Договор за размена на заложниците во Газа- 53 Израелци за 150 Палестинци

Според предложениот договор за ослободување на заложниците, кој вечерва ќе биде ставен на гласање во израелскиот безбедносен кабинет и владата во, Хамас првично ќе ослободи 53 заложници и ќе се обиде да ослободи уште 20, пишува Ynet News.

Jerusalem Post објави дека ќе бидат ослободени 80 израелски заложници, мајки и деца и дека прекин на огнот е дел од договорот, повикувајќи се на израелските медиуми.

„Тајмс оф Израел“ пишува дека Израел нема да ги ослободи палестинските затвореници осудени за убиство. Медиумите наведуваат и дека, според изворите, по размената на заложниците ќе продолжи воената кампања на Израел во Појасот Газа.

Според договорот што се разработува, Хамас ќе ослободи најмалку 50 израелски заложници, главно жени и деца, во замена за четиридневен прекин на огнот, ослободување меѓу 150 и 300 палестински затвореници и влез на гориво и друга стока во Газа, според Тајмс оф Израел.

Истиот портал додава дека приближно 12-13 заложници ќе се ослободуваат дневно со стапувањето во сила на примирјето, рече изворот, додавајќи дека Израел ќе ги ослободи жените и малолетните затвореници, при што секој ќе се врати во градот во кој живееле пред затворот, вклучително и Западниот Брег и Источен Ерусалим.

Изворот рече дека договорот ќе вклучува втора фаза, во која Хамас ќе работи на лоцирање на жените и децата кои ги држат другите терористички фракции во Газа пред нивното евентуално ослободување.

Запирањето на борбите може да биде продолжено за дополнителни денови во замена за 10 дополнителни ослободувања на дополнителен ден, рече изворот. Израел верува дека Хамас може да се покаже способен да лоцира и ослободи уште 30 израелски жени и деца.

Изворот рече дека договорот нема никаква врска со неизраелските заложници и дека другите влади можеби работат на посебни договори.

Доколку, како што се очекуваше, договорот биде одобрен од кабинетот вечерва, Израел подоцна ќе објави детали за палестинските затвореници што треба да бидат ослободени, рече изворот; јавноста ќе има 24 часа според законот да поднесе петиција против кое било од овие планирани ослободувања на затвореници.

Според изворот, израелскиот безбедносен естаблишмент е за договорот.

Хамас инсистирал на тоа за да го спречи Израел да ги следи нивните локации. Во Израел, некои од дополнителните 20 затвореници се верува дека вклучуваат деца и мајки кои првично не биле ослободени. Списокот не вклучува странци без израелско државјанство и не е јасно што ќе се случи доколку Хамас идентификува помалку затвореници. Договорот се очекува да вклучи и ослободување на постари жени.

Во замена, Израел ќе ослободи околу 140-150 затвореници, вклучувајќи жени и малолетници. Освен тоа, Израел ќе дозволи гориво да влезе во Појасот Газа и да се зголеми хуманитарната помош. Овој аранжман го охрабрува Хамас да ослободи повеќе затвореници, и за да обезбеди ослободување на повеќе затвореници и за да го продолжи прекинот на огнот.

Постои можност бројот на ослободени да достигне 100. Во тој случај Израел би ослободил 300 затвореници, а деновите на прекинот на огнот би можеле да бидат продолжени на 10 дена.

Според последните информации, во Појасот Газа има 236 израелски затвореници, од кои 40 деца и 13 мајки. Израел проценува дека Хамас држи 80 затвореници кои ги исполнуваат критериумите од договорот: деца, мајки и постари жени. Се очекува Израел да пренесе вкупно 240 затвореници во Хамас и да се обврзе на осумдневен прекин на огнот.

Премиерот Бенјамин Нетанјаху денеска изрази внимателен оптимизам дека наскоро може да се постигне договор за ослободување на заложниците кои се држат во Газа.

„Напредуваме. Мислам дека не е препорачливо да се каже премногу, дури и во оваа фаза, но се надевам дека наскоро ќе има добри вести“, рече тој на состанокот со војниците.

„Првата цел е елиминација на Хамас, нема да запреме додека не се постигне“, додаде Нетанјаху.

Во меѓувреме, Катар рече дека преговорите за ослободување на заложниците во Појасот Газа „никогаш не биле поблиску до крајот“.

Во меѓувреме, катарското Министерство за надворешни работи соопшти: „Посредувањето на Катар е во завршна фаза и е најблиску до постигнување прекин на огнот. Сè уште немаме конечен договор, но деталите ќе ги соопштиме веднаш штом ќе го направиме тоа“.

Си-Ен-Ен објави дека договорот би можел да биде објавен уште вечерва, повикувајќи се на два израелски извори.

