Докторот кој се грижел за Тома 10 години вели дека пејачот ја негирал болеста

Веќе подолго време, некое филмско остварување на предизвикало толкаво внимание кај српската публика како филмот „Тома“ за легендарниот пејач Тома Здравковиќ. 

За многумина, најемотивни сцени се оние во кои главни актери се Тома (кој го игра Милан Мариќ) и неговиот лекар Алекса Хаџипоповиќ (го игра Петар Бенчина). Иако д -р Хаџипоповиќ е измислен лик за потребите на филмот, во реалниот живот Тома Здравковиќ навистина имал бројни лекари кои сведочеа за неговиот живот и борбата против болеста.

Еден од нив е д-р Дејан Елаковиќ, поранешен началник на Клиниката за урологија на ВМА.

- На почетокот не знаев многу за Тома Здравковиќ. Тоа беше 1976/1977 г. Во тоа време, тој доаѓаше кај нас на прегледи, потоа замина во Канада со неговата сопруга. По враќањето од Канада, повторно се појави, тогаш веќе беше познат како исклучителен пејач, сите го сакаа и со задоволство го слушаа. Сите имаа посебни емоции кон Тома, и пациентите и персоналот и докторите. Беше омилен лик, мислам дека покрај медицинскиот третман, му помогнавме да се чувствува удобно во болницата - изјави д-р Елаковиќ на ТВ „К1“.

Тома Здравковиќ со години се бореше со тумор на мочниот меур.

- Тома не придаваше големо значење на таа болест, имавме впечаток дека ја доживува како непријатност што не го оптоварува многу, тој и понатаму го живееше својот живот посветен на музиката. Можеше да дојде на клиниката кога сака, можеше да оди кога сака, му одговараше нашиот став кон него. За тоа најдобро зборува ситуацијата кога пред еден викенд беше примен во болница бидејќи имаше крварење, за да може хируршки да се санира, но пред тоа мораше да прима трансфузија на крв. Тоа го заврши во сабота околу 12-13 часот и исчезна попладнето. Бевме загрижени, изненадени, го известив неговиот главен хирург кој го оперираше неколку пати - раскажува Елаковиќ и продолжи:

- Некои луѓе од страна ни рекоа дека можеби отишол во Шабац, тоа уште повеќе нè вознемири... Се плашевме да не колабира на сцената, но беше што беше, утрото бевме пресреќни кога го затекнавме во креветот. Тој имаше свои врски, свои пријатели, кои го организирале тоа напуштање на клиниката за да може да одржи концерт во Шабац. Таков беше Тома.

Тома Здравковиќ беше познат како голем заводник. Се оженил четири пати, но според д-р Дејан Елаковиќ, не зборувал многу за емотивниот живот.

- Не зборуваше многу за жените, беше дискретен по тоа прашање - додаде Елаковиќ на крајот од разговорот.

Извор: blic.rs

Руски боксер со голи раце убил мечка, која смртно го повредила неговиот пријател

Од Русија доаѓаат вести кои делуваат како приказна од хорор филмови.

Илја Медведев, 23-годишен руски боксер, со пријателот ловел риба во Сибир кога ги нападнала мечка. Пријателот Вјечеслав Дудник бил нападнат и убиен од мечката, а потоа се свртела кон Медведев. Боксерот извадил пиштол и пукал, но мечката му го исфрлила од рака. Сепак, Медведев успеал да извади нож и да го избоде животното.

„Имаше крици, а потоа и пукотници. Кога пристигнав, видов дека Вјачеслав е мртов“, рекол рибар кој бил во близина и кој го префрлил Медведев во болница.

Според Дејли Мејл, тој има сериозни повреди и е во критична состојба.

Полициско куче изгризало навивач во Холандија, неговите колеги го нападнаа полицискиот коњ

На синоќешниот натпревар во Лигата одигран во Ротердам помеѓу Феенорд и Унион Берлин, имало жесток судир помеѓу германските навивачи и холандската полиција.

Според германски Билд, претставниците на навивачите тврдат дека конфликтот настанал поради лошата организација. Наводно, имало премал број вработени кои ги прегледувале ковид-потврдитее, а некои скенери биле неисправни.

Потврдите за Ковид се разгледувале многу бавно, што резултирало со голема гужва пред влезот и нервоза кај околу 2400 фанови.

Полицијата во Ротердам известува за настаните сосема поинаку. Велат дека биле цел на група хулигани и се судриле со полицијата. При жестоката тепачка имало повеќе повреди. Еден навивач бил каснат од полициско куче, а хулиганите повредиле полициски коњ. Имено, фрлањето пиротехнички средства го исплашило, па паднал со полицаецот кој го јавал.

Портпаролот на Унион ги поддржал навивачите и тврди дека организацијата била навистина лоша и дека повеќето навивачи целото прво полувреме го поминале во ред пред стадионот. Снимките и сликите, вели, ја потврдуваат крајната бруталност на домашната полиција во пресметката со навивачите.

Позната холивудска актерка е уапсена за време на протестите пред Белата куќа (ВИДЕО)

Полицијата во Вашингтон ја уапси актерката Алиса Милано додека протестирала со група истомисленици пред Белата куќа, барајќи промени на правото на глас.

„Само што бев уапсена додека протестирав и барав од администрацијата на Бајден и Сенатот да го искористат своето право и да го заштитат правото на глас. Застанете со мене и кажете им гласно на Сенатот и Белата куќа дека секој мора да ги има тие права, без разлика каде живеат ", напишала актерката на нејзиниот профил на Инстаграм.

Полицијата прво ја предупредила актерката дека заедно со членовите на здружението People for the American Way мора да се тргне од областа, во спротивно ќе мора да ги уапсат според законот кој забранува собирање толпи и окупирање на улици и тротоари.

Патем, актерката пред протестот објавила дека може да биде уапсена. „Денес ќе ризикувам апсење бидејќи минатата година беа воведени 425 закони кои го ограничуваат правото на глас“, рече Милано во видеото објавено на Твитер. „Затоа ќе барам нашиот претседател да направи се` што е во негова моќ за да ги усвои Законот за слобода на гласот, Законот за правата на глас на Џон Луис и Законот за државност на ДЦ“.

Актерката од порано е позната по својот политички активизам, а во 2019 година зборуваше за своето лично искуство со абортусот во знак на протест против рестриктивните закони, кои ги нарече „напад врз женските тела“.

притисни ентер