Двајца мртви и 20 повредени во Либерија

Портпаролот на партијата на Боакаи кажа дека не се сомнева дека чинот бил намерен. Возачот побегнал, изјави службеникот.

Најмалку две лица загинаа, а многу се повредени откако возач синоќа со својот автомобил влетал во приврзаниците на Џозеф Боакаи, само неколку часа откако тој беше прогласен за победник на претседателските избори во Либерија, соопштија болнички, полициски и политички извори.

Полицискиот службеник не ја кажал причината за несреќата, пренесоа француските медиуми.

Портпаролот на партијата на Боакаи кажа дека не се сомнева дека чинот бил намерен. Возачот побегнал, изјави службеникот.

-Две лица загинаа, а едно е во критична состојба, изјави ноќеска Сиа Вата Каманор од болничкиот центар „Џон Ф. Кенеди“ во Монровија во текот на ноќта.

Дваесет лица се повредени, додаде таа.

Инцидентот се случи истата вечер кога Националната изборна комисија ја објави тесната победа на Џозеф Боакаи над актуелниот претседател Џорџ Веа, во вториот круг од претседателските избори, што беа одржани на 14 ноември,

Во земјата постоеше стравување од избивање немири по објавувањето на резултатите од изборите, кои поминаа во мирна атмосфера и беа пофалени од странските партнери на Либерија, која во 2003 година излезе од долгите години на граѓанска војна.

Поддржувачите на Боакаи, синоќа, меѓу 21 и 22 часот по локално време, ја прославуваа победата пред просториите на партијата во центарот на главниот град, кога возило паркирано недалеку од групата прво блендувало со светлата, а потоа ги исклучило и удрило во групата, изјави, врз основа на сведоштва на присутни, портпаролот на Партијата заедништво, Мохамед Али.

На видеа споделени на социјалните мрежи се гледаат многу луѓе на земја облеани во крв, додека некои добиваат помош, а други лежат неподвижни.

Полицискиот службеник Мелвин Сацко изјави дека возилото удрило во луѓето и се запалило, не наведувајќи го точниот број на жртвите. Тој само потврди дека во болничкиот центар се примени најмалку 16 лица, 12 мажи и четири жени. /МИА

Украинскиот парламент го одобри клучниот закон за малцинствата

Пратеникот Јарослав Железниак на Телеграм објави дека пратениците гласале за конечно читање на предлог-законот за правата на малцинствата, имајќи ја предвид експертската оценка на Европскиот совет.

Украинскиот парламент денеска одобри три нацрт-закони потребни за почеток на преговорите за пристапување на Украина во Европската унија, вклучително и еден за правата на националните малцинства, експресно барање на Унгарија, која се противи на кандидатурата на Украина за ЕУ, соопштија официјални лица.

Пратеникот Јарослав Железниак на Телеграм објави дека пратениците гласале за конечно читање на предлог-законот за правата на малцинствата, имајќи ја предвид експертската оценка на Европскиот совет.

Будимпешта се судри со Киев поради, како што вели, ограничувањата на правата на етничките Унгарци во западна Украина, особено во образованието.

Останатите два усвоени нацрт-закони се однесуваат на зголемување на персоналот на Националното биро за антикорупција и давање дополнителни овластувања на Националната агенција за спречување на корупцијата во врска со инспекциите на имотот.

-Украинскиот парламент штотуку усвои три од четири закони со уставно мнозинство, идентификувани од Европската комисија како неопходни во нејзиниот извештај за проширувањето на ЕУ, рече вицепремиерката Олга Стефанишин во анексот.

Таа додаде дека четвртиот услов, закон за лобирање, бил одобрен од владата во вторникот.

Следната недела 27-те национални лидери на земјите од ЕУ треба да одлучат дали ќе ја прифатат препораката на Европската комисија за упатување покана до Киев за почеток на официјални преговори за членство во ЕУ. Сепак, секоја таква одлука бара едногласна поддршка.

Унгарскиот премиер Виктор Орбан постојано изјавува дека неговата земја нема да го поддржи предлогот на Европската комисија во сегашната форма. /МИА

Џафери: Ми претставува голема чест доделената доверба

Талат Џафери ќе биде првиот премиер Албанец откако неговото име било предложено од првиот човек на ДУИ Али Ахмети, а одобрено од централното раководство на партијата кое одржа состанок во седиштето во Мала Речица.

Џафери ќе ја преземе функцијата кога техничката влада ќе стапи на сила во последните 100 дена од овој состав.

Вечерва во „Само Вистина“ дебатираа Сафет Бишевац и Алберт Муслиу

Бишевац: Зошто владата не најде сили да седне со експертите и ги слушне нивните ставови за Чебрен? Муслиу:Дали ние освен преговарачката рамка имаме друг услов за отворање на преговорите?

Бишевац: Зошто владата не најде сили да седне со експертите и ги слушне нивните ставови за Чебрен, ете парите од пакетот помош за граѓаните зошто не го инвестира во хидрицентралата? Тоа што го даваме водниот капацитет во рацете на странци не е добро. Ковачевски она што го демонстрираше изминатиот период ми дава за право да мислам дека не треба да го сфаќаме веќе толку сериозно. Двојните избори се добар потег за нормализирање на животот во општеството. Тоа што Ковачевски го трвди, земете го со резерва, неговото историско НЕ, траеше 3 дена, за францускиот или бугарскиот предлог. По извештајот на Холандскиот амбасадор, ние имаме и други пречки за ЕУ, во него се вели дека темнина е практично во оваа држава.

Муслиу: Ние даваме концесии, не даваме суверенитет. Зошто немаше експертска тематска дебата пред да дојде до потпишување, а не сега сите загрижени да прават трибини. Истаите тие требале да бидат поактивни пред две години. Двете декларации на бугарскиот парламент се различни, со втората се овозможи преговарачката рамка, која нема да ја отвориме бидејќи ни е услов за ЕУ. Дали ние освен преговарачката рамка имаме друг услов за отворање на преговорите? Тое дека ние не сме спремни за полноправно членство е причина поради која почнуваме преговори. Нашите политички елити не покажале капацитет поради лични или други причини за да го средат општеството.

притисни ентер