Двајцата астронаути од Space-X се враќаат на Земјата (ВИДЕО)

Двајцата астронаути кои слетаа на Меѓународната вселенска станица (ISS) кон крајот на мај користејќи ја приватната капсула на Илон Маск , SpaceX, Crew Dragon, треба денеска да се вратат на Земјата.

Тие треба да слетаат по двомесечен престој на ISS, првата управувана мисија на НАСА во последните девет години.

По завршувањето на програмата за вселенски летови во 2011 година, Американците летаа со руски ракети на ISS.

Американските астронаути Боб Бенкен и Даг Харли треба да слетаат на една од седумте локации во Мексиканскиот Залив или Атлантскиот океан попладнево.

„Најтешкиот дел беше лансирањето, но најважно е да се вратите дома“, рече вчера Бенкен.

Менаџерот на екипажот на НАСА, Стив Стич, изјави дека во понеделник се отвора нова можност доколку ураганот Исаја што се заканува дека Флорида би го одложил денешното слетување.

Бенкен и Харли биле првите астронаути кои пристигнале на ISS, на 400 километри од Земјата, со вселенско летало на приватна компанија.

НАСА му довери на SpaceX да развива ново вселенско такси, а доколку таа мисија биде успешно завршена, Американците повеќе нема да зависат од Русите за да летаат во вселената.

Харли (53) и Бенкен (49) се вработени во НАСА според договор со „Спејс Икс“.


МВР: 378 прекршоци за неносење лична заштита на лице

Во текот на изминатото деноноќие (07/08.08.2020 година) на територијата на Република Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 378 прекршоци. 

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид -19.

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ со својата влада изминативе години донесе само корупција, криминал и хибриден режим

  Наместо СДСМ да ги лаже граѓаните преку бледи и стерилни соопштенија, нека одговори со кои партии ќе обезбеди мнозинство и кој ќе биде премиер.

На граѓаните преку глава им е од лагите на СДСМ.

Граѓаните на Република Македонија знаат дека СДСМ нема да обезбеди подобра иднина.

СДСМ со својата влада изминативе години донесе само корупција, криминал и хибриден режим.

Лагите на Заев веќе не поминуваат, прочитани се.

Заради тоа што Заев и власта беа фрлени на криминал Македонија секој ден тонеше се повеќе и повеќе.

Граѓаните не ги заслужуваат овие погубни политики на СДСМ и Заев. Граѓаните заслужуваат многу подобро.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Одрони на патот Делчево – Македонска Каменица – Кочани под браната Калиманци

Дождот што во текот на вчерашниот ден паѓаше на територијата на општините во пијанечкиот регион повторно предизвика одрони на патниот правец Делчево – Македонска Каменица – Кочани. 

Како што јавуваат возачи, поголеми одрони во моментот има во близина на првиот мост под браната Калиманци.

-Одроните се на десниот дел од коловозот од патот Делчево – Македонска Каменица – Кочани, веднаш под браната Калиманци. Едната сообраќајна лента е слободна за движење, но треба да се внимава бидејки одроните се на место пред свиок, велат возачи.

Додаваат дека на останатиот дел до Кочани патот е чист освен ситни камчиња во близина на некогашниот голем одрон кај месноста Саваро.

Екипи на подружницата на ЈП „Македонија пат” се запознаени за случајот и најавуваат брзо расчистување на одроните. Долж целиот патен правец асфалтот е сув и возачите возат по суви коловози.

притисни ентер