Донирана медицинска опрема за Универзитетска клиника „Св. Наум Охридски“

Медицинската опрема во вредност од 122 552 долари денеска беше донирана за ЈЗУ Универзитетска клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, од страна на Ротари клуб Скопје- Центар.

Медицинската опрема во вредност од 122 552 долари денеска беше донирана за ЈЗУ Универзитетска клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, од страна на Ротари клуб Скопје- Центар, преку програмата Hearts of Europe, финансиски поддржана од Rotary International и УСАИД.

Опремата се состои од дигитален мобилен рентген апарат за ЈЗУ Универзитетска клиника по хируршки болести, ултразвучен апарат за Клиника за кардиологија, бронхоскоп за КАРИЛ и за Клиниката за инфективни болести, и два дефибрилатора за Ургентен центар.

Ѓорѓе Војновиќ, претседател на Ротари клуб Скопје – Центар посочи дека оваа донација е во рамки на еден од поголемите проекти на Ротари кој траел две години.

-Она што е важно да се посочи е дека ја презедовме и обврската за обука на технички кадар за соодветно да ја користи опремата план и за одржување и мненаџмент со цел обезбедување оптиумална употреба. За нас тоа е исто така посебно важно затоа што опремата е донесена во Македонија но вистинската употреба цел и вредност ќе се видат во годините понатаму, појасни Војновиќ.

На предавањето на донацијата присуствуваше и министерот за здравство Беким Сали кој изрази благодарност и рече дека зајакнувањето на капацитетот на опрема во здравствениот систем е важен бидејќи на тој начин се подобруваат условите за третман на пациентите.

-За хируршката клиника „Св.Наум Охридски“ е обезбеден најсовремен дигитален рентген апарат, кој е мобилен и ќе биде од особено значење за најтешките пациенти кои се лекуваат на интензивната нега бидејќи веднаш на истиот оддел ќе бидат снимани на рентген доколку има потреба. Верувам дека зајакнувањето со оваа опрема ќе овозможи придобивки за голем број пациенти имајќи ја предвид природата на повредите на пациентите кои се третираат во во оваа установа, изјави министерот.

Изрази надеж дека поддршката која ја добива државата ќе продолжи и во иднина.

-Сакам уште еднаш да се заблагодарам на Амбасадата на САД, УСАИД и Ротари фондацијата, кои се наши партнери со несебична поддршка за унапредување на здравствениот систем, особено во услови на пандемија. Верувам дека оваа заедничка успешна соработка ќе ја продолжиме и во иднина, порача Сали.

Амбасадорката на САД во Република Македонија Анџела Агелер истакна дека со оваа донација се очекуца подобрување на здравствен капацитет на клиничкиот центар. Оцени дека пандемијата со Ковид – 19 помогнала во лоцирање на предизвиците, односно потребите на здравствениот систем во државава, особено во клиничкиот центар „Мајка Тереза“. Најави дека поддршката и вложувањето во здравствениот систем преку вакви проекти ќе продолжат и во иднина.

Го фатила сопругот со швалерка па направила хаос, такво дивеење не е видено (ВИДЕО)

Жителите на Нижни Новгород во Русија биле сведоци на луда сцена која љубоморна жена ја приредила на паркингот пред нивната зграда.

Како што вчера информираа од полицијата, пијана 38-годишна жена со „шевролет“ на 31 јануари намерно налетала на 39-годишен маж, по што неколку пати со клоци ја удрила жртвата. Покрај тоа, удрила уште еден маж и со својот автомобил оштетила седум паркирани автомобили.

На снимката објавена на Телеграм се гледа како вознемирена жена удира во паркирана Тојота, го скинува предниот браник, ги крши ретровизорите, а потоа се качува на покривот и скока на автомобилот. Заминала викајќи нешто, а потоа влегла во својот автомобил и почнала да удира во Тојотата и другите автомобили.

