Ескалира спорот меѓу Грција и Британија за скулптурите: Како да сте ја искинале Мона Лиза

Спорот меѓу Британија и Грција околу сопственоста на скулптурите на Партенон, познати и како Елгинските мермери, ескалира денеска, а двете страни се обвинуваат меѓусебно за откажувањето на планираната средба меѓу двајцата лидери.

Британскиот премиер Риши Сунак во последен момент ја откажа средбата со грчкиот премиер Киријакос Мицотакис, откако неговиот кабинет соопшти дека двете страни претходно се согласиле да не се користат како јавна платформа „за повторување на одамна решените прашања“.

Грција постојано го повика Британскиот музеј трајно да ги врати скулптурите стари 2.500 години што британскиот дипломат Лорд Елгин ги отстрани од Партенон во 1806 година, во периодот кога Грција беше под отоманска власт. „Воопшто не сум задоволен што британскиот премиер ја откажа нашата средба само неколку часа пред таа да се одржи“, рече Мицотакис во изјава за медиумите.

„Грчките ставови за скулптурите на Партенон се добро познати. Се надевав дека ќе имам можност да разговарам за нив со мојот британски колега. Секој што верува во исправноста и праведноста на нивните ставови никогаш не се плаши од соочување со аргументи“, рече тој.

Околу половина од вкупните 160 метри од фризот што го опкружувал храмот се наоѓа во Лондон, додека останатите 50 метри се во музејот на Акропол во Атина, чиј последен кат го имитира распоредот на Партенон. Во интервју за Би-Би-Си во неделата, Мицотакис се пожали дека разговорите за можно враќање на скулптурите во Атина не напредуваат доволно брзо.

Тој рече дека постојаното чување на скулптурите во Британскиот музеј е како да се искине Мона Лиза и дека не се работи за сопственост, туку за „повторно обединување“, карактеризација која британската влада ја отфрли.

„Премиерот не кажа ништо ново. Позната е грчката позиција за скулптурите на Партенон“, изјави Аристотелиа Пелони, советник на Мицотакис. „Несогласувањето за некои прашања не значи дека не можеме да разговараме.“

И Велика Британија и Грција рекоа дека спорот ја загрозува способноста да се разговара за глобалните прашања, вклучително и војните во Газа и Украина и климатските промени. Двајцата лидери требаше да разговараат и за миграцискиот план меѓу Обединетото Кралство и Грција.

Портпаролот на грчката влада Павлос Маринакис рече дека откажувањето е без преседан и е знак на непочитување, но додаде дека Атина не сака спорот со Сунак да ги наруши генерално добрите односи меѓу двете земји.

Одлуката на Сунак да ја откаже средбата беше критикувана и од одредени британски опозициски партии и интересна група поддржана од британски политичари од различни партии кои сакаат да го решат проблемот. Грција не го признава Британскиот музеј како сопственик на скулптурите.

Група позната како Проект Партенон предложи скулптурите да се соберат заедно во Атина, без потреба Британија и Грција да се договорат за тоа кој ги поседува. Британската влада никогаш не размислувала да се откаже од сопственоста на скулптурите, тврдејќи дека тие се стекнати легално.

Мајка од пеколот: Тригодишни близначиња починаа од предозираност со дрога

Џестис Џејмс (22), мајка на тригодишните синови близнаци Џоши и Џестин, е обвинета за убиство и злоупотреба на деца, откако децата починале поради прекумерна изложеност на дрогата фентанил.

Како што објави „Дејлимејл“, децата биле пронајдени во несвест на 11 јули во куќа во паркот Канога, Калифорнија. Тие не реагирале и не биле свесни кога болничарите пристигнале во станот во кој била Џастис Џејмс со нејзиното момче и нејзиното семејство.

Братчињата итно биле пренесени во блиската болница, но веќе било доцна. Џоши починал подоцна истата вечер, а Џестин два дена подоцна.

