Доколку од партнерот слушнете ваква „љубовна изјава“, бегајте колку што ве држат нозете!

 Психолозите оваа реченица ја сметаат за токсична!

Колкупати сте слушнале слични зборови мислејќи дека се вистинити и од срце?

Психијатрите честопати, кога поставуваат дијагноза и се обидуваат да излечат пациент, поставуваат четири тези барајќи одговор од личноста. Одговорите на терапевтот ќе му кажат сè што треба да знае за вас и како да пристапи кон вашиот третман, а тезите се исклучително едноставни.

- Го сакам мојот сопруг и можам да живеам без него.

- Не го сакам мојот сопруг, но не можам да живеам без него.

- Го сакам мојот сопруг и не можам да живеам без него.

- Не го сакам мојот сопруг и можам да живеам без него.

Од пациентот се бара да ги избере два одговора кои најдобро ја опишуваат неговата ситуација.

- Имено, двата одговори што сте ги избрале се погрешни. Вистина е дека можете да го сакате или да не го сакате својот сопруг, но и дека во секој случај можете да преживеете без него. Размислете што ќе се случи ако започне војна? Дали би умреле истиот момент ако загине вашиот партнер или ако загинале вашите родители? Одговорот секако би бил не, но треба да преживеете. Вие секако мора да преживеете со или без партнерот – објаснува психотерапевтот.

Оваа психотерапевтка се присетила на една нејзина пријателка чијшто сопруг секој ден ѝ ја кажувал истата реченица, а која нејзината пријателка ја доживувала како најголема изјава на љубов, но всушност се работи за крајна зависност, која е на ниво на зависност на бебето од мајката. Имено, реченицата гласи:

- Ти си мојот живот, не би можел да преживеам без тебе – велел тој, додека таа ја поставувала масата за јадење, му подавала крпи, долна облека и пижами, и така 20 години тој не научил што каде стои.

Познатиот руски психолог Михаил Литвак истакнува дека токму оваа реченица е предупредувачки знак и може да укажува на нездрава динамика во врската. Оваа реченица за многумина е банална, можеби дури и смешна, но не е израз на љубов, туку знак за предупредување.

- Ако вашиот партнер вели дека му требате за да преживее или дека не може да живее без вас, тоа не е добро. Оваа изјава укажува на тоа дека лицето на некој начин е зависно од вас. Ова може да значи дека партнерот несвесно од вас бара да станете негов негувател на емотивно ниво, а тој ваше емотивно дете. Таквата динамика не доведува до здрав и рамноправен однос помеѓу партнерите и не дозволува развој на вистинска љубов – објаснува Литвак.

Д-р Ричард Кукерли верува дека оваа реченица може да открие некој кој доживува состојба на зависност и погрешно верува дека тоа е љубов.

- Таквите личности буквално чувствуваат дека не можат да живеат без својот партнер. Тие очекуваат нивниот партнер да им биде посветен емотиционален старател, слично како што мајката му е потребна на своето бебе. Тоа значи дека партнерот не е со вас затоа што свесно одлучил да биде, на пример, зашто го цени вашето присуство, ве цени и сака како личност, па сака со вас да го дели својот живот, туку дека тој се плаши да биде сам или на некој начин зависи од вас, а тоа не е љубов – заклучува д-р Кукерли.

Саутемптон се врати во Премиер лигата

 Саутемптон се врати во Премиер лигата, совладувајќи го попладнево Лидс Јунајтед со 1-0 на Вембли во Лондон во финалето од плеј-офот во Чемпионшип лигата.

Фудбалерите на Саутемптон се враќаат во англиската фудбалска елита по само една година откако испаднаа од Премиер лигата.

Адам Армстронг го постигна победничкиот гол за Саутемптон во 24. минута, а Лидс се доближи до израмнување во 94. минута кога Даниел Џејмс ја погоди стативата.

Саутемптон следната сезона ќе им се приклучи на Лестер Сити и Ипсвич Таун во Премиер лигата.

Видео: Аеродром со најголемиот затворен водопад во светот!

Сингапурскиот „Скапоцен камен“ од 10 ката ги остава туристите без здив!!

Во срцето на Сингапур се наоѓа вистинскиот „дијамант“меѓу светските аеродроми – аеродромот Чанги.