На едно видео се гледаат другите учесници во конфликтот: поголем маж удира помал маж и две жени кои се обидуваат да ги разделат, а бесната 38-годишна жена исто така е прикажана како вози во рикверц, прегазувајќи ги нозете на еден од мажите, соборувајќи го другиот и тој паѓа на земја, губејќи свест.

Во обид уште еднаш да го прегази, била сопрена од девојка во лесна облека. Жртвата била одвлечена поблиску до автомобил паркиран во близина, а пијаниот возач продолжил да ја уништува Тојотата. После тоа, таа излегла од автомобилот и неколку пати го удрила мажот кој се уште лежел на тротоарот.

Според првичните податоци од Истражната комисија, на 39-годишната жртва ѝ бил скршен скочниот зглоб, додека другиот не е повреден. Против жената возач е поведена кривична постапка за убиство во обид како и за возење во пијана состојба.

Причината за нејзината агресија била наводно љубомора. Имено, се тврди дека претепаниот маж е нејзиниот сопруг кого го пронашла во автомобилот со љубовницата.

Мадона танцува на песната „Wednesday dance“, фановите шокирани: Знаеш ли што правиш? (ВИДЕО)

Кралицата на поп музиката, Мадона на својот профил на TikTok објави видео на кое се обидува да танцува, во свој стил, се разбира, популарниот танц од серијата Нетфликс, но нејзините обожаватели и следбеници не се многу ентузијасти.

Како прво, на многумина не им беше јасно зошто Мадона танцува на песната на Лејди Гага, Bloody Mary, кога е општо познато дека тие двете долги години не се во добри односи. Некои од нејзините следбеници едноставно беа разочарани од нејзиниот настап. Ќе истакнеме дел од нивните коментари.

@madonna ♬ original sound - heyy

„Кој би помислил дека Мадона ќе заигра на песната на Гага“, „Знае ли чија е песната“, „Ајде да го избришеме тоа“, „Кралица на cringe“, „Игра на крек“, „Ова е најблиску до соработка помеѓу Мадона и Гага“, „О Боже, Мадона танцува на Гага“, „Таа танцува на песната на Гага, сега можам да умрам во мир“, „Не верувам што гледам“, се само некои од коментарите од социјалните мрежи.

Да потсетиме дека Гага на почетокот на кариерата ја споредуваа со Мадона, а таа тоа го сфати многу лошо и нејзиниот коментар ја навреди Мадона. „Само затоа што јас сум првата жена уметник во последните 25 години што успеала да ги достигне првите 40 на радио, не значи дека сум нејзина копија, тоа значи дека сум е**но паметна личност“, ги коментираше Гага споредбите меѓу себе и Мадона пред десет години.

Мадона не ѝ остана должна и јавно кажа дека Гага ја копира во многу сегменти, особено во музиката и имиџот. Како што е познато, тие двете никогаш не се помириле.

Десет мигранти се удавија во близина на островот Лампедуза, меѓу нив три жени и бебе

Десет мигранти, меѓу кои едно бебе и три жени, ги загубија животите обидувајќи се да преминат од Тунис во Италија, соопшти денеска италијанската крајбрежна стража која успеала да спаси 42 лица.

Преживеаните тврдат дека четиримесечното бебе ѝ се лизнало од прегратките на мајката која била уморна и паднало во морето пред почетокот на спасувачката акција. Еден маж скокнал во морето за да го извлече детето, но се удавил. Двете тела се уште не се пронајдени.

Брод со мигранти испловил од Тунис минатиот викенд, но набрзо се појавија тешкотии. Се верува дека жртвите починале од хипотермија. Во текот на ноќта италијанските власти спроведоа уште три брода со 156 мигранти до Лампедуза.

Италија повторно се соочува со прилив на мигранти од Северна Африка. Годинава преку Средоземното Море во Италија пристигнале околу 5.000 мигранти, наспроти 3.035 лани и 1.039 мигранти во 2021 година, покажуваат податоците на МВР.

Според ОН, 1.400 мигранти ги загубиле животите минатата година обидувајќи се да го преминат Средоземното Море.

притисни ентер