ЕУ со амбиција да остане глобален лидер во третманите со медицински радиоизотопи

Советот на ЕУ денеска усвои заклучоци за снабдување со медицински радиоизотопи.

Советот на ЕУ денеска усвои заклучоци за снабдување со медицински радиоизотопи, кои играат витална улога во дијагностицирањето на ракот, утврдување на срцеви состојби и други болести и се повеќе се користат за третмани на канцер, а со цел да се задржат автономијата и глобалното лидерство на Европа на ова поле.

Снабдувањето со медицински радиоизотопи е еден од приоритетите на белгиското претседателство со ЕУ, како одраз на посветеноста на Унијата и на земјите членки да им обезбедат на граѓаните високо ниво на здравствена заштита со нагласена улога на радиоизотопите за медицинската дијагностика и терапија и зголемена употреба на терапевтски радиофармацевтски производи.

- Транспортот на радиоизотопи низ ЕУ е од витално значење за да се обезбеди пристап за пациентите, имајќи предвид дека некои од нив мора да се користат во рок од неколку часа или денови по производството, како и фактот дека производството е главно концентрирано во само неколку членки државите. Со цел да се осигура дека лекарите можат да ги отстранат релевантните медицински изотопи кога и каде им се потребни, важно е сите вклучени да имаат јасно разбирање за идната побарувачка и понуда, се наведува во заклучоците.

Советот на ЕУ воедно ги повикува Европската комисија, Агенцијата за снабдување на Евроатом и земјите членки, како и индустријата на ова поле да продолжат со напорите за обезбедување на сигурно снабдување со изворни материјали за производство на радиоизотопи.

- Советот дополнително го нагласува важниот придонес на европските нуклеарни истражувачки реактори и други нуклеарни капацитети способни да произведуваат медицински радиоизотопи на ниво потребни за долгорочните потреби во Европската Унија, се потенцира во заклучоците.

Во врска со усвојувањето на заклучоците белгиската министерка за енергетика Тине Ван дер Стратен истакна дека секоја година околу 10 милиони процедури за дијагноза или третман на срцеви, невролошки и канцерогени заболувања во Европа се засноваат на радиоизотопи, што ја наметнува потребата од автономија во нуклеарната медицина како прашање на зачувување на човечки животи.

- Денеска ги одобривме заклучоците за да обезбедиме безбедно снабдување со радиоизотопи и пристап до нив низ ЕУ, истовремено одржувајќи ги истражувањата и иновациите за да се задоволи зголемената потреба за радиофармацевтски производи, истакна Ван дер Стратен..

Европскиот совет во 2019 година ја повика Еврокомисијата да развие акциски план за неенергетските нуклеарни и радиолошки технологии и медицински радиоизотопи. По ова, во 2021 година, ЕК ја усвои Стратешката агенда за медицински апликации за јонизирачко зрачење (САМИРА), како сеопфатен акциски план за поддршка на безбедно, висококвалитетно и доверливо користење на радиолошката и нуклеарната технологија во здравството, со цел да се дополнителен придонес на Европскиот план за победување на ракот. /МИА

Осуммина загинати во голем пожар во трговски центар во Кина, десетици се заробени(ВИДЕО)

Осум лица загинаа, а десетици останаа заробени во зградата откако денеска избувна пожар во трговски центар во Кина, јавува кинеската државна телевизија CCTV.

Пожарот избувнал околу 18 часот по локално време во трговски центар во градот Зигонг, во кинеската провинција Сечуан. Снимките објавени на социјалните мрежи покажуваат огромен облак од црн чад што се издига над 14-катницата.

Речиси 300 работници за брза помош и десетици возила пристигнале на местото на настанот. Противпожарната единица го изгаснала пожарот во 20 часот и 20 минути. Од центарот се спасени 30 лица. Не е познато колкумина се уште се заробени. Во јануари избувна пожар во зграда во Кина, при што загинаа најмалку 39 луѓе. Неколку дена пред тоа изгоре интернат во провинцијата Хенан, при што загинаа 13 деца, пишува CNN.

ГТЦ се распаѓа, падна дел од плафонот

Денес падна клима во Градскиот трговски центар и откорна дел од покривот.

Деловниот простор е од страната на паркот „Жена Борец“, кој во моментов е празен. Очевидци велат дека во моментот на паѓање немало минувачи, објави 4 Њуз.

Барселона добива милиони од ФИФА поради повредените играчи

Барселона минатата сезона имаше големи проблеми со повредени играчи, а не запира ниту пред почетокот на новата сезона.

На списокот со повредени каталонски фудбалери има четворица, а она што е интересно е што нивната заедничка вредност според Трансфермаркт се проценува на 310.000.000 евра.

Младиот Гави е повреден подолго време, Френки Де Јонг наскоро би требало да се врати на тренинзите, а Педри и Роналд Араухо се повредија на неодамна одиграното Европско првенство и Копа Америка.

Педри се повреди во победата на Шпанија над Германците, по навистина непромислениот старт на Тони Крос, додека Араухо доживеа пех за време на четвртфиналниот натпревар од Копа Америка против Бразил.

Затоа Барса уште некое време нема да може да смета на нив, но сепак има малку подобра страна на оваа приказна.

Имено, Каталонците ќе добијат вкупно 3.200.000 евра како обештетување од ФИФА за повредениот двоец, односно 2.500.000 за Арауха, а 700.000 за Педри.

Да потсетиме, Барселона во февруари годинава имаше дури 12 повредени играчи.

притисни ентер