Дури 182 вакцини против корона минуваат низ клиничко истражување

До денес, во светот се регистрирани неколку вакцини, кои повеќето земји во светот ги користат во борбата против коронавирусот, но освен нив, во моментов има голем број на оние кои допрва треба да бидат одобрени за употреба.

Според официјалните податоци на Светската здравствена организација (СЗО) и Гави, во моментов 182 вакцини се подложени на лабораториски тестови, како и тестирање врз животни.

Бројот на оние кои биле подложени на првични лабораториски тестови е значително помал и, според податоците на СЗО, во овие тестови во моментов има вкупно 76 вакцини.

Иако официјално има три фази на клинички испитувања, вакцините може да се најдат на страницата Гави, кои во моментов поминуваат низ преодни фази помеѓу клиничките испитувања.

Во моментов има вкупно 25 вакцини во оваа фаза на тестирање. Според официјалните податоци, најголем број вакцини во оваа фаза имаат лабораториите од САД, вкупно пет вакцини. Од оваа бројка, четири вакцини се аденовирусни, со некои разлики во начинот на кој лабораториите веруваат дека треба да се користат овие вакцини.

Особено интересни се размислувањата на компанијата „Алтимун“, која, за разлика од другите, се обидува да произведе „вакцина“ во форма на спреј. Клиничкото испитување во фаза 1 на оваа вакцина започнало во декември минатата година. Исто така, компанијата Ваксарт се издвојува од другите во оваа фаза, по тоа што се обидува да произведе вакцина што ќе има орална употреба.

Од другите земји, вакцините од Канада до Австралија минуваат низ Фаза 1 и вреди да се споменат обидите на Иран, кој во моментов работи на тестирање на две вакцини, како и на Турција, која веќе најави влез во втората фаза на тестирање на вакцината на универзитетот Ерчиј.

Покрај тоа, вакцината на престижниот Империјал колеџ во Лондон, која развива вакцина заснована на РНК технологија, ја минува првата фаза на тестирање во Лондон. Истражувачите добиле 41 милион фунти од британската влада за оваа програма.

Во јануари, институтот ја информира јавноста дека во овој момент вакцината нема да ги помине класичните тестови, а фокусот на програмата во 2021 година ќе биде подобрување на ефикасноста на одговорот на вакцината при развој на нови мутации на коронавирусот.

Фазата на транзиција од првиот дел од клиничките испитувања (1/2) и втората фаза на тестирање во моментов претставува најбројна категорија кога станува збор за тестирање на вакцините. Низ оваа фаза на тестирање, која вклучува многу поголем број волонтери, во моментов поминуваат 30 потенцијални вакцини против коронавирус.

Јужна Кореја во моментов има најголем број вакцини во фаза на транзиција, тестирајќи четири вакцини. Исто така, вакцините од европските лаборатории и компании се во оваа фаза. Тука спаѓаат Валнев од Франција, чии претставници претходно нагласија дека очекуваат вакцината да биде одобрена во 2021 година, вакцината на италијанската компанија Такис ​​и холандската вакцина што се тестира на Универзитетот во Гронинген.

Во овие фази на тестирање, постојат и три вакцини на кои во моментов работат лабораториите во Куба. Првата кубанска вакцина во оваа фаза е „Мамбиса“, која кубанските лаборатории се обидуваат да ја тестираат во форма на спреј за нос, кој ќе содржи делови од коронавирусен протеин, но и протеин од хепатитис Б, кој исто така треба да го стимулира одговорот на имунитетот.

Втората кубанска вакцина „Абдала“ исто така успешно ја помина првата фаза на тестирање, а најавен е и почетокот на тестирањето во втората фаза.

Пет вакцини официјално влегле во втората фаза на тестирање. Една од нив е кубанската „Соберана 2“, која е во оваа фаза од декември 2020 година. Кубански научници изјавиле дека вакцината досега покажала исклучително добри резултати при тестирањето и најавиле дека третата фаза на тестирање ќе се изврши во текот на 2021 година во Иран.

Според СЗО, во моментов има пет вакцини во преодната категорија кон третата фаза на тестирање, а од тој број, две вакцини во моментов се тестираат во САД.

Во оваа фаза постои и вакцина од компанијата Медикаго, чие финансирање е поддржано и од меѓународната тутунска компанија Филип Морис.

Вкупно 16 вакцини во моментов се подложени на третата или четвртата фаза на тестирање, од кои 12 се веќе одобрени за употреба. Кина има најголем број вакцини кои моментално се наоѓаат во третата фаза, која покрај Синовак, тестира уште пет други потенцијални вакцини против коронавирусот.

Четвртата фаза на тестирање всушност е дел од верификацијата на вакцината и нејзиниот ефект откако ќе биде официјално одобрена за употреба.

Според СЗО, Модерна, АстраЗенека, Фајзер и Синовак, компании чии вакцини најмногу се користат во програмите за имунизација, во моментов ја минуваат оваа фаза.

