Дневен хороскоп за 8. јануари 2021 година

Дневен хороскоп за петок, 8. јануари 2021 година. 

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Во љубовните прашања денеска нека ве води вашата интуиција. Со таква помош , се ќе биде подобро и полесно.

Кариера

На многумина од вас денеска нема да им се работи . Расположението ќе ве води во неистражени подрачја и хобија.

Здравје и совет

Најдете златна средина.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Ќе ви недостига емотивно исполнување , но и сензационализам со кој обично ја пополнувате ваквата празнина.

Кариера

Со новите ,,стручни” планови и потези би можеле да бидат загрозени некои права на вашите колеги.

Здравје и совет

Помогнете им на послабите.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Ќе мора малку да се помачите за да освоите нечие срце. Ако тоа ви е премногу комплицирано , почекајте.

Кариера

Ќе се обидете да се приберете и јасно да ги изразите своите намери . Ќе биде тоа чекор напред во расчистување на една работа.

Здравје и совет

Бидете прецизни.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Малите внатрешни превирања нема да ја загрозат вашата стабилна врска. Оние кои сеуште се сами , нека не се откажат од додворувања.

Кариера

Следува добар развој на настаните поврзани со странска фирма или со партнери од странство.

Здравје и совет

Чувајте се од сопствената грубост.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Какошто ќе минува денот , се повеќе ќе сфаќате дека работите си доаѓаат на свое место. Тоа ќе ве направи среќни.

Кариера

Дернешните финансиски планови би можеле да ја нарушат соработката со младите киолеги на работното место. Најдете компромис.

Здравје и совет

Здравјето ви е стабилно и добро.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

На сите очекувања од партнерот ќе одговорите подготвено и на тој начин уште повеќе ќе ја стабилизирате вашата врска.

Кариера

Вашата деловна комуникација денеска одлично ќе се одвива . Ќе добивате јасни одговори и поттикнувања.

Здравје и совет

Мали недоразбирања при договарањата.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Доколку ви се пристори дека ви недостига страст во интимните односи , препуштете му се на партнерот. Саканата личност тоа ќе го надомести.

Кариера

Можни се финансиски издатоци на кои не сте сметале. Не се гржете, сето тоа ќе се врати од друга страна.

Здравје и совет

Движете се повеќе.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Многумина денеска ќе увидат дека се вистински среќници и џдека во љубовта им се остваруваат бројните желби. Чувајте го тоа.

Кариера

Повеќето од вас денеска успешно ќе ја поврзат креативноста , интуицијата , стандардните работи и опуштениот пристап кон нив.

Здравје и совет

Ќе бидете комплетни.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Без оглед на малите внатрешни немири , вие денеска толку многу ќе блескате , што тоа ќе се пренесе на сите околу вас. Среќни сте.

Кариера

Ќе ги игнорирате анализите од претходниот период кои уште не се во целост готови и со сигурност ќе се посветите на денешните задачи.

Здравје и совет

Вие сте посилни од немирот.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Ќе продолжите да се забавувате како да не постѕојат никакви проблеми. Ќе успеете да избегате од се и да останете насмеани.

Кариера

Во работните задачи со млади , ќе откриете инвентивни идеи , кои целата работа ќе ја поместат за чекор понапред.

Здравје и совет

За спортистите денеска е добар ден.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Саканата личност денеска најверојатно пријатно ќе ја изненадите со некој готварски деликатес.

Кариера

Вашите колеги денеска ќе постигнат договор со шефовите без да ве прашаат, па сепак тоа ќе биде во ваша корист.

Здравје и совет

Немир и нервоза.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Многумина ќе имаат потреба да излезат , да прошетаат , да сретнат интересни лица и со нив да споделат што им лежи на срцето.

Кариера

Во дејностите каде има слободна размена на идеи , денеска би можеле да бидете брилијантни. Сите добро познати дејности ќе ви бидат здодевни.

Здравје и совет

Занимавајте се со она што го сакате.

МЗ. 721 новозаболени, 1753 оздравени, 9 починати

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нови случаи на ковид-19 .

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.323 тестирања, а регистрирани се 721 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје – 357, Прилеп – 72, Кавадарци и Гевгелија – по 42, Неготино – 30, Охрид – 26, Велес – 20, Гостивар – 18, Куманово – 17, Битола – 16, Кочани – 12, Крушево – 10, Струга – 8, Штип и Богданци – по 7, Крива Паланка – 5, Кичево, Ресен и Валандово – по 4, Тетово и Виница – по 3, Струмица, Делчево, Демир Капија и Пехчево – по 2, Свети Николе, Радовиш, Пробиштип, Кратово, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Регистрирани се 1.753 оздравени пациенти од:

Скопје – 750, Делчево – 120, Охрид – 97, Кавадарци – 85, Тетово – 80, Велес – 74, Струмица – 64, Гостивар – 57, Прилеп – 51, Битола – 42, Куманово и Кичево – по 38, Струга – 35, Штип - 25, Гевгелија, Ресен и Дебар – по 22, Крушево – 19, Неготино, Кочани и Демир Капија – по 15, Радовиш – 14, Крива Паланка – 12, Виница и Свети Николе – по 8, Богданци - 6, Македонски Брод – 4, Кратово – 3, Валандово, Пехчево, Пробиштип, Македонска Каменица и Берово – по 2, Дојран и Демир Хисар – по 1.

Пријавени се вкупно 9 починати лица. Починати се по 3 пациенти од Скопје (85г,80г,69г,), 2 пациенти од Куманово (81г,74г) и по 1 пациент од Прилеп (75г), Велес (73г), Крива Паланка (73г) и Валандово (71г). Осум пациенти се починати во болнички услови, додека еден пациент е починат во домашни услови.

