Дневен хороскоп за 5. јануари 2022 година

Дневен хороскоп за среда, 5. јануари 2022 година. 

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

И денеска е убав ден за дружење.Можете да излезете и убаво да се забавувате , било да сте сами или во двојка. Уживајте.

Кариера

Ќе продолжите со напорната работа без притисоци. Ќе се чувствувате сигурно и опуштено , а другите ќе ве поддржат.

Здравје и совет

Малите грижи уште повеќе се намалуваат.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Некои ќе бидат загрижени поради осаменоста , па утеха ќе побараат во неврзано муабетење со кафе. Ќе им биде забавно , но односите се површни.

Кариера

Ќе се потрудите работата да ја завршите што побргу зашто нема да ви се работи. Резултатите ќе бидат половични , а можни се и грешки.

Здравје и совет

Размислете за своите достигнувања.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Оние кои се во врска ќе се обидат да си го збогатат својот сексуален живот заедно со партнерот. Оние кои се сами , ќе се обидат да најдат друг вид забава.

Кариера

Нема да дозволите да се занимавате со неважни работи , туку целосно ќе се посветите на вашата главна цел. Ќе бидете во право.

Здравје и совет

Држете се до познатите навики.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Среќни сте што другата страна ве разбира или барем така ви се чини. Сега запрете со празни зборови и причекајте состојбата да се подобри.

Кариера

Ако некои од вашите колеги се жали на работата, треба да му се објасни дека треба да се работи користејќи ги сопствените знаења и искуства.

Здравје и совет

Немојте да бидете премногу дрски.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Ќе ги заборавите прашањата што ве измачуваа и во позитивен дух продолжувате понатаму. Ќе увидите дека таквиот пристап е поздрав.

Кариера

Некој сепак ќе мора да попушти , а тоа ќе биде онаа попаметната страна Прифатете ги новите предизвици кои се пред вас.

Здравје и совет

Преоден пад на имунитетот.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Денеска почнува вашиот поволен љубовен период. Се отвораат шанси за излегувања на многу интересни места.

Кариера

Оние кои работат креативна работа , ќе бидат многу современи во своето изразување и идеите. И натаму шефовите ве нервираат.

Здравје и совет

Неопходно ви е релаксирање.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Барањата за внимание кон еден член ан семејството накусо ќе ве оддалечи од саканата личност.

Кариера

Денот е добар за разработување на стручни стратегии со кои ќе ја унапредите работата на местото каде што сте вработени.

Здравје и совет

Верувајте му на вашето шесто чуло.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Вашата верба во љубовта ќе биде доволна гаранција за да си дозволите еден на друг самостоен излез и забава во друштво.

Кариера

Ќе посакате вашата работа да биде посериозна , но тоа е само минлива желба. Всушност, се е на своето место.

Здравје и совет

Одете таму каде што ви е убаво.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Ќе бидете разиграни и подготвени на разни палавштини. Доколку ја вклучите и смислата за хумор, би можеле убаво да се забавувате.

Кариера

Од секогаш сте ценеле она што ќе го направите со свои раце. Денеска ќе покажете необичен талент , што бара умешност на рацете.

Здравје и совет

Подобрување.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Ќе си признаете себеси дека би можело да биде и подобро , но денеска не е ден кога сте подготвени да дадете се од себе . Затоа не правете драма.

Кариера

Пуштете им на другите , а особено на надредените , да ги покажат своите планови. Вие не сте судија , туку доброинамерен соработник.

Здравје и совет

Вежбајте дисциплина.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Во своето љубовно секојдневие ќе внесете оригинални идеи , а најверојатно на ручек или вечера за само вас двајцата.

Кариера

Пред вас е убава деловна можност за добра и интересна работа , што ќе дојде ненадејно. Ќе мора бргу да реагирате.

Здравје и совет

Потсетете се што е тоа што го сакате.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Како што ќе минува денот, ќе забележувате како вашиот приватен живот ќе добива нов сјај и се враќа во рамнотежа.

Кариера

Ненадејно би можело да се укаже можност за деловна соработка со пријатели. Станува збор за работа поврзана со естетика.

Здравје и совет

Ќе ви недостига сила , штедете се.

Приведени двајца крадци во Скопје, одземеното вратено на сопственикот

Службеници од Полициската станица Центар вчера во 17.40 часот на улица „Македонија" во Скопје ги лишија од слобода скопјаните Д.К.(19) и А.А.(28).

Како што денеска соопштија од МВР, тие биле затекнати при извршување „тешка кражба" во објект на улица „Македонија". Двајцата биле приведени во полициска станица и во службен разговор го признале делото. Кај нив биле пронајдени одземените предмети и биле вратени на сопственикот.

За настанот бил запознаен јавен обвинител и по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесени пријава по член 236 од Кривичниот законик.

Претставничкиот дом на САД одобри нацрт-закон за справување со домашен тероризам

Претставничкиот дом на САД одобри нацрт-закон за зајакнување на националните капацитети за справување со домашен тероризам

Претставничкиот дом на САД го одобри нацрт-законот за зголемување на федералните ресурси за борба против домашниот тероризам.

Мерката доаѓа како одговор на расистичкиот напад во Бафало каде што во саботата 18-годишен белец застрела десет афроамериканци.

Нацрт-законот е одобрен со мнозинство гласови – 222 претставници во Долниот дом на Конгресот го поддржаа текстот, а 203 беа „против". Единствениот републиканец кој гласаше за иницијавата на демократите беше Адам Кисинџер, член на конгресната комисија што го истражува нападот на Капитол на 6 јануари.

Иницијативата за зајакнување на државните ресурси за справување со домашен тероризам не е нова. Во 2020 година Претставничкиот дом одобри сличен нацрт-закон, но тој беше отфрлен во тогашниот Сенат во кој доминираа републиканците. Оттогаш американските законодавци не успеаја да извршат притисок за воведување мерки за ограничување на огненото оружје, затоа демократите се фокусираат врз федералната борба против домашниот тероризам.

Според сегашниот закон, три федерални агенции ќе работат на истрага, спречување и кривичен прогон на дела оценети како внатрешен тероризам. Новиот предлог-закон предвидува секоја владина агенција да отвори свој оддел за борба против домашниот тероризам.

Канцеларијата за буџет на Конгресот проценува дека ако новиот закон биде усвоен, тој ќе ја чини државната каса околу 105 милиони долари во текот на пет години, а најголемиот дел од парите ќе бидат наменети за ангажирање персонал.

Захарова:Над 900 украински борци од Азовстал се одведени во казнена колонија под руска контрола

 Повеќе од 900 украински борци од челичарницата Азовстал во Мариупол се одведени во казнена колонија на територијата контролирана од Русија, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова.

Таа додаде дека на 17 мај се предале 959 припадници на украинската армија, од кои 51 се на лекување, додека другите се испратени во поранешната казнена колонија во градот Оленивка, во областа Доњецк, што е под контрола на Русија.

Министерството за одбрана на Украина соопшти дека се надева на „размена за да можат украинските херои да се вратат во својата татковина што е можно поскоро".

притисни ентер