ЕК го објави извештајот за напредокот на Македонија - нема напредок во ниту една област

Поларизиран парламент и без напредок во судството и борбата против корупцијата нотира извештајот на Европската Комисија за напредокот на Македонија за годинава.

Како главни причини за лошиот резултат во овие три области Брисел ги посочува несоодветната употреба на европското знаменце, измените на Кривичниот законик и случувањата во Судскиот совет.

„Во Македонија властите продолжија јавно да ja демонстрираат нивната посветеност да напредуваат кон ЕУ патот. Сега кога започна пристапниот процес треба да се продолжи со фазата на реформскиот процес. Некои од измените на Кривичниот законик кои засегнаа голем број на случаи на високо ниво на корупција, предизвикаа загриженост. Зајакнувањето на довербата на правосудниот систем и справувањето со корупцијата преку солидно следење, истрага и гонење и покренување на обвиненија во случаи со висока корупција е од клучна важност. Собранието и Владата се обврзаа да исполнат важни приоритети кон уставните измени. Се надеваме дека сите партии ќе дадат поддршка за да се придвижи напред. Ова е суверена одлука на Македонија и суверена обврска која ќе ги зајакне фундаменталните човекови права.“

Критикувана е работата на Парламентот, неусвоениот Деловник и измените на Изборниот законик.

„Работата на парламентот беше нарушена со политичка поларизација, која дополнително се продлабочи, одложувајќи го усвојувањето на многу реформски закони и важни именувања. Процесот на преговори за пристапување во ЕУ бара широк консензус на големите политички партии. Прекумерна, а понекогаш и несоодветна употреба беше направена во брзи процедури и „знаменцето на ЕУ“, во некои случаи поради недостаток на консултации и лошо планирање на законодавниот календар.“...забележува извештајот потсетувајќи дека ЕУ – знаменцето треба да користи при усвојувањето на закони чија основна цел е усогласување со правото на ЕУ, а не со кратка јавна дебата за важни прашања.

Големи се критиките и забелешките упатени на адреса на Судскиот Совет посебно нотирајќи го разрешувањето на Весна Дамева во април потсетувајќи го ова тело дека треба да се залага да го заштити интегритетот и независноста на судиите и институциите и дека треба да се спротивстави на секое надворешно влијание.

„Контроверзното разрешување на претседателот на Судскиот совет предизвика загриженост за несоодветно политичко влијание. Усвојувањето на новата стратегија за реформи во правосудството насочена кон подобрување на работењето на институциите е задоцнето.“

Нема напредок ниту во борбата против корупцијата, која во извештајот е нотирана како широко распрострената во многу области, а за која Комисијата изразува сериозна загриженост.

„Се зголемија одложувањата и повторувањата на судењата на случаите на корупција на високо ниво, што резултираше во некои случаи со застареност. Кривичниот законик е изменет по забрзана собраниска постапка.

Максималните законски казни за конкретни дела поврзани со корупцијата се намалија, што имаше импликации со застарување, запирање или дури прекинување на голем број случаи на корупција на високо ниво, вклучително и од поранешното Специјално јавно обвинителство (СЈО).“, нотира Брисел, забележувајќи напредок во економските критериуми.

Во извештајот пишува дека има некаков напредок во борбата против организираниот криминал и тероризмот а позитивно е оценета работата на ДКСК. Но доцнат реформите во јавната адиминистрација со забелешка дека не се почитуваат препораките за спречување на непотизмот и политичките влијанија.

Фото: Новото „Zagato“ има продолжена „опашка“ која може да се отстрани

Инспириран од класичниот тркачки модел, „AGTZ Twin Tail“ ќе биде ограничен на само 19 примероци.

„Zagato“ има прекрасен нов автомобил наречен „AGTZ Twin Tail“. Возилото е омаж на „Alpine A220“ што се натпреваруваше на Ле Ман и е базирано на спортскиот автомобил „Alpine A110“ со централен мотор.

Како и „Alfa Romeo TZ1“, „Iso Rivolta GTZ“ и другите креации на „Zagato“ пред него, „AGTZ“ има специјално обликуван заден дел за подобрување на аеродинамиката. Но, овде задниот дел е всушност отстранлив.

„Twin Tail“ ви дава можност да возите продолжена верзија на автомобилот за подобра аеродинамика или кратка „опашка“ за опуштено секојдневно крстарење. И двете интерпретации на спортскиот автомобил базиран на „Alpine A110“ изгледаат интересно.

„Zagato“ не откри што го придвижува „Twin Tail“, но автомобилот најверојатно го има фабричкиот „A110“ 1,8-литарски турбо мотор со четири цилиндри, кој произведува 249 коњски сили.

Во „Alpine A110“, моторот е поврзан со седумстепен автоматски менувач со двојна спојка и има погон на задните тркала, што му овозможува да забрза до 100 km/h за околу 4,5 секунди.

„Zagato“ исто така не кажува колкава маса е додадена на возилото со прилагодената каросерија, но „Alpine A110“ тежи скромни 1.100 килограми, па не би требало да биде многу повеќе од тоа.

Доколку сте еден од 19-те среќни купувачи на оваа прекрасна креација, ќе можете да изберете која било комбинација на бои или ентериер. „Zagato“ покажува два примери во сино-бели нијанси, како и трет автомобил со сина, бела и црвена комбинација, што ги симболизира боите на француското знаме.

Цените почнуваат од 650.000 евра, а речиси половина од примероците се веќе резервирани.

„Zagato AGTZ Twin Tail“ ќе ја има својата официјална светска премиера на настанот „Concorso d'Eleganza Villa d'Este“ во мај.

Трамп: Поради обвиненијата против мене, имам поголема поддршка од Афроамериканците

- Не сум обвинет за ништо, за нешто што е ништо“, рече Трамп на собир на афроамериканските конзервативци во Јужна Каролина.

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп рече дека поради четирите кривични обвиненија поднесени против него, тој има поголема поддршка меѓу Афроамериканците „бидејќи го гледаат како жртва на дискриминација“, споредувајќи го она што му се случува со историското наследство на предрасудите за Афроамериканците во правниот систем на САД.

- Не сум обвинет за ништо, за нешто што е ништо“, рече Трамп на собир на афроамериканските конзервативци во Јужна Каролина.

- И многу луѓе рекоа дека затоа ме сакаат Афроамериканците, затоа што биле тешко повредени и дискриминирани и всушност ме виделе како дискриминиран. Тоа е прилично неверојатно, но можеби, можеби, има нешто во тоа, рече Трамп.

Претходно оваа недела, Трамп се спореди со рускиот опозиционер Алексеј Навални, кој почина во затвор.

Тој ја фокусираше својата трета кампања за Белата куќа на поплаките против Бајден и она што тој го нарекува „длабока држава“ што „се накомила“ на него.

Изборниот штаб на Трамп предвидува дека тој ќе помине подобро со афроамериканските гласачи во ноември отколку пред четири години, наведувајќи ја неговата предност за прашања како што се економијата и рекордниот број луѓе кои ја преминуваат границата на САД со Мексико, кои често завршуваат во градови со големо афроамериканско население. /МИА

13 претенденти за Вила Водно, 11 во битка за место на гласачкото ливче преку собирање потписи

Истече и вториот ден од рокот за собирање потписи на кандидатите за претседател.

Во игра за место на избирачкото ливче засега се 13-мина, од кои 11 преку потписи се обидуваат да обезбедат кандидатура..

По првиот ден, дел од нив обезбедија солидна поддршка од граѓаните, дел само симболична бројка. Државната изборна комисија информира дека од утре секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за секој од подносителите на иницијатива за кандидат за претседател. Оттаму вечерва информираат за бројот на собрание потписи заклучно со вчерашниот ден, 23-ти февруари. Кандидатот на албанската опозиција Арбен Таравари процесот за собирање потписи го започнал од денеска..

Вело Марковски 98

Билјана Ванковска Цветковска 1105

Томе Николоски 0

Бујар Османи 3261

Господин Поповски 0

Максим Димитриевски 1594

Стевчо Јакимовски 658

Ѓорѓи Манасков 21

Арбен Таравари 1

Мерсиха Смаиловиќ 0

Зорица Цветковска 0

притисни ентер