Една година по првиот случај, пандемијата со ковид-19 не стивнува

50 годишна жена беше првиот случај со корона вирус во Македонија, таа пристигна од Италија.

Канал 5 снимаше интервју со првата пациентка со ковид 19 која пристигна со авион од Аместердам во Скопје по службено патување. Наредниот ден се затвори аеродрмот во Скопје за патници. Јована Стефановска е ветеринарен лекар и професор, откако колега од семинар пројавил симпотми, а биле во контакт таа иако на почеток цело време во авионот била со маска. Третиот ден пројавила симптоми и заминала во Инфективната клиника. Од неа немало продолжување на заразата.

Првата жртва од корона беше месец дена потоа на 22 март.

Се затворија училиштата, градинките. Од полициски час до карантин најдолгиот 85 часовен за беше за велгднеските празници. По укинувањето намерките од јуни броките пораснаа стигнаа и над 100 дневно за да во ноември има и до илјда дневно заразени и двоцифрени бројки до денеска на починати. Нови загрижувачки бројки и над 700 тини дневнои по една година.

За едно година над 100 илјади позитивни на 3.111 починати и над половина милион направени тестови.

Надеж е во вакицнацијата досега се пристигнати околу 8 илјади вакцини се пристигнаа се чекаат кинеските и руските.

Фото: Иванишевиќ и Селеш како деца

Легендарниот екс југословенски тенисер Горан Иванишевиќ, сега тренер на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ на социјалните мрежи објави фотографија стара повеќе од 30 години.

Старата фотографија ги разбудила спомените на Горан од времето на поранешна Југославија.

На носталгичната фотка тинејџерот Горан Иванишевиќ се ракува со едно насмеано девојче, за оние кој не ја препознаваат, тоа е некогашната најдобра светска тенисерка славната Моника Селеш.

-Добри стари времиња со една од најдобрите на сите времиња, Моника Селеш. Мислам дека немавме поим што ќе постигнеме во годините кои доаѓаа, напишал Иванишевиќ во описот на сликата.

Моника и Горан подоцна го достигнаа светскиот врв. Иванишевиќ го оствари сонот со освојување на Вимблдон, а Моника Селеш владеше со светскиот тенис со до трагичното ранување во Хамбург во 1993 година од луд навивач на ривалката Штефи Графт.

Селеш во кариерата освои девет Грен слем титули.

Фото: Карлеуша во ленти

Српската пејачка Јелена Карлеуша повторно се разголе на социјалните мрежи.

Популарната Карли уште еднаш ги воодушеви своите фанови со бујните облини покриени со минијатурни врвки.

Јелена нема проблем да позира во костим за капење или во долна облека, но со последниот избор на гардероба ги изненади сите. Карлеуша одлучила да се фотографира во минијатурен градник и уште помали гаќички врзани со ленти.

Во оваа прилика може да се каже дека Карлеуша покажа скоро се. Нејзините фанови за „храброста“ ја наградија со рекорден број од 70 илјади лајкови.

Флик на излезната врата на Баерн Минхен

 По само две години работа и освоени титули меѓу кои и во Лигата на шампионите, Ханси Флик си заминува од германскиот гигант  Баерн Минхен на крајот на сезоната.

Иако се споменува дека ќе стане селектор на Германија, тоа не е причината за заминувањето туку конфликтот со директорот на баварците Хасан Салихамиџиќ.

Германските медиуми остро коментираат дека откако Салхимаиџиќ е дојден на функцијата, Баерн кој беше познат по сигурноста за тренерите и работата на долги патеки, сега го смени курсот и пребрзо ги менува шефовите и тоа со добро завршена работа.

Се тврди дека од истите причини Баерн предвреме ги набрка Нико Ковач и Карло Анчелоти.

Критиките одат до таму што на Баерн јавно му се упатува прашање...дали е можно секогаш да се виновни тренерите, а директорите да се во право?

притисни ентер