Еврокомесарот Вархеји на средби во Бугарија за ветото кон Македонија

Бугарија очекува политичка волја за надминување на разликите со Македонија – ова било соопштено од бугарскиот државен врв на средбите со еврокомесарот Оливер Вархеји кој пристигна во ненадејна посета на Софија...

Бугарија ја поддржува интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ, но од Македонија очекува политичка волја за надминување на разликите. Ова стои во соопштенијата на бугарскиот претседател и министер за надворешни работи кои денеска се сретнаа со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји. По средбата со шефот на бугарската дипломатија Светлан Стоев, од неговиот кабинет соопштуваат дека политиката на официјална Софија кон земјава останува на позициите од декларацијата усвоена од бугарското собрание во 2019та.

„Бугарија останува доследна во поддршката за европскиот пат на земјите од Западен Балкан, вклучително и Македонија. Водени од оваа позиција, вложивме сериозни напори да одржуваме отворен и целосен дијалог со нашите соседи и да ја вратиме довербата во односите меѓу нас“...порачал Стоев.

Од кабинетот на Румен Радев пак наведуваат дека Бугарија очекува ефективна акција од институциите на ЕУ за почитување на човековите права во Македонија додавајќи дека 120 илјади бугарски државјани во земјава, се и државјани на ЕУ. За евроинтеграциите пак Радев порачал:

„Бугарија е најзаинтересирана да ги види своите соседи во Европската унија, но за тоа е потребно целосно исполнување на Копенхашките критериуми за членство на Македонија, особено почитување на човековите права и принципите на добрососедство, кои се во срцето на Европска соработка.“

Во изминативе неколку месеци официјалната комуникација Скопје – Софија беше намалена со оглед на тоа што и по два изборни циклуси во Бугарија не беше составена политичка влада. Додека траат обидите за надминување на спорот, бугарскиот заменик -регионален министер Захари Христов објави дека 30 милиони евра од Европската унија ќе бидат инвестирани во развојот на пограничните региони на двете земји.

Паника во град во Холандија- од понеделникот избегала отровна кобра, поставени се стапици

Во тек е потрага по отровна кобра во холандскиот град Лејлистад, која што во понеделникот побегнала од живеалиштеот, објави холандскиот NL Times.

Можно е животното се уште да е некаде во куќата, но сопственикот не успеал да ја најде.

Во градот се поставени стапици за змии, а кучињата трагачи го бараат отровното животно.

Општината ги советува луѓето од околината да ги затворат прозорците и вратите, да ги чуваат домашните миленици во затворени простории и да не ги пуштаат надвор без поводник.

„Шансата да бидете каснати не е голема, но доколку се случи, каснувањето може да предизвика болка, оток и симптоми на невролошки колапс“, велат од општината.

Кобрата (вид Aspidelaps scutatus) е долга околу 50 сантиметри и генерално избегнува конфронтации.

И покрај тоа, на граѓаните им е препорачано да не се обидуваат да ја фатат доколку ја видат.

Експерт за змии на некои места ќе ги испрска тротоарите, за да може да го види отпечатокот на змијата ако помине.

Во Холандија, сличен инцидент се случил во Тилбург, во ноември.

Тогаш отровната зелена мамба избегала, но неколку дена подоцна била пронајдена зад ѕид од гипс на поткровјето на куќата на сопственикот.

Нетанјаху е против едностраното признавање на Палестина, парламентот го поддржа

Парламентот на Израел денеска гласаше за поддршка на декларативната одлука на премиерот Бенјамин Нетанјаху со која се противи на едностраното формирање на палестинска држава.

Парламентот на Израел денеска гласаше за поддршка на декларативната одлука на премиерот Бенјамин Нетанјаху со која се противи на едностраното формирање на палестинска држава, по зголемените меѓународни апели за заживување на напорите за постигнување решение со две држави по деценискиот конфликт.

Партијата Ликуд на Нетанјаху соопшти дека 99 од 120 пратеници гласале за поддршка на одлуката, која е усвоена од владата претходно оваа недела.

Ставот на Израел е исто така дека секој траен договор со Палестинците мора да се постигне преку директни преговори меѓу страните, а не со меѓународни диктати.

Војната во Газа, која беснее по ненадејниот напад на Хамас на 7 октомври 2023 година, е последниот во серијата конфликти меѓу Израелците и Палестинците што трае седумдесет години и континуирано го дестабилизира Блискиот Исток.

Напорите за постигнување решение со две држави се во мирување од 2014 година. Американскиот претседател Џо Бајден, исто така, се обидува да постигне поширок договор на Блискиот Исток, кој исто така би вклучувал нормализација на односите меѓу Израел и Саудиска Арабија и другите арапски држави , како и формирање на палестинска држава.

Јакимовски: На Македонија ѝ треба квалитетен претседател

Вечерва својата кандидатура за претседател ја објави и претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски…

Јакимовски во обраќањето пред членството рече дека на Македонија ѝ е потребен квалитетен претседател, со што ја најави својата кандидатура за претседателските избори.

притисни ентер