ДУИ во Кичево ја промовираше идејата за консензуален претседател

Демократската унија за интеграција (ДУИ) вечерва одржа предизборен собир во Кичево на кој уште еднаш беше промовирана идејата за консензуален претседател.Пред граѓаните во Домот на културата се обратија партискиот лидер Али Ахмети, претседателот на Централниот изборен штаб Абдулаќим Адеми и Муса Џафери.

- Идејата за консензуален претседател постои одамна и добро е разработена. Може да ја реализираат релевантните партии кои го добиваат мнозинството гласови. Ќе се обидеме да им објасниме на граѓаните дека на претседателските избори ние и порано сме гласале, но фактички сме учествувале само во првиот круг. Во вториот Албанците не можеле да имаат свој претставник. Не велам дека консензуалниот претседател мора по исклучок да биде Албанец, но барем да биде прифатлив за мнозинството граѓани на Република Македонија, рече Ахмети.

Во претстојниот период, додаде, ДУИ ќе се обиде да им ја доближи ваквата идеја на што повеќе граѓани.

- Идејата за консензуален претседател не е непозната за развиената демократија. Пример за тоа се Швајцарија, Италија, Естонија и некои други земји кои на сличен начин го избираат првиот човек на државата. Главна цел во оваа кампањата ќе ни биде да им ја објасниме идејата на сите граѓани и да придобиеме што повеќе, да ни се доближат, да се обдеинат околу оваа наша идеја, истакна Џафери.

И мотото на собирот на ДУИ беше „НЕ на едностраниот претседател, ДА на нашата идеја“.

Полицијата покрена истрага против Расел Бренд: „Добивме бројни обвинувања“

Лондонската полиција соопшти дека покренала истрага против британскиот комичар Расел Бренд (48), откако неколку жени го обвинија за сексуално вознемирување и злоупотреба, пишува Си-Ен-Ен.

„По истрагата на „Channel 4's Dispatches“ и „The Sunday Times“ полицијата прими голем број наводи за сексуални престапи во Лондон. Исто така примени се и бројни обвинувања за сексуачни престапи сторени на други места во земјата и ќе ги истражиме. Сите прекршоци не се неодамнешни“, се вели во полициското соопштение објавено во понеделникот.

Да потсетиме дека Бренд беше обвинет за силување, напад и емоционална злоупотреба помеѓу 2006 и 2013 година. Тогаш беше на врвот на својата слава, работејќи за Би-Би-Си, Канал 4 и глумејќи во холивудски филмови. Обвинувањата ги објави на социјалните мрежи. „Тоа беше неверојатно напорна недела и благодарам на сите вас кои се сомневавте во информациите што ги добивате“, рече тој во видеото.

Една од жртвите која го обвини Расел имала само 16 години кога актерот ја малтретирал. Полицијата ги охрабрува другите потенцијални жртви да се јават. Инаку, Бренд моментално е во брак со писателката Лаура Галачер. Двојката се венчаше во 2017 година, а тој претходно беше во брак со пејачката Кети Пери.

Извор: Индекс.хр

САД и нудат на Полска заем од 2 милијарди долари за модернизација на нејзината војска

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден денеска објави дека нуди заем од две милијарди долари на Варшава за да помогне во модернизацијата на одбраната на Полска, објавија американските медиуми.

Во соопштението на Стејт департментот се вели дека Полска е „решителен“ сојузник на САД, чија „безбедност е од витално значење за колективната одбрана“ на источното крило на НАТО и дека таквото финансирање е резервирано за најважните безбедносни партнери на Вашингтон.

-Владата на САД и дава на Варшава до 60 милиони долари за покривање на трошоците за заемот во форма на странско воено финансирање, кое ќе поддржи „итни набавки на американски одбранбени производи и услуги“, соопшти Стејт департментот.

Овие 60 милиони долари се субвенција за заем наменета да се осигура дека Варшава ќе може да обезбеди поволни услови за заемот. /МИА

Дијамантската лига стартува во Ксиамен во април

Организаторите на Дијамантската лига го објавија вечерва календарот на атлетски митинзи во 2024 година.

Воведниот митинг ќе се одржи на 20 април во кинескиот град Ксиамен, додека финалето е закажана за 13 и 14 септември во Брисел.

Идната година на програмата се Олимписките игри во Париз, од 26 јули до 7 август., а последниот митинг од Дијамантската лига пред почетокот на најголемиот спортски настан ќе се одржи на 20 јули во Лондон.

Дијамантска лига – календар на митинзи во 2024:

20. април Ксиамен (Кина)

27. април Шангај (Кина)

10. мај Доха (Катар)

19. мај Рабат (Мароко)

25. мај Јуџин (САД)

30. мај Осло (Норвешка)

2. јуни Стокхолм (Шведска)

7. јули Париз (Франција)

12. јули Монте Карло (Монако)

20. јули Лондон (Велика Британија)

22. август Лозана (Швајцарија)

25. август Вроцлав (Полска)

29. август Рим (Италија)

5. септември Цирих (Швајцарија)

13/14 септември Брисел (Белгија). /МИА

притисни ентер