До септември се очекува да биде отворен Музејот на виното во Кавадарци

„Кавадарци и регионот ќе добијат вински музеј кој ќе биде од големо значење и за туризмот и за развивање на Вардарскиот  регион“, вели Јанчев.

До септември годинава се очекува да биде отворен Музејот на виното во Кавадарци, најавија денеска градоначалникот Митко Јанчев, министерот за локална самоуправа Горан Милевски и раководителот на Центарот за развој на Вардарскиот плански регион Игор Андреев.

По направениот увид во работите на новиот Музеј, тие истакнаа дека изградбата вредна 7,5 милиони денари е со кофинансирање од Министерството и Бирото за регионален развој, но од вкупната сума, три милиони денари се општински пари.

-Кавадарци и регионот ќе добијат вински музеј кој ќе биде од големо значење и за туризмот и за развивање на Вардарскиот регион познат по виновата лоза и по производството на вино. Во овој музеј посетителите ќе може да се запознаат со лозарството и винарството, рече Јанчев.

Како што дополни министерот Милевски, Музејот ќе ја зголеми и туристичката понуда. Во него ќе се дегустираат вина, ќе се организираат промоции, предавања, обуки, работилници поврзани со виното.

-Ќе има и изложба за тоа како се правело виното, на кој начин. Со средства на општина Кавадарци ќе се доуреди објектот и се надевам дека до роденденот на Кавадарци, седми септември, официјално ќе биде отворен. Сите проекти што ги правиме, ги правиме заеднички со општините. Партнер ни се општините бидејќи без нивна поддршка нема да можеме да реализираме поголем број на проекти, нагласи Милевски.

Министерот, градоначалникот и раководителот на Центарот за развој на Вардарскиот плански регион направија увид и во проектот за финализирање на коритото на реката Луда Мара.

Јанчев потсети дека веќе неколку години општина Кавадарци заедно со Вардарски плански регион и со Министерството за локална самоуправа со кофинансирање работи на изградба на Кејот во градското подрачје. Со оваа доградба ќе се направи комплетно заокружување на целиот процес. Вкупната инвестиција е 23 милиони денари, должината е 750 метри, а се очекува целиот проект да биде завршен во септември, октомври.

-Од Ваташа до излезот на Кавадарци, односно до „Видое Смилевски" добиваме комплетен Кеј од шест километри со велосипедски патеки, со можност за рекреирање и урбанизирање на средината каде нашите граѓани ќе можат комотно да се движат, да се рекреираат и да уживаат, додаде Јанчев.

Министерството за локална самоуправа финансиски покрива 25 отсто од проектот, а остатокот е на општина Кавадарци.

-Уште во старт кога станав раководител на Вардарскиот плански регион, кажав јасно и гласно дека не само што ќе продолжи, туку и мојата намера ќе биде да се засили соработката и со Кавадарци и со сите општини од регионот за подобрување на квалитетот на живот на жителите, но и за промоција на туризмот. Кавадарци и Тиквешијата се познати по виното и по многу други работи заедно со сите останати објекти, со сите други општини од регионот. Може да претставуваат една целина и да претставуваат конкуренти не само во регионот, државата, туку и пошироко надвор, за привлекување туристи. Мислам дека има голем потенцијал и навистина можам да ветам дека понатаму ќе продолжиме со поддршката која и досега беше во голема мера и од Министерството и од останатите други донатори, нагласи Андреев чиј цел, покрај туризмот и квалитетот на животот, е и раздвижување на бизнис центрите и економијата во овој регион. /МИА

ПМФЛ: Вардар го зачува прволигашкиот статус

Фудбалерите на Вардар и следната сезона ќе играат во Првата македонска фудбалска лига (ПМФЛ), откако попладнево го совладаа третопласираниот тим во второлигашката конкуренција Детонит Плачковица со  2-0 (2-0) во баражот во Струмица.

Победата која му донесе прволигашки опстанок на најтрофејниот македонски клуб ја навести Дејан Ѓуриќ во 42 минута, а само три минути подоцна предноста ја удвои Лука Шушњара.

Нови членови на ПМФЛ во сезоната 2024/25 ќе бидат дебитантот Беса и повратникот во прволигашката конкуренција Пелистер.

Во Втората лига се преселија Македонија Ѓорче Петров и Брегалница.

Пристигнува модифициран „Brabus Mercedes E class“

Германскиот тјунер „Brabus“ сега ја нуди својата палета на модификации за новиот караван „Mercedes-Benz E“-класа.

Според најавите, достапни се пакети за красење на надворешните делови од автомобилот, како и комплет за зголемување на силата на верзијата „E 220d“.

Тоа се преден спојлер, 21-инчни „Brabus Monoblock Z“ бандажи и гуми „Continental SportContact 7 (255/35 21 и 285/30 ZR 21)“, црни хромирани издувни цевки (по 90 mm) и изменета суспензија (автомобилот е 15 mm пониско).

Палетата на производи вклучува и елементи за уредување на ентериерот (прагови на Brabus, алуминиумски педали, патосници со ознаки Brabus, осветлување...)

Што се однесува до пакетот за засилување на моторот, верзијата E 220d е засилена од 197 КС и 440 Nm на 230 КС и 480 Nm. Ова му овозможува на автомобилот да забрза до 100 km/h за 7,4 секунди и да достигне максимална брзина од 243 km/h, пренесува „AutoBlog“.

Видео: 61-годишната Деми Мур гола на филм

Холивудската убавица Деми Мур и на 61- годишна возраст немала проблем да се соблече гола за потребите на новиот филм.

Ѕвездата на „Стриптиз“ Деми Мур се соблече во филмот „The Substance“.

Деми Мур е ѕвездата на филмот „The Substance“ во кој целосно се соблече. Филмот беше премиерно прикажан во Кан, а актерката проговори за новото искуство во снимањето.

- Тоа беше многу ранливо искуство и бараше многу чувствителност и многу разговор за тоа што се обидувавме да постигнеме - коментира Деми Мур, која во филмот глуми позната дама во пад.

Улогата на зависничка која користи дрога е приказна за самоприфаќање.

Споредувајќи го своето тело со новата верзија на себе, Мур го доживеала

снимањето како емотивно искуство кое нема да биде толку добро доколку не се поврзеше толку добро со актерката Маргарет Квали.

- Имав некој кој беше одличен партнер со кој се чувствував многу безбедно. Очигледно бевме прилично блиски и голи и исто така многу се разбравме во тие моменти за тоа колку беа апсурдни тие одредени ситуации. „На крајот на краиштата, се работи само за навистина канализирање на вашата комуникација и меѓусебна доверба“, рече Мур.

притисни ентер