Епидемијата со Ковид-19 негативно влијае врз раното дијагностицирање на ХИВ

Оваа година, околу 30 отсто од новооткриените случаи на ХИВ се откриени преку услугите од граѓанскиот сектор.

Платформата за одржливост на сервисите за превенција и поддршка за ХИВ во која се вклучени повеќе здруженија денеска по повод 1 декември, Светски ден на борба против Сида, информира дека и во услови на криза, граѓанските организации низ државата секојдневно спроведуваат теренски и стационарни услуги за превенција, тестирање и поддршка поврзана со ХИВ помеѓу клучните популации, предвидени со програмата за заштита на населението од ХИВ-инфекција.

Покрај справувањето со ХИВ, како што се посочува, организациите прават и дополнителни напори за да ја стават постојната инфраструктура за ХИВ во функција на справувањето со Ковид-19, и тоа преку задолжително информирање на корисниците за превенцијата и заштитата од Ковид-19 и поддршка во искористувањето на постоечките владини мерки, обезбедување и дистрибуција на заштитна опрема за корисниците на услугите, доставување на редовна терапија за ХИВ до пациентите од другите градови, во соработка со Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, за да се избегне непотребно патување до Скопје на оваа група пациенти, кои се под поголем ризик, обезбедување симптоматска терапија за корисниците за дрога, како и заштитна опрема и материјали, материјална помош во вид на храна, хигиенски производи, суплементи, лекови и облека за сексуални работнички, бремени жени и новороденчиња.

Дополнително, преку меѓународна поддршка, Платформата е во процес на обезбедување донација од 10000 брзи тестови за Ковид-19, наменета за клучните популации.

Оваа година, околу 30 отсто од новооткриените случаи на ХИВ се откриени преку услугите од граѓанскиот сектор. Сепак, сè уште загрижува нискиот број на откриени случаи годинава, што е двојно помал од претходната година, што укажува дека епидемијата со Ковид-19 негативно влијае врз раното дијагностицирање на ХИВ, што е клучно за успешното справување со ХИВ и за остварувањето на глобалната цел за ставање крај на епидемијата до 2030 година. Луѓето кои живеат со ХИВ и редовно примаат терапија, имаат недетектабилно ниво на вирусот во крвта, односно вирусот во крвта е намален до степен што не може да се детектира, со што целосно се спречува преносот на ХИВ по сексуален пат, дури и кога не се користи заштита. Терапијата за ХИВ, всушност, претставува еден од најефективните начини на превенција на ХИВ, потенцираат од Платформата.

За да се одржи континуитет на услугите за ХИВ, од Платформата очекуваат Владата што побрзо да ги предложи до Собранието измените на Законот за здравствена заштита, со кои ќе се препознаат граѓанските организации како даватели на услуги од областа на јавното здравје.

Жена од Тајланд е осудена на 43 години затвор,на Фејсбук го навредувала кралското семејство

Судот во Тајланд денеска осуди 65-годишна жена на повеќе од 43 години затвор за критикување на кралското семејство преку Интернет, изјавил нејзиниот адвокат.

Тоа е најстрогата казна некогаш изречена во таа земја за навреда на монархијата.

Пресудата е донесена во време на невидени протести на младите кои отворено ја критикуваат монархијата, и покрај строгиот тајландски закон познат како „lese majeste“ кој предвидува 15-годишна затворска казна за какво било кршење на законот.

Анчан Прелерт се изјаснила за виновна за 29 одделни прекршувања на законот со споделување и објавување на нејзиниот канал на Јутјуб и Фејсбук помеѓу 2014 и 2015 година, објасни нејзиниот адвокат Павини Чумсри.

Анчан првично била осудена на 87 години затвор, но судот ја преполовил нејзината казна поради признавање вина.

„Тоа е најстрога казна некогаш изречена за случај спроведен според законот на lese majesta“, објасни Павини од тајландската асоцијација на адвокати за човекови права.

Анчан сега има можност да се жали на два повисоки суда, вели адвокатот.

Полицијата извршила рација во домот Анчан Прелерт во јануари 2015 година, неколку месеци откако е соборена цивилна влада со воен удар.

По воениот удар во 2014 година, најмалку 169 лица биле обвинети за кривични дела според споменатиот закон. Властите накратко престанале да го применуваат во 2018 година, но полицијата го вратила по немирите и протестите во кои што се критикува монархијата.