Исто така, треба да се нагласи дека досега, низ три фази на тестирање, се одбиени само три вакцини, од кои две не ја поминале првата фаза на тестирање, додека третата неодобрена вакцина го завршила своето патување во втората фаза на тестирањето.

Била бездомничка, а сега заработува милиони од фотографии и го вжештува Инстаграм (ФОТО)

Приказната на Елиза Роуз Вотсон звучи како сценарио на некој холивудски филм. 

31-годишната поранешна наставничка во еден момент од животот се најде на улица, како бездомник зависничка од наркотици и алкохол, а денес заработува милиони на платформата „ OnlyFans “.

Овој дипломиран психолог станала зависник од дрога на 23-годишна возраст, кога започнала да работи како манекенка. Потоа започнала да користи кокаин и некои други опијати, а покрај тоа станала зависна од алкохол. Се борела со тоа цели четири години.

„Би ги дала сите пари што би ги заработила за алкохол или кокаин“, изјави сега Елиза за британските медиуми, признавајќи дека украла пари и од нејзината мајка. Наскоро се нашла на улица, справувајќи се и со спиење со непознати мажи. Еден пријател ја убедил да побара помош.

"Еден ден таа се појави пред мојата врата и јас бев толку уморна што само отидов со неа кај анонимни алкохоличари. Почнав да се справувам со моите проблеми. Дотогаш, неколку пати се обидов да извршам самоубиство додека бев во болница и во полиција. Знаев дека не можам да продолжам така “, вели Елиза.

По рехабилитацијата се вработила во градинка. Таа вели дека за време на вработувањето била целосно искрена за своето минато и дека решиле да и дадат шанса, за што е многу благодарна. "Работата беше совршена, но не можев да заработам доволно. Сакав да ги вратам парите што ги украдов од мајка ми, да вратам некои долгови и да станам независна", вели таа.

Затоа, таа се свртела кон „ OnlyFans “. Во декември 2019 година, таа отворила профил на таа 18+ платформа. Првично заработувала, вели таа, 2.000 фунти месечно, а во пандемијата 100.000 фунти месечно. Заработила милион фунти последнава година.

Работи 16 часа на ден, седум дена во неделата. "Не се само сексуални разговори, сè е таму. Постојат жени кои ме прашуваат за совети за вежбање и слично", вели таа. "Тоа е како заедница. OnlyFans ми дозволува флексибилен живот, кога мајка ми или некој близок ми е потребен, веднаш можам да бидам таму за нив", заклучила Елиза, која сега на Инстаграм ја следат скоро милион луѓе.

Нема кислород во индиските болници, се ограбуваат камионите со боци

Шест болници во индискиот главен град Њу Делхи целосно останале без кислород и лекарите велат дека на останатите болници им преостанува снабдување за само неколку часа.

Голем број луѓе починале додека чекале кислород, а повеќе од 99% од сите кревети за интензивна нега се полни, јавува Би-Би-Си..

Индија е во костец на вториот бран на инфекции со Ковид-19 и денеска го забележа најголемиот еднодневен биланс на нови случаи во светот.Земјата досега забележала скоро 16 милиони потврдени инфекции.

Во изминатите 24 часа имало 314.835 нови случаи на коронавирус, додека смртните случаи пораснале за 2.104.

Има полициски извештаи за луѓе кои ги спречувале цистерните со кислород да отпатуваат во други држави, според телевизиската станица НДТВ од Делхи. Некои болници се обвинети за складирање на нивните залихи, додека имало појави и на грабежи.

Млад човек од Шпанија си ја убил мајка си и ја јадел, заедно со кучето (ВИДЕО)

На млад човек од Шпанија му се суди за убиство на неговата мајка, распарчување на нејзиното тело и јадење делови, пишува Би-Би-Си.

Алберто Санчез Гомез бил уапсен во 2019 година, откако полицијата отишла во станот на неговата 66-годишна мајка. Нејзините познаници повикале полиција, загрижени дека со денови не им се јавувала.

При влегувањето во станот, детективите пронашле делови од мртвата жена во пластични контејнери расфрлани низ станот и во фрижидерот. Локалните медиуми напишале дека младиот човек го расекол телото на повеќе од илјада парчиња. Тие исто така го пронашле 26-годишникот, како готви некои делови од нејзиното тело.

Полициските службеници на кои им ја отворил вратата изјавиле дека на прашањето дали неговата мајка е во станот, тој одговорил: „Да, мајка ми е тука, таа е мртва“.

Младиот човек признал дека готвел и јадел делови од телото, а некои му ги дал и на кучето.

На почетокот на судењето, Санчез Гомез тврдел дека слушнал „тајни пораки“ од ТВ и гласови кои му велеле: „Убиј ја мајка ти“. Гласовите, како што тврди, им припаѓале на неговите соседи, познаници и познати личности.

Тој, исто така, на судењето тврдел дека не се сеќава на убиството или на распарчувањето на телото.

Сега се соочува со казна од 15 години до доживотен затвор.

притисни ентер