Жена дошла во болница окована во синџири, на полицијата ѝ открила детали за ужасот

Неименуваната 40-годишна жена успеала да се оттргне од претходно осуден педофил од Шпанија и се појавила во болница со модринки на лицето и синџири околу вратот.

Лекарите од болницата „Свети Јаков“ останале во шок кога здогледале жена на која рацете и вратот ѝ биле врзани со синџири, објави Дејли Меил.

Имено, жената на полицијата ѝ рекла дека била во болница за да посети хоспитализиран пријател, а откако заминала, мажот ѝ понудил да ја повози до дома. По пат ѝ рекол дека мора да застанат кај неговата куќа за да ги земат потребните работи.

Ја повикал да влезе во неговата куќа, а откако ја затворил влезната врата, ја претепал до смрт, пишува Олив прес.

Исто така, жената изјавила дека се онесвестила од тепањето, а кога дошла на себе видела дека има синџири околу вратот и рацете. Напаѓачот се обидел да ја удави, а кога не успеал, почнал да ја навредува и тепа.

Жената успеала да побегне низ прозорецот кога оценила дека напаѓачот не гледа. За помош се обратила кај член на семејството кој веднаш ја однел во болница.

Осомничениот маж, претходно осуден педофил, по пријавата веднаш е уапсен, а моментално се наоѓа во притвор каде ќе го чека натамошна истрага за случајот.

Осомничениот и претходно бил осуден за киднапирање и малтретирање на деветгодишно девојче во Бургалеса, објавија локалните медиуми.

Ѝ посветил бизарна тетоважа на девојката, сите му се смеат- снимката има 13 милиони прегледи

Момче стана вирална сензација откако на TikTok се појави видео на кое се тетовира во студиото Betty Zoo Tattoo Studio во Копенхаген.

Момчето решило да направи уникатна тетоважа како почит кон својата девојка, а видеото е прегледано повеќе од 13 милиони пати.

На видеото може да видите како девојката го гризе за рака, а тетоважата потоа со мастило ги црта трагите од нејзиниот гриз. Резултатот е, хм, што е, и не требало многу време за луѓето да почнат да се потсмеваат во коментарите.

@bettyzootattoo Bite Mark tattoo #fyp #bf #tattoo #bitemarktattoo #foryou #trending #onthisday #fypviralシ ♬ My Love Mine All Mine - Mitski

„Која е најглупата тетоважа што можете да ја смислите? прашал тиктокер, а друг додал: „А што кога ќе раскинете?“

„Најглупавата идеја за тетоважа...сакам таква“, „Ова е навистина лоша идеја“, „Не можам да замислам полоша тетоважа“, „Едвард Кален би го сакал ова“, „Зошто?“, се некои од коментарите. Сепак, имало и такви на кои овој потег им бил „сладок“.

Иги Азалеа годинава заработи рекордни 48 милиони долари од разголени снимки на OnlyFans (ФОТО)

Од Бела Торн и Карди Би, до Кети Прајс и Дри де Матео од серијата Sopranos, има многу ѕвезди на OnlyFans, еротска платформа која беше основана во 2016 година.

Но, кој заработи најмногу оваа година? Можеби ќе бидете изненадени од она што го откри извештајот на LELO.

Поранешната девојка на Канје Вест, Амбер Роуз моментално е на петтото место и досега има заработено импресивни 26 милиони долари на платформата (каде што наплаќа месечна претплата од 5 долари).

Поранешната ѕвезда на Дизни, Торн заработи 32 милиони долари.

На третото место е Блек Чајна, која откако наплатуваше 19,99 долари месечно за гледање содржини, заработи 35 милиони долари - но ја деактивираше својата сметка во март.

На второ место е раперката Карди Би, која неодамна заработи дополнителни 10 милиони долари, со што нејзината вкупна заработка достигна неверојатни 45 милиони долари.

На прво место е австралиската раперка Иги Азалеа - која две години нема издадено нова музика.

Раперката досега заработила 48 милиони долари на OnlyFans, а тоа го направила за помалку од една година откако го отвори својот профил. 33-годишната раперка се приклучи на платформата дури во јануари, додека, на пример, Карди Б е на OnlyFans од 2020 година.

Други познати личности кои се на врвот на листата богати на OnlyFans се Тајга, Крис Браун и Остин Махон.

Зборувајќи за тоа кога се приклучи на OnlyFans претходно оваа година, Иги (вистинското име Аметист Амелија Кели) рече дека не знаела дека може да биде толку креативна на платформата. „Да се ​​признае, никогаш не знаев дека OnlyFans е место каде што можам да бидам креативна, па не очекував дека ќе работам со нив на мојот најголем проект досега“, изјави таа за Variety.

„Откако навлегов подлабоко во тоа што значи да се има OnlyFans, сфатив дека тоа е совршена платформа за лансирање на мултимедијален концепт“, додаде таа.

притисни ентер