Направени се 3.323 тестови преку: ИЈЗ-679, ЦЈЗ Скопје-131, Авицена-305, Биотек-317, Жан Митрев (Филип Втори)-180, Систина-272, лабораторија Лаор–176, МАНУ-0, Судска медицина-14, ЦЈЗ Битола-78, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, ГАК-0, Синлаб-113, Ремедика-22, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1029, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 533.505 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 105.269, бројката на оздравени пациенти е 93.942, на починати е 3.165, а бројот на активни случаи изнесува 8.162.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (нови) Активни случаи (вкупно)

Скопје 357, активни 3750

Куманово 17, активни 314

Прилеп 72, активни 663

Тетово 3, активни 246

Гостивар 18, активни 145

Штип 7, активни 102

Велес 20, активни 223

Кавадарци 42, активни 561

Битола 16, активни 183

Охрид 26, активни 404

Струмица 2, активни 158

Струга 8, активни 163

Кочани 12, активни 88

Кичево 4, активни 40

Неготино 30, активни 279

Гевгелија 42, активни 243

Свети Николе 1, активни 19

Крива Паланка 5, активни 106

Ресен 4, активни 47

Дебар, активни 21

Делчево 2, активни 66

Радовиш 1, активни 10

Берово, активни 30

Пробиштип 1, активни 31

Виница 3, активни 23

Валандово 4, активни 33

Крушево 10, активни 76

Богданци 7, активни 52

Кратово 1, активни 26

Демир Хисар, активни 22

Македонски Брод, активни 4

Демир Капија 2, активни 27

Македонска Каменица 1, активни 2

Пехчево 2, активни 4

Дојран 1, активни 1

Со почит,

Одделение за односи со јавност

Министерство за здравство

Вулканот Пакаја во Гватемала се активира со исфрлање на лава и чад

Вулканот Пакаја кој се наоѓа на две илјади 522 метри надморска висина и на 20 километри оддалеченост од Гватемала повторно се активира со исфрлање лава и облаци од чад.

Вулканот Пакаја има високо ниво на активност што предизвикува ерупција од стромболиски тип со силни експлозии, се наведува во соопштението на гватемалскиот институт за сеизмологија и вулканологија.

Властите со внимание ја следат состојбата во случај на потреба од евакуација на населението.

Со измени на Законот за легализација на дивоградби се продолжува неговата важност за уште 5 год

Според министерот Бочварски, целта со новиот закон е да престанат нелегалните градби и процесот на градење да се одвива во редовни постапки.

Со измени на Законот за постапување со бесправно изградени објекти, којшто заклучно со вчера беше во сила десет години, треба да се овозможи негово продолжување уште пет години за да може општините да постапуваат по нерешените предмети за легализација. Тие законски измени се на дневн ред на денешната 34. седница, но за нив Парламентот ќе расправа откако ќе поминат во надлежните комисии. Во собраниска процедура е и новиот предлог закон за легализација на дивоградби со којшто се овозможува легализирање на вакви објекти, со одредени исклучоци, но со плаќање 50 проценти од износот на комуналиите.

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека министерот за транспорт и врски Благој Бочварски деновиве бара начин за легализација на бесправните објекти.

-Вчера истече рокот, има граѓани кои не успелае да соберат 50 евра за да направат елаборат и не успеале да ги легализираат нивните објекти, тоа е нивниот дом и сега немаат начин, остануваат дивоградби. Државата не треба да урива затоа што тоа е материјално добро и пред се, на најсиромашните. Ако не го продолжиме законот, еве заглавен е, навистина никој нема придобивка од тоа, рече Заев, одговарајќи на новинарско прашање по почетокот на изградба на далекуводот Штип-Овче Поле.

Според министерот Бочварски, целта со новиот закон е да престанат нелегалните градби и процесот на градење да се одвива во редовни постапки.

-Новиот закон за бесправно изградени објекти којшто е во собраниска процедура е покренат од градоначалниците и со него сите плаќаат 50 проценти плус на комуналиите, со што секој оној којшто изградил бесправно, а ќе се вклопи во идниот развој на плановите ќе плати 50 проценти од износот на комуналиите како пенали со цел да го натераме народот да престане да гради нелегално, туку да оди во редовните процедури и постапки, рече Бочварски.

Важно е дека со овој закон решаваме клучни и главни инфраструктурни прашања и проекти на државата, далекуводи, гасоводи, водоводи и различни објекти што биле изградени одамна со сите процедури, но не се впишани во Катастарот. Овој закон треба да помине токму поради продолжување на постапките и процесите во државата, истакна Бочварски.

Во однос на станбените згради, тоа што беше одреден недостаток во претходниот закон, како што појасни, сега решението во новиот закон е дека нема да може да се легализираат големи станбени единици, со цел да не се наруши целиот простор и урбаното живеење во државата. Ова е една од придобивките со кои ќе ги запреме сите овие големи гломазни процеси кои беа во тек со претходниот закон, но сакаме заради решавање на важни прашања за граѓаните и за државата да продолжи овој нов закон за бесправно изградени објекти, изјави министерот Бочварски.

Од 2011 година кога почна процесот, досега се легализирани 265.264 бесправно изградени објекти.

Со Законот за легализација чија важност истече вчера можеа да се легализираат дивоградби изградени до март 2011 година, а во роковите што се продолжуваа во два наврати беа поднесени 430 илјади барања за легализација. Новиот предлог закон, пак, се однесува за дивоградби за периодот од март 2011 до октомври минатата година, со исклучок на дивоизградените згради, надградбите на зградите, проширените тераси, како и дивоградбите во заштитеното подрачје на Охридскиот регион.

притисни ентер