Елизабет Харли во топлес, ја сликал нејзиниот 18-годишен син (ФОТО)

Актерката и манекенка Елизабет Харли позираа топлес во снег, а фотографијата што ја објави на Инстаграм ја направил нејзиниот 18-годишен син.

55-годишната Британка носи само палто и долен дел од бикини од својата нова линија за костими за капење.

„Како можев да одолеам? напишала заедно со фотографијата што ја споделила со повеќе од 1,8 милиони следбеници на Инстаграм.

Таа исто така открика дека ја фотографирал нејзиниот син Дамијан, кој оди по нејзините манекенски стапки.

Таа добила бројни комплименти за фотографијата, но големото внимание што го привлече, не помина без негативни реакции, а многумина често ја критикуваат за нејзината врска со синот.

На Пониква се одржа скијачки натпревар „Осоговски велеслалом"

Вкупно 82 скијачи од десетина градови од државата учествуваа на натпреварот „Осоговски велеслалом" што денеска се одржа на Пониква.

Распределени во пет возрасни категории, цицибани, деца, млади, сениори и ветерани, скоро сите ја завршија трката, што се одржа на ски-патеката 3.

Организатор на настанот беше Општина Кочани во соработка со Скијачката федерација на Македонија и со скијачи рекреативци од Кочани.

– Задоволни сме од одѕивот и бројноста на учесниците кои дојдоа не само од Кочани, туку и од Штип, Скопје, Битола, Виница и други градови. Тоа само ги потврди нашите очекувања дека интересот за скијањето е голем и недостасуваат натпреварувања од ваков карактер. Иницијативата за организирање „Осоговски велеслалом" е наша, со цел да го обновиме натпреварот што се одржуваше пред неколку децении, а во исто време да ја промовираме Пониква како скијачки центар. Исто така, сакаме да ги мотивираме децата и младите да научат да скијаат, а тие што веќе ја поседуваат оваа вештина, повеќе да ја практикуваат, истакна градоначалникот на Кочани, Николчо Илијев.

На натпреварот „Осоговски велесламом" учествуваше и швајцарската амбасадорка Сибил Зутер Техада, која успешно ја заврши трката.

Релативно високите дневни температури и топењето на снегот не ги попречија организаторите добро да ја подготват ски-патеката, за што поддршка дадоа и Територијалната противпожарна единица од Кочани и служби од Министерството за внатрешни работи.

По завршувањето на натпреварот и прогласувањето на победниците, најуспешните натпреварувачи во сите категории добија награди и признанија што ги обезбеди Општина Кочани. /МИА

Затворен угостителски објект во Кичево поради непочитување на протоколите за работа

Полициски службеници од ОВР Кичево, во содејство со Државниот пазарен инспекторат вчера во периодот од 19 до 22 часот, извршиле контрола во повеќе угостителски објекти на подрачјето на ОВР Кичево во врска со почитување на мерките за заштита од Ковид.

Од МВР денеска информираа дека при контролата било констатирано дека угостителски објект на ул.„Маршал Тито" во Кичево не ги почитува протоколите за работа на угостителски објекти и од страна на Државниот пазарен инспекторат објектот бил затворен.

По целосно документирање на случајот, најавуваат од МВР, ќе биде поднесена пријава по член 206 од Кривичниот законик за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија".

ВМРО-ДПМНЕ: Единствената средба за која знаеме е таа на Заев и Мијалков во ВМРО-ДПМНЕ

Единствената средба за која знаеме е таа на Заев и Мијалков, каде Заев му ветуваше слобода, за возврат бараше креирање на проблеми во ВМРО-ДПМНЕ.

А ако СДСМ има нешто против меѓународната заедница и Шведска нека каже. Настанот во хотелот Мериот е организиран од страна на шведската фондација Јарл Халмарсон, која ја поддржува ВМРО-ДПМНЕ и помага при градење на кадри и политики, доколку СДСМ има проблем со тоа нека каже.

СДСМ не треба да заборави дека Сашо Мијалков е таму каде што е заради притисокот на ВМРО, народот и меѓународната заедница.

Да се прашуваше Зоран Заев, Сашо Мијалков се уште ќе беше на слобода и сега заедно ќе правеа вештачки кризи во ВМРО-ДПМНЕ, за да ја спасат фотелјата на Заев и да ја купат слободата на Мијалков.

Криминалот повеќе не поминува. Одговорност ќе има. Во СДСМ тоа го знаат и затоа се нервозни.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер