Европските земји размислуваат да ги комбинираат вакцините против корона

Повеќе европски земји ја разгледуваат можноста граѓаните кои ја примиле првата доза на вакцината АстраЗенека да добијат втора доза од друг производител поради проблемите што се појавиле со британско-шведската вакцина.

Вакцинацијата со вакцината АстраЗенека е прекината во голем број земји откако мал број луѓе вакцинирани со неа добиле згрутчување на крвта.

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека постои врска помеѓу вакцината и ретките видови тромбови во мозокот, но точната причина сè уште не е позната.

ЕМА сè уште ја анализира оваа вакцина.

AstraZeneca истакнува дека нејзиното истражување покажало дека не постои зголемен ризик од згрутчување поради вакцините дадени на милиони луѓе ширум светот. Многу земји продолжиле со вакцинацијата со AstraZenecа, но некои воведоа старосни ограничувања.

Во многу случаи, официјалните лица сега се прашуваат што да прават со луѓето кои ја примиле првата доза на вакцината на АстраЗенека, а според новите правила не смеат да ја примаат втората. Тоа е мал број луѓе, но одлуката е важна бидејќи комбинацијата на вакцини не е тестирана. Во случај на какво било отстапување од официјалните упатства на ЕМА за употреба на вакцината, државите се одговорни за можните несакани ефекти.

Европската агенција за лекови нема коментар на прашањето во врска со комбинацијата на вакцини.

Некои експерти веруваат дека вакцините може да се комбинираат, бидејќи сите тие имаат ист протеин на вирусот. Но, нема докази дека ова би било ефективно. Германија е првата европска земја што препорача на 1 април оние под 60 години кои ја примаат првата доза на вакцината AstraZeneca да добијат втора доза од друг производител.

Норвешка ќе одлучи дали ќе продолжи да користи вакцина на AstraZeneca или алтернативи до 15 април. Норвешките власти ги чекаат резултатите од британското истражување започнато во февруари, во кое се испитува комбинацијата на вакцините Фајзер и АстраЗенека.

Велика Британија минатата година одлучила да дозволи комбинација на вакцини во ретки случаи, но сè уште не го сториле тоа. Финска, која продолжува да ја користи вакцината АстраЗенека од 29 март, одлучила да ја дава само на лица над 65 години и ќе ги чека заклучоците на ЕМА. Втората доза ќе мора да се даде до средината на април.

Во Франција, вакцината AstraZeneca може да се дава само на лица над 55 години. Властите размислуваат да користат вакцини за mRNA произведени од Pfizer / BioNTech или Moderna за втора доза, соопштиле информирани извори. Сè уште не е донесена формална одлука бидејќи се чекаат дополнителни информации, пред се од Британија. Одлуката треба да се донесе до почетокот на мај кога мора да започне вакцинацијата со втората доза.

Била бездомничка, а сега заработува милиони од фотографии и го вжештува Инстаграм (ФОТО)

Приказната на Елиза Роуз Вотсон звучи како сценарио на некој холивудски филм. 

31-годишната поранешна наставничка во еден момент од животот се најде на улица, како бездомник зависничка од наркотици и алкохол, а денес заработува милиони на платформата „ OnlyFans “.

Овој дипломиран психолог станала зависник од дрога на 23-годишна возраст, кога започнала да работи како манекенка. Потоа започнала да користи кокаин и некои други опијати, а покрај тоа станала зависна од алкохол. Се борела со тоа цели четири години.

„Би ги дала сите пари што би ги заработила за алкохол или кокаин“, изјави сега Елиза за британските медиуми, признавајќи дека украла пари и од нејзината мајка. Наскоро се нашла на улица, справувајќи се и со спиење со непознати мажи. Еден пријател ја убедил да побара помош.

"Еден ден таа се појави пред мојата врата и јас бев толку уморна што само отидов со неа кај анонимни алкохоличари. Почнав да се справувам со моите проблеми. Дотогаш, неколку пати се обидов да извршам самоубиство додека бев во болница и во полиција. Знаев дека не можам да продолжам така “, вели Елиза.

По рехабилитацијата се вработила во градинка. Таа вели дека за време на вработувањето била целосно искрена за своето минато и дека решиле да и дадат шанса, за што е многу благодарна. "Работата беше совршена, но не можев да заработам доволно. Сакав да ги вратам парите што ги украдов од мајка ми, да вратам некои долгови и да станам независна", вели таа.

Затоа, таа се свртела кон „ OnlyFans “. Во декември 2019 година, таа отворила профил на таа 18+ платформа. Првично заработувала, вели таа, 2.000 фунти месечно, а во пандемијата 100.000 фунти месечно. Заработила милион фунти последнава година.

Работи 16 часа на ден, седум дена во неделата. "Не се само сексуални разговори, сè е таму. Постојат жени кои ме прашуваат за совети за вежбање и слично", вели таа. "Тоа е како заедница. OnlyFans ми дозволува флексибилен живот, кога мајка ми или некој близок ми е потребен, веднаш можам да бидам таму за нив", заклучила Елиза, која сега на Инстаграм ја следат скоро милион луѓе.

Нема кислород во индиските болници, се ограбуваат камионите со боци

Шест болници во индискиот главен град Њу Делхи целосно останале без кислород и лекарите велат дека на останатите болници им преостанува снабдување за само неколку часа.

Голем број луѓе починале додека чекале кислород, а повеќе од 99% од сите кревети за интензивна нега се полни, јавува Би-Би-Си..

Индија е во костец на вториот бран на инфекции со Ковид-19 и денеска го забележа најголемиот еднодневен биланс на нови случаи во светот.Земјата досега забележала скоро 16 милиони потврдени инфекции.

Во изминатите 24 часа имало 314.835 нови случаи на коронавирус, додека смртните случаи пораснале за 2.104.

Има полициски извештаи за луѓе кои ги спречувале цистерните со кислород да отпатуваат во други држави, според телевизиската станица НДТВ од Делхи. Некои болници се обвинети за складирање на нивните залихи, додека имало појави и на грабежи.

Млад човек од Шпанија си ја убил мајка си и ја јадел, заедно со кучето (ВИДЕО)

На млад човек од Шпанија му се суди за убиство на неговата мајка, распарчување на нејзиното тело и јадење делови, пишува Би-Би-Си.

Алберто Санчез Гомез бил уапсен во 2019 година, откако полицијата отишла во станот на неговата 66-годишна мајка. Нејзините познаници повикале полиција, загрижени дека со денови не им се јавувала.

При влегувањето во станот, детективите пронашле делови од мртвата жена во пластични контејнери расфрлани низ станот и во фрижидерот. Локалните медиуми напишале дека младиот човек го расекол телото на повеќе од илјада парчиња. Тие исто така го пронашле 26-годишникот, како готви некои делови од нејзиното тело.

Полициските службеници на кои им ја отворил вратата изјавиле дека на прашањето дали неговата мајка е во станот, тој одговорил: „Да, мајка ми е тука, таа е мртва“.

Младиот човек признал дека готвел и јадел делови од телото, а некои му ги дал и на кучето.

На почетокот на судењето, Санчез Гомез тврдел дека слушнал „тајни пораки“ од ТВ и гласови кои му велеле: „Убиј ја мајка ти“. Гласовите, како што тврди, им припаѓале на неговите соседи, познаници и познати личности.

Тој, исто така, на судењето тврдел дека не се сеќава на убиството или на распарчувањето на телото.

Сега се соочува со казна од 15 години до доживотен затвор.

притисни ентер