Дневен хороскоп за 31. јануари 2023 година

Дневен хороскоп за вторник, 31. јануари 2023 година. 

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Ќе прифатите сугестии од другата страна , иако ви изгледаат премногу ексцентрични. Вие сте вистински дипломат.

Кариера

Некои ќе заминат нба службено патување на кое ги чекаат пријатни доживувања и уживање во работата што ја работат. Ќе биде подобро од очекуваното.

Здравје и совет

Ќе треба да знаете да се поставите кон секого.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Одлично ќе комуницирате со партнерот , а главната тема ќе ви биде она што ви е најважно во вашиот однос.

Кариера

Некои ќе се најдат пред договор или ќе преговараат за нова работа. Засега останете на анализите , а решавајте во текто на викендот.

Здравје и совет

Чувствителност на грлото и вратот.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Големата самодоверба ќе ве води во нови љубовни акции. Оние во врска ќе и бидат сигурна потпора на саканата личност.

Кариера

Многумина денеска ќе посакаат да воспостават контакт со деловни партнери од странство или ќе разгледуваат опции на работа надвор од земјата.

Здравје и совет

Држете се до своите приоритети.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Ќе се однесувате како се да ви е сеедно и така успешно ќе ги решавате љубовните грижи.

Кариера

Ќе заклучите дека сте успеале да ги остварите своите очекувања и ќе работите со минимален притисок.

Здравје и совет

Немојте да претерувате.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Ќе се поврзете со група луѓе кои ги сакате и со нив ќе ја споделите веселбата од денешниот ден.Оние во врска ќе бидат добро.

Кариера

Кога некој си заминува , си заминал така што вие не го очекувајте , но кога вие заминувате , вас ве очекуваат. Не сте свесни за тоа.

Здравје и совет

Уживајте во попладнето.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Без оглед што можеби енма да се разбирате во се , партнерот ќе биде подготвен да ги поддржи вашите идеи. Тоа ќе ве охрабри.

Кариера

Една работа ќе ја приведувате кон крајот , а на неа ќе може директно да влијаете. Запаметете дека не мора се да биде по ваша желба.

Здравје и совет

Некои почнуваат нов живот.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Ќе комбинирате сериозен и ноншалантен пристап во љубовта. Резултатот ќе биде збунетост на партнерот или личноста на која и се додворувате.

Кариера

Се наоѓате пред нови предизвици , нов начин на работа што сега почнува. Ќе се решаваат уште некои детали.

Здравје и совет

Ќе блескате.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Ќе увидите дека и со мали чекори ќе може да поминете големо растојание до нечие срце. Ќе имате добивка.

Кариера

Уметниците ќе дојдат до решение како да го остварат делото за кое долго време размислувале. Другите ќе работат незабележително.

Здравје и совет

Здравјето ќе ви биде добро.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Ќе го дефинирате својот став на тема доминација во врската. Ќе барате поголема рамноправност.

Кариера

Работите денеска ќе ги извршувате без голема желба , а по одреден број часови , ќе побрзате на една забава , каде ќе се дружите со весели луѓе.

Здравје и совет

Бидете тактични.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Семејството од каде што потекнувате сигурно денеска од вас ќе бара дополнителен ангажман , па саканата личност ќе остане во втор план.

Кариера

Верувате дека вашите заслуги на работното место се поголеми отколку што сега се гледа. Почекајте тоа да се покаже.

Здравје и совет

Напредувате во секој поглед.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Вашата најдрага личност денеска ќе биде исклучително чувствителна , па покажете малку повеќе разбирање за неа.

Кариера

Би сакале да се впуштите во нешто што не е конвенционално или што води кон алтернатива. Денеска сте обземени со тоа.

Здравје и совет

Бидете она што сте.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Влегувате во исклучително емотивна фаза , кога ќе блескате , а вашата потреба за љубов ќе биде голема. Повеќето ќе бидат вљубени.

Кариера

На работното место ќе се чувствувате добро , без оглед на напорите на кои и натаму сте изложени.

Здравје и совет

Внимавајте на настинка.

Схинас: Македонија испорача се, сега е време за следниот чекор

Македонија испорача се, сега е време за следниот чекор - отворање на кластерите, по уставните измени.

Процесот на европеизација на Балканот е неповратен, сите земји од регионот, вклучително и Македонија се цврсто на патот кон ЕУ, вели потпретседателот на Европската Комисија, Маргаритис Схинас во изјава за МИА, дадена на маргините на Конференцијата во Солун, посветена на улогата на новинските агенции во објективното информирање и борбата против дезинформациите во новата реалност на Балканот, организирана од АБНА-ЈИЕ.

