европа на Евробаскетот одржан во Србија и Црна Гора во 2005 година.

Освен тоа, Спанулис има и бронзен медал од ЕП во 2009 година и место во идеалната петорка на шампионатот, а неговиот просек во кариерата изнесува 11.3 поен и 2.9 асистенции на 38. мечеви од највисокиот репрезентативен европски ранг.

Дијамантидис одигра доста помалку натпревари за Грција, вкупно 22. Со просек од 6.поени, 4.3 скока и 3.1 асистенции на завршните натпреварувања на Стариот континент.

Инаку, на првичниот список составен од 80. играчи кои дале свој придонес во изминатите 20 години од европската репрезентативна кошарка, и влегоа во кругот на гласање, беа и нашите легендарни кошаркари, Перо Антиќ и Лестер Мекејлеб.

Белорускиот опозициски лидер почна штрајк со глад во затворот

Водечкиот лидер на белоруската опозиција, Максим Заник, започна штрајк со глад во затворот, откако беше обвинет за обид за загрозување на националната безбедност.

Адвокатот Заник е еден од седуммината лидери на опозицискиот координативен совет кои се во затвор или во егзил. Тој тврди дека започнал штрајк со глад затоа што сака да го обелодени „апсурдот на гонење луѓе за слободно изразување на нивните мислења“.

Советот за човекови права на ООН донесе одлука во Женева да ги следи повнимателно злоупотребите на моќта во Белорусија, каде протестите траат веќе пет недели, собирајќи повеќе од 100.000 луѓе. Имено, граѓаните на Белорусија сметаат дека е време долгогодишниот претседател Александар Лукашенко да се повлече, бидејќи сметаат дека неодамнешните избори биле наместени.

Специјалниот известувач на ООН, Анаис Марин, рече дека има информации за обвинувања за силување, употреба на електрични шокови и други форми на ментална и физичка тортура.

Роден е без раце и нозе , па сепак вози комбе низ целиот свет(ВИДЕО)

И покрај големиот хендикеп Американецот може да вози и да патува каде што сака.

Џанис Мек Дејвид е роден без раце и нозе, но тоа не го спречува да се обиде да го живее животот во потполност. Покрај тоа што може да се справи со секојдневните животни предизвици како нормална личност без попреченост, Џанис успева да управува и со автомобил.

Тој вози специјално прилагоден Мерцедес Спринтер. Комбето е целосно прилагодено на неговите потреби. Почнувајќи од задниот дел, има автоматски рампи за влегување во инвалидска количка, до начинот на отклучување, палење на моторот и возење на самото возило. Специјално прилагодените контроли му овозможуваат да управува со ова големо возило целосно независно.

По качувањето во седиштето и врзувањето на автономниот систем, тој ги контролира сите команди. Контролниот екран од десната страна се користи за избор на функции и избор на брзини, додека лево е менувач што се врти, забрзува и сопира.

„Во животот, не треба да се фокусираме на проблемите, туку на можностите“, вели МекДејвид. Без сомнение, технологијата му овозможи не само да вози возило, туку и да биде независен и слободен во неговите животни потреби.

Жителите на сиромашните квартови на Мадрид,зафатени со корона:Заборавени сме

Жителите на најсиромашните квартови во Мадрид денеска изјавија дека се чувствуваат напуштено и жигосано додека ја чекаат одлуката на политичарите да воведат карантин поради повисоките стапки на инфекција со корона отколку во другите населени места.

Јазот меѓу богатите и сиромашните населби е во центарот на жестоката дебата во Шпанија за тоа како да се запре растот на нови инфекции. Висок официјален претставник во средата рече дека властите предвиделе карантин за повеќето погодени области.

Локалната политичарка Изабел Дијаз Ајузо порано оваа недела рече дека „начинот на живот на мигрантите“ е делумно виновен за ширењето на инфекцијата, предизвикувајќи бран критики.

„Тие создадоа стигма“, вели Натаниел Елиот, наставник по англиски јазик од Бостон, кој живее во мадридскиот кварт Пуенте де Валекас веќе 15 години.

Валекас, јужна населба во која живеат луѓе со пониски примања и има многу мигранти, е со една од највисоките стапки на инфекција во Мадрид. Тоа е скоро шест пати поголема отколку во Шамбери, една од побогатите населби на северот на градот.

Регионалните власти објавија дека ќе одлучат за мерките подоцна во текот на денот. Засега е непознато дали ќе се стави во карантин Валекас и околните населени места, но жителите се чувствуваат понижено.

Здравствениот систем тука е „уште попарализиран, пренатрупан, редици има насекаде“, рече пензионерката Мари Паз Гонзалес. „Ние сме напуштени, сега сме во рацете на Бога.

"Штом ќе го поминете мостот, сè се менува. Веднаш штом ќе преминете во соседното соседство, сè се менува", додаде Кармен Ибара, исто така пензионерка.

Хуан Антонио, пензионер, кој живее малку надвор од Валекас, но оди таму секој ден да се грижи за својата 93-годишна мајка, е уште подиректен и вели дека карантинот е глупост.

Шпанија е најпогодената западноевропска земја со повеќе од 625 000 заразени и повеќе од 30 000 починати од ковид-19.

Едно од најголемите жаришта е главниот град Мадрид, а јазот меѓу сиромашните и богатите е жешко прашање и во Барселона, вториот по големина град во земјата.

притисни ентер