Овој аеродром не е само порта кон другите делови на светот, туку и независно искуство кое остава неизбришлива трага во меморијата на патниците од целиот свет.

Аеродромот преставува беспрекорна комбинација на луксуз, иновација и природа, која ги остава сите без здив.

Четирите терминали на аеродромот и неговата централна атракција, „Jewel Changi“, формираат комплекс кој ги комбинира уметноста, архитектурата и природата во една импресивна структура.

Терминалите на аеродромот Чанги нудат широк спектар на услуги и капацитети за патниците. Од луксузни бутици и светски познати брендови во трговски центри до широк избор на ресторани кои нудат разновидна гастрономска понуда, патниците можат да уживаат во различни искуства додека го чекаат својот лет. Терминалите се опремени и со бројни салони, објекти за забава и области за релаксација, обезбедувајќи им на патниците удобност и забава додека чекаат. Неговата репутација како еден од најдобрите аеродроми во светот дополнително ги привлекува патниците кои бараат врвно патувачко искуство.

Десеткатниот комплекс „Jewel Changi“, е поврзан со терминалите 1, 2 и 3, и го претставува врвот на понудата на аеродромот. Овде има бројни атракции, вклучувајќи импресивна градина со висечки градини, спектакуларна фонтана за вода, кино на отворено и мноштво продавници и ресторани. Неговата локација на раскрсницата на воздушните линии меѓу Азија, Европа, Австралија и Америка го прави аеродромот Чанги идеална точка за поврзување и патување низ светот.

За сите патници на аеродромот посебно импресивен е водопадот „The Rain Vortex“.

Спектакуларниот водопад наречен „The Rain Vortex“, највисокиот затворен водопад во светот. Овој водопад на „Jewel Changi“, е централната атракција на аеродромот Чанги во Сингапур.

Со висина од 40 метри, овој импресивен водопад создава спектакуларна глетка додека водата тече низ стаклената купола на аеродромот. Во вечерните часови, водопадот станува уште повпечатлив кога е осветлен со разнобојно LED осветлување, создавајќи магична атмосфера за патниците и посетителите.

Инаку, иако аеродромот Чанги во Сингапур постои повеќе од 40 години, тој го доби својот модерен изглед во последните неколку години.

Во тек реставрација на пештерската црква „Света Богородица“ на островот Мал Град, кај Пустец

 Со европски пари се реставрира црквата „Света Богородица“ на островот Мал Град, кај Пустец, Мала Преспа, под надѕор на Регионалната дирекција за национална култура од Корча.

-Во тек е реставрацијата на црквата „Света Богородица“ на островот Мал Град, каде на виделина излегуваат дел од извонредни византиски фрески. Во исто време се поставува и надворешната врата, изработена врз основа на оригиналната, која се наоѓа во Музејот на средновековна уметност во Корча, објави општина Пустец. Со овој прекуграничен проект кој е продолжение на проектот „SmartCulTour“ ќе биде санирана и патеката до неа, а ќе биде поставено и осветлување на островот, информираа од општина Пустец.

Додаваат дека проектот е финансиран од Европската Унија преку ИПА Програмата за прекугранична соработка и со заложба на општините Битола и Пустец, како и Дирекцијата за музеи од Битола, Регионалната дирекција за културно наследство Корча и Младинскиот културен центар од Битола.

Оценуваат дека „оваа соработка ќе го подигне односот меѓу нашите институции и држави на друго ниво“

Пештерската црква „Света Богородица“, со својот фрескоживопис отскокнува од другите пештерски цркви расфрлани по бреговите на Преспанското и Охридското Езеро.

Островот Мал Град се наоѓа на три километри североисточно од Пустец на југоисточниот брег на Преспанското Езеро.

Врз основа на записите сочувани на неа, оваа црква претрпела три измени. Во првиот натпис пишува дека основач на црквата е Бојко со жена му Евдокија во 1345 година. Во вториот натпис, пишува дека црквата е возобновена во 1369 година од Кесар Новак, неговата жена Кали, неговиот син Амирал и неговата ќерка Марија. А, третиот натпис датира во 1607 година, кога е насликана надворешната западна фасада. Внатрешноста на црквата е целосно живописна и е доста позната по ѕидните фрески од византискиот палеолошки стил.

притисни ентер