Схинас во обраќањето на Конференцијата говореше дека сега е момент регионот да биде европеизиран, наместо ЕУ да биде балканизирана, како што многу пати се случувало во минатото.

На прашањето на МИА да даде појаснување за тоа како би се европеизирал регионот во кој постојат многу отворени билатерни прашања, кои не се според европските стандарди, како спорот меѓу Софија и Скопје, Схинас истакна дека доколку се погледне назад во историјата многу пати имало примери на балканизација на европската политика.

- Мојата главна порака беше дека кога ќе погледнеме назад кон историјата, многу пати видовме балканизација на европската политика. Ние знаеме што значи тоа - страдања, војни, поделби. Но, она што не сме го виделе досега е европеизација на регионот на Балканот. И тоа се случува сега, само во изминативе 20 години, тоа е ново и е нешто позитивно, тоа е охрабрувачки чекор. Повеќето земји се сега цврсто на патот кон членство во ЕУ. Македонија е пример, каде мислам дека ЕУ не беше секогаш многу фер, бидејќи побаравме многу различни работи, а вие ги испорачавте. Сега треба да преминеме на следното поглавје, а тоа е отворање на преговорите по поглавја и затворање на овие поглавја, откако ќе ги спроведете уставните измени, на кои што се обврзавте. Значи, се на се, позитивен момент за Македонија, вели Схинас.

Во однос на тоа дали навистина верува дека регионот ќе биде европеизиран многу брзо, тој вели дека тоа е неповратен процес.

- Цврсто верувам дека ова е неповратен процес, кој нема алтернатива. Поддржан е од општеството и е вин-вин процес, кога во овие геополитички турбулентни времиња станува јасно дека на Европа и е потребен регионот, и на регионот му е потребна Европа. Затоа, да, можам да бидам обвинет за оптимизам, но навистина верувам дека процесот е неотповиклив, уверува Схинас.

Пендаровски ќе се обрати на меѓународен симпозиум во чест на Ацо Шопов во седиштето на УНЕСКО

Претседателот на Македонија,  Стево Пендаровски денеска во седиштето на УНЕСКО во Париз ќе се обрати на отворањето на меѓународниот симпозиум во чест на Ацо Шопов .

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски денеска во седиштето на УНЕСКО во Париз ќе се обрати на отворањето на меѓународниот симпозиум во чест на Ацо Шопов по повод одбележувањето на 100-годишнината од неговото раѓање - „2023 – Година во чест на Ацо Шопов“, што се реализира под покровителство на македонскиот претседател.

Пендаровски ќе присуствува и на поетски перформанс и изложба во чест на Шопов, а предвидено е да има средба и со генералната директорка на УНЕСКО, Одре Азуле.

Престојот во Франција, Пендаровски го почна вчера со посета на Националниот институт за ориентални јазици и цивилизации – ИНАЛКО, каде што оствари средба со директорот на Институтот, Жан Франсоа-Хуше, со шефот на Катедрата за македонски студии при ИНАЛКО,Фроса Пејоска-Бушеро и со лекторот по македонски јазик на Институтот, Ѓоко Здравески.

-Претседателот Стево Пендаровски е покровител на чествувањето на 100-годишнината од раѓањето на поетот Ацо Шопов, што се одбележува со низа настани во текот на 2023 година. Чествувањето на големиот јубилеј е во соработка со Организацијата за образование, наука и култура на ОН – УНЕСКО која, на иницијатива на Република Македонија, го поддржа и се вклучи во одбележувањето на јубилејот, соопшти Кабинетот на Пендаровски.

УНЕСКО во Париз ја чествува 100-годишнината од раѓањето на Ацо Шопов

Во седиштето на УНЕСКО во Париз, Франција, денеска (21 март) ќе се одржи целодневна програма во чест на 100-годишнината од раѓањето на великанот на македонската лирика, Ацо Шопов.

Одбележувањето на јубилејот е дел од Календарот на важни меѓународни јубилеи поддржани од УНЕСКО, а почетокот на настанот е закажан за 9:35 часот и ќе може да се следи на следниов линк.

Во рамките на програмата, со која се прославува и Светскиот ден на поезијата – 21 Март, ќе биде соопштен лауреатот на „Златниот венец“ на годинашното, 62. издание на „Струшките вечери на поезијата“, како и добитникот на наградата „Мостови на Струга“, која се доделува во соработка со УНЕСКО.

Настанот е дел од Националната програма „2023 – Година во чест на Ацо Шопов“, што се реализира под покровителство на претседателот Стево Пендаровски.

притисни ентер