Ерменија побара акција од СБ на ОН и Русија за регионот Нагорно Карабах

Ерменија ги повика Советот за безбедност на ОН и Русија да преземат акција за прекин на воената операција што Азербејџан утринава ја почна во спорниот регион Нагорно-Карабах, јави ДПА.

„Потребни се јасни и недвосмислени чекори за ставање крај на азербејџанската агресија“, се наведува во соопштението на ерменското Министерство за надворешни работи, објавено денеска од ерменските медиуми.

Ерменскиот премиер Никол Пашинјан, во меѓувреме, свика итен состанок на Советот за национална безбедност поради ескалацијата на ситуацијата во спорниот регион, наведува германската агенција.

Азербејџан рано утринава почна голема воена операција за преземање на контрола врз спорниот регион, што се наоѓа на територијата на Азербејџан, но претежно е населен со Ерменци.

Војската во Баку го оправда потегот со наводно прекршување на примирјето од страна на Ерменија. Ерменската страна ги отфрла овие обвинувања како измислен изговор за напад и конфронтација.

Нагорно-Карабах со децении е спорен регион меѓу двете поранешни советски републики.

Азербејџан со месеци го блокира и коридорот Лачин, што е единствениот сообраќаен чвор на Ерменија со Нагорно Карабах, каде хуманитарната ситуација се смета за катастрофална, наведува ДПА. /МИА

Јанчев: Спроведено второ авионско прскање против комарци

Утринава беше спроведено второто авионско прскање против комарци, објави градоначалникот на Кавадарци, Митко Јанчев. 

Со третирањето беше опфатено течението на реката Луда Мара од с. Марена, целото градско подрачје, с. Ваташа па се до брана Моклиште.

Изведувач на работата е фирмата Бониер од Куманово, напиша Јанчев на социјалните мрежи.

Радев ќе го врачи вториот мандат за формирање влада

Претседателот на Бугарија, Румен Радев ќе го врачи денеска вториот мандат за формирање влада.

Се очекува мандатот да биде доставен претпладнето и веднаш да го врати втората по големина пратеничка група во Народното собрание - „Продолжуваме со промената - Демократска Бугарија“ (ПП-ДБ).

Според одредбите од бугарскиот Устав, по враќањето на тој мандат за формирање влада, претседателот на државата во рок од седум денови и наложува на следната по бројност пратеничка група да предложи кандидат за премиер.

Во случај и тие да не успеат да формираат редовен кабинет, претседателот закажува нови избори и именува нов привремен кабинет.

За Харис за еден ден донирани 46,7 милиони долари

Организацијата за собирање средства за демократите „АктБлу“ (ActBlue) синоќа соопшти дека е регистрирана најголема дневна донација за претседателската трка откако претседателот Џо Бајден се повлече и ја поддржа потпретседателката Камала Харис.

По започнувањето на кампањата на потпретседателката Харис до 21 часот (локално време) преку „Актблу“ собрани се 46,7 милиони долари.

Тоа е најголема сума собрана во кампањата 2024 година.

притисни ентер