Докторот на Шумахер: Не сум волшебник , нема експерименти за кои се пишува

Познатиот француски хирург , Филип Менаш , човекот кој го лекува асот на Формула 1 , Мајкл Шумахер , реагираше на медиумските написи за лекувањето на славниот Германец.

Неколку европски таблоиди објавија информации пред неколку недели дека Менаш користел експериментална терапија врз Шумахер, а тој денеска ги демантира.

"Јас не сум волшебник и не работам чуда. Мојот тим и јас не експериментираме. Овој термин не постои за нас и не одговара на она што навистина е лекот", рече Менаш, чии зборови ги пренесе Марка, додавајќи:

„Имаше огромн внимание по извештаите во медиумите, но ситуацијата се нормализира. Ние постигнавме голем напредок во последните 20 години, но сè уште знаеме малку за матичните клетки“, заклучи Менаш.

Ианку, поминаа повеќе од пет години откако Мајкл Шумахер падна додека беше на одмор со синот Мик на скијање на француските Алпи.

Тој возел во необележан дел од патеката, паднал незгодно на главата на единствениот голем камен во околина на неколку десетици метри.

Легендарниот возач на Формула 1 сè уште се опоравува, а информациите за неговата состојба се сведуваат на шпекулации во медиумите и детали откриени од претежно анонимни извори.

Шпанскиот крал во самоизолација поради ризичен контакт

Шпанскиот крал Фелипе VI се самоизолирал откако стапил во контакт со лице кое имало позитивен тест на Ковид-19, објави палатата.

„Лицето со кои бил во контакт вчера денес е позитивно на Ковид-19“, се наведува во соопштението од кралската палата во кое се додава дека 52 годишниот крал ги суспендирал сите службени актривности на 10 дена.

„Согласно здравствените правила, тој 10 дена ќе помине во превентивен карантин“, се вели во сооштението, пренесе „АФП“.

Кралицата Летиција и ќерките на кралскиот пар Леонор и Софија ги продолжуваат своите активности.

Престолонаследничката Леонор (15) помина две недели во самоизолација во септември, откако беше откриена инфекција со Ковид-19 меѓу нејзините колеги. Подоцна таа била негативна.

Шпанија е меѓу најтешко погодените земји од пандемијата на коронавируси со повеќе од 1,5 милиони заразени и над 43.000 смртни случаи.

Трамп на кратко се појавил пред новинарите, не зборувал за изборите

Многу сум возбуден за тоа што се случува на полето на развојот на вакцината против Ковид-19, рекол Трамп.

Претседателот на САД Доналд Трамо денес на кратко се појави на конференција за новинари во Белата Куќа и не проговорел ниту збор за изборите, пренесе сајтот „ Politico“.

Индустрискиот индекс на Њујоршката берза Дау Џонс денес скокнал за повеќе од 500 поени, надминувајќи ја границата од 30.000 бодови, за што говорел и Трамп.

-Тоа се свети бројки. Никој не помисли дека некогаш ќе се видат тие бројки, рекол кратко Трамп, пренесе „Танјуг“.

Претседателот на САД не одговарал на новинарски прашања, а едиствено ја прокоментирал вакцината против Ковид-19.

- Многу сум возбуден за тоа што се случува на полето на развојот на вакцината против Ковид-19. Тоа е апсолутно неверојатно, рекол Трамп.

Видео: Младоженец случајно ја удри невестата и ја уништи венлавката

Еден младоженец случајно ја уништи сопствената венчавка кога ја удрил со нога својата сопруга директно во лице додека изведувал танц за неа.

Овој невообичаен танц кој младоженецот Адам Гаудет реши да и го приреди на неговата сопруга Микаела заврши неочекувано. Тој ја удри во лица и на тој начин ја уништи соспствената свадба.

Тие се решиле да го споделат видеото на социјалната мрежа Тик Ток под наслов „Како мојот сопруг ја уништи нашата венчавка“ каде што тоа стана вирално.

притисни ентер