Џонатан Хатами, заменик окружен обвинител, рече дека ова е прв пат во областа на Лос Анџелес родителите да бидат обвинети за смрт од предозирање поврзано со фентанил.

Употребата на оваа дрога е во пораст, што е вознемирувачки тренд во последните години во САД. Поради истрагата, која се уште не е завршена, обвинителот не сакал да даде повеќе детали за тоа како близнаците биле изложени на дрога.

„Имавме уште четири слични случаи во последните шест месеци во Лос Анџелес. Децата се највредното нешто што го имаме. Тие не купуваат фентанил, не пушат. Возрасните го прават сето тоа, но невините деца плаќаат Највисоката цена е неприфатлива“, рече Хатами.

Мајката на малите деца, Џастис Џејмс, се појави на суд во вторникот и изгледала вознемирено. Во публиката имало уште неколку членови од нејзиното семејство. Таа била задржана во притвор откако ѝ била одредена кауција од четири милиони долари.

Ќе добие адвокат на нејзиното следно судење закажано за 31 јули. Членовите на семејството тврдат дека таа била грижлива мајка и не би направила ништо за да им наштети на синовите. Близнаците неодамна го прославиле третиот роденден, а за Денот на независноста биле на плажа и го гледале огнометот.

Семејството формирало фонд на GoFundMe за да собере пари за погребот на момчињата.

„Ова е навистина тешко за семејството. Сакаме сите да бидат свесни за опасностите од фентанилот“, рекла бабата на момчињата, Реџина Холмс.

Страшна снимка од Индија: Збеснати бикови нападнаа жени во продавница (ВИДЕО)

Во драматичен инцидент минатата недела во Ришикеш, Индија, две жени биле нападнати од разбеснети бикови во продавница.

Индијките се соочија со застрашувачко искуство на 12 јули, кога два диви бикови упаднале во продавница во Ришикеш, Утараханд (Индија). На снимката од инцидентот се гледа како огромните животни, спонтано влетуваат во продавницата и демолирале сѐ пред себе, а потоа им се нафрлаат на муштериите, пренесува Мирор.

Биковите, кои првично биле преокупирани меѓусебно борење и удирање со главите, одеднаш ја свртеа својата агресија врз жените кога едната се обидела да побегне качувајќи се на робата.

На шокантната снимка се гледа како бик се пробива по Индијките: животното во паника скокнало врз нив, расфрлајќи ги торбите и робата што ги заштитила жените од сериозни повреди.

Храбриот продавач брзо интервенирал, се качил на своите производи и со стап избркал еден од биковите, правејќи простор за жените да избегаат, а потоа го избркал другиот бик кој бил заглавен зад жените.

Жените поминале добро, со неколку ситни гребаници, благодарение на чантите и другите ситници.

Извршниот директор на Муники Рети Нагар Палика, Танвер Марвах, рече дека се прават напори за отстранување на бездомните животни од улиците за да се спречат слични инциденти во иднина.

Голема размена на руски и украински заробеници: Бевме во смртна опасност

Русија и Украина денеска разменија по 95 воени заробеници во најновата размена со посредство на Обединетите Арапски Емирати, соопштија украинскиот претседател Володимир Зеленски и руското Министерство за одбрана.

Руското Министерство за одбрана во соопштението објавено на Телеграм наведува дека ослободените руски војници ќе бидат префрлени во Москва на медицински прегледи и физичка и психолошка рехабилитација.

Тие додаваат дека војниците биле во „смртна опасност“ во украинско заробеништво. Украинскиот претседател рече дека ослободените украински затвореници биле припадници на украинските вооружени сили, Националната гарда и граничната служба.

Зеленски им се заблагодари на Обединетите Арапски Емирати за помошта. Тоа е трета ваква размена во изминатите седум недели.

Во последната размена, која се одржа во јуни и беше посредувана од Обединетите Арапски Емирати, Русија и Украина разменија по 90 затвореници.

притисни ентер