Ефикасноста на вакцината на Фајзер опаѓа по три месеци од втората доза

Експертите кои ја следеле ефикасноста на Pfizer/BioNTech откриле дека ризикот од инфекција со ковид се зголемува како што поминува повеќе време од втората доза.

Студијата ја поддржува потребата од дополнителни дози за спречување на инфекции поради ослабениот имунитет, објави Британскиот медицински журнал (BMJ). Експертите од Институтот за истражување Леумит во Израел откриле постепено зголемување на ризикот од инфекција со Ковид-19 во рок од 90 дена откако луѓето биле вакцинирани со втора доза од вакцината Pfizer / BioNTech.

Израел беше една од првите земји што започна голема кампања за вакцинација против Ковид-19, во декември 2020 година, но моментално се бори со повторното појавување на инфекции и внимателно го следи слабеењето на имунитетот. Експертите ја прегледале електронската здравствена евиденција на 80.057 возрасни (со просечна возраст од 44 години) кои биле подложени на PCR тест помеѓу средината на мај и септември и најмалку три недели по втората инјекција на вакцината.

Ниту еден од луѓето од примерокот немал докази за претходна инфекција со Ковид-19. Во групата од 80.057 луѓе, 7973 (9,6%) имале позитивен резултат од тестот. Тие потоа биле споредувани со луѓе од иста возраст и етничка група кои биле негативни во истата недела. Студијата покажала дека стапката на позитивни резултати се зголемува со текот на времето по втората доза.

Во сите возрасни групи, 1,3% од луѓето биле позитивни 21 до 89 дена по втората доза, но ова се зголемило на 2,4% по 90 до 119 дена; 4,6% по 120 до 149 дена; 10,3% по 150 до 179 дена; и 15,5% по 180 дена или повеќе.

Во споредба со првите 90 дена по втората доза, ризикот од инфекција кај сите возрасни групи бил 2,37 пати поголем по 90 до 119 дена; 2,66 пати повисок по 120 до 149 дена; 2,82 пати повисок по 150 до 179 дена; и 2,82 пати повисок по 180 дена или повеќе. Иако студијата има опсервациска природа, експертите велат дека е јасно дека имунитетот слабее три месеци по втората доза.

„Големите кампањи за вакцинација против Ковид-19 можат да го контролираат ширењето на вирусот, но дури и во земјите со високи стапки на вакцинација, може да се појават нови инфекции. Ризикот од инфекција кај возрасните кои примиле две дози од вакцината се зголеми со текот на времето по вакцинирање, споредено со референтните податоци, за поединци вакцинирани во последните 90 дена“, наведуваат авторите на студијата.

AstraZeneca објави дека заштитата на антителата од нејзината вакцина е исто така слаба, иако нејзиниот извршен директор Паскал Сориот во вторникот рече дека се смета дека вакцината нуди долготраен имунитет на Т-клетките за постарите лица, што може да биде подобро од другите вакцини.

Разбојници ја убиле сопругата на легендарен музичар

Сопругата на легендарниот музичар Кларенс Авант е убиена во вторникот во нејзиниот дом во елитната населба Трусдејл Естејтс во Лос Анџелес.

Имено, таа била убиена од крадци кои упаднале во нивната семејна куќа.

Полицијата на Беверли Хилс била повикана во куќата во Трусдејл Естејтс во вторникот вечерта околу 2.30 часот по полноќ, откако на телефонскиот број 911 добиле повик дека некој бил застрелан и убиен.

Сопругата на Авант, Жаклин Авант, итно била пренесена во болница, каде што подоцна починала. Таа имала 81 година.

Семеен извор изјавил за ТМЗ дека разбојниците пукале додека влегле во куќата и ја погодиле сопругата на Авант.

Авант (90) во тој момент бил дома, но не е јасно дали е повреден во нападот.Легендарниот музичар беше примен во Куќата на славните во октомври, а покрај него беше неговата сопруга.

Нивната ќерка Никол Авант е во брак со извршниот директор на Нетфликс, Тед Сарандос.

СЗО: За неколку дена ќе знаеме колку е заразен омикрон

Светската здравствена организација очекува за неколку дена да има повеќе информации за тоа колку е заразен новиот сој на корона, омикрон, изјави денеска техничкиот директор на СЗО Марија ван Керхове.

Во соопштението се посочува дека СЗО ќе има податоци за омикрон многу побрзо од предвиденото, бидејќи Женева претходно соопштила дека ќе бидат потребни недели за да се добијат податоците, пренесе Ројтерс.

Некои од главните прашања се дали сојот е позаразен или отпорен на заштитата од вакцини, а одговорите треба да се почекаат, се додава.

Софија Вергара на луда латино забава во кругот на семејството (ВИДЕО)

Софија Вергара (49) изгледа сензационално на прославата на американскиот Ден на благодарноста, а актерката на социјалните мрежи се пофали со фотографии и видеа од забавата на која присуствуваа членовите на нејзиното семејство.

На ѕвездата од ТВ серијата „Модерно семејство“ и` се придружија помладата сестра, музичарката Вероника (21) и внуката Клаудија (29). Веселото трио танцува пред огледалото, а на Софија подоцна во танцовите чекори и се придружила и нејзината баба.

Се чини дека на споменатата забава не присуствувал актерот Џо Манганиело (44) за кого заносната американско-колумбиска дива се омажи во 2015 година.

- Среќна шеста годишнина од бракот, љубов моја! Уште многу години заедно! Те сакам – напишала Софија на Инстаграм во вторникот.

Двојката се свршила на Божиќ за време на романтичен одмор на Хаваи во 2014 година, само шест месеци откако Вергара раскинала со Ник Лоеб. Тие се венчале во 2015 година во Палм Бич, Флорида. Заедно немаат деца, а Софија е мајка на 27-годишниот син Манол, кој го доби со поранешниот сопруг Џо Гонзалес.

притисни ентер