Стоилковски: Владата од Буџетот ќе ги покрива долговите на градоначалниците од СДСМ и ДУИ

Неверојатно но вистинито, наместо кон децентрализација, власта на СДСМ и на ДУИ испраќаат порака за тешка централизација во Македонија, рече Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

Заев сака да е и премиер и градоначалник во сите општини. Локалните власти служат за полнење со партиска војска и ширење терор.

По речиси три години повторно од Буџетот ќе се покриваат долговите на градоначалниците од СДСМ и од ДУИ. Зошто? Затоа што се неспособни, затоа што не изработиле ништо и затоа што општинските ЈП служат за партиски испостави за вработувања и полнење на администрацијата, наместо за проекти кои што ќе донесат бенефит за граѓаните.

Пред три години беа поделени 50 милиони евра од буџетот. Логиката која што се сокри тогаш сепак беше многу видлива - парите кои што не беа потрошени за капиталниte инвестиции беа прераспределени за општините, наводно за да почнат да работат домаќински. Фактички, срамно високиот суфицит на пари непотрошени за капитални инвестиции, се префрлија во бунарот без дно повторно на градоначалниците на СДСМ и на ДУИ.

Пa чии долгови тогаш беа најголеми и требаше да се покриваат, ако не на Охрид заради наталожениот долг од Александар Петрески од СДСМ со преку 15 милиони евра долг, потоа на Тетово на Теута Арифи со преку 10 милиони евра долг, па долгот на Струмица направен од Заев со преку пет милиони евра долг и така натаму.

Сега во изборна година, повторно се турка срамен проект за враќање на долговите. Според Предлог законот, на јавните претпријатија кои што се основани од општините, како што се комуналните претпријатија, водоводите, па за улици, паркинзи и слично, ќе им бидат опростени каматите и репрограмирани долговите кои што ги имаат кон државата и нејзините компании. Според овој предлог закон на СДСМ и на ДУИ, владата ќе ги казнува правните лица кои што нема да направат отпис на долговите на општинските фирми односно на градоначалниците од СДСМ и од ДУИ. И внимавајте, во законот не се предвидува до која сума на парични средства, ќе отпишуваат долговите. Зошто сега повторно да се покрива долгот на Теута Арифи во Тетово, или на оној неспособниот од Охрид што го пушти статусот на УНЕСКО низ вода? Затоа што за само две години градоначалниците потрошиле околу два милиони евра за набавка на службени возила.

Ако на ова се додаде и оној срамен потег, парите од карго аеродромот кој што не е изграден да се пренаменат за финансирање и реализација на општински наводни проекти, приказната е сосема јасна - локалните власти на СДСМ и на ДУИ служат за вработувања и вдомувања, како милуваат да кажат за корка лепче, а сега власта ќе им ги отпишува долгови и ќе им финансира и гради проекти - наводно изработени од општините - за да се прикаже нивна нереална работа! Во изборна година!

Почитувани,

Ова е срамно и не е ништо подруго од креирање на потемкинови села, лажна слика за работењето на локалните властодршци од СДСМ и од ДУИ.

А, реалноста е дека градоначалниците се закануваат, тепаат, пукаат по полиција, организираат нелегални игри на среќа и добиваат шпорети, вршат терор врз населението - владеат со страв!

Но и на тоа му се гледа крајот!

Во американскиот Сенат почна сослушувањето на кандидатите за министри во кабинетот на Бајден

Американскиот Сенат започнал со сослушување на кандидатите за министерски места во владата на новиот претседател Џо Бајден.

Џенет Јелен, поранешната шефица на Федералните резерви, потврдена за иден министер за финансии е меѓу првите што се појавила пред Комитетот на Сенатот, оној за финансии.

Ентони Блинкен, изборот на Бајден за државен секретар, ќе одговора на прашањата на комитетот за надворешни работи и Лојд Остин како потенцијален министер за одбрана пред воениот комитет.

Комитетот за разузнавање ќе го испита Аврил Хаинс, кој треба да ја преземе националната агенција за разузнавање, а Алехандро Мајоркас треба да стане нов министер за домашна безбедност.

Комитетите ги испитуваат кандидатите, но тие се потврдени од Сенатот со гласовите на сите пратеници, во согласност со американскиот Устав.

притисни ентер