Дневен хороскоп за 30. јануари 2023 година

Дневен хороскоп за понеделник 30. јануари 2023 година. 

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Имате добар ветар во грбот , партнерот ве сака , а вие сте задоволни. Доколку уште сте осамени , ќе бидете со задоволство прифатени во друштвото.

Кариера

Некои ќе најдат начин за подобро да се поврзат со странство или ќе склучат некаков договор со странски партнери.

Здравје и совет

Побарајте хумористични содржини.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Поврзаноста со саканата личност ќе биде силна , а вие склони за отворено да ги покажете чувствата. Ќе ви биде убаво.

Кариера

Како веќе да не сонувате за нешто големо. Тоа не е типично за вас , но е умно. Привремено станавте скромни.

Здравје и совет

Мала меланхолија.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Воздржете се од прекумерни коментари и ќе ви биде добро и на вас и на партнерот. Во спротивно , ќе ви биде многу жал.

Кариера

Сите дејности поврзани со убавина и општо со естетика , денеска ќе ви одат од рака. Дури и во финансиските теми ќе барате убавина.

Здравје и совет

Отвореноста значи трпение.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Некои ќе бидат загрижени поради осаменоста , па утеха ќе побараат во неврзани разговори со кафенце. Ќе им биде забавно , но тоа се површни односи.

Кариера

Ќе дојде до конечно дефинирање на условите под кои соработувате со новите или младите соработници.

Здравје и совет

Немојте да бидете премногу дрски.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Вашата најсакана личност конечно ќе сфати што сака , а може и обратно. Во тој контекст вие ќе се поставите на нов начин.

Кариера

Се создаваат услови за една спонзорска соработка што ве радува. Ќе поработите на дефинирање на деталите.

Здравје и совет

Движете се меѓу луѓе.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Ќе ги игнорирате прашањата што ве измачуваа и ќе продолжиоте понатаму во позитивен дух. Ќе увидите дека таквиот пристап е понормален.

Кариера

Веројатно ќе се затекнете во фрустрирачка положба зашто вашите шефови ќе влечат на една , а вие на друга страна.

Здравје и совет

Можна е главоболка.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Не мора толку да анализирате што сте постигнале кај другата страна. Таа самата ќе ви каже што чувствува.

Кариера

Во работата со младите или со новите соработници вие ќе покажете смисол за разбирање и хармонија.

Здравје и совет

Повремено земете пауза.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Конечно ќе ви стане сосема јасно како би требало да изгледа вашиот идеален партнер. Ќе барате некого според таа замисла.

Кариера

Вработените во услужните дејности денеска една фаза од својата работа ќе ја доведат до крај. Кај другите се ќе биде вообичаено.

Здравје и совет

Потпрете се на луѓето околу вас.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Не сте сигурни дали да и пријдете на една личност што ви се допаѓа. Некако не ви е пријатно. Во право сте. Почекајте неколку дена.

Кариера

Нема ништо посебно ново да се случува на работното место. И натаму работите повеќе од другите зашто има пртемногу задолженија.

Здравје и совет

Посветете им се на најблиските.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Некои ќе размислуваат како би изгледал нивниот љубовен живот во различна ситуација. Ќе увидат дека и вака е добро.

Кариера

Нема да бидедте сигурни како да завршите една работа , а немате кого да прашате.Покрај тоа, ќе има моногу задачи.Морате сами да се снајдете.

Здравје и совет

Не се возбудувајте за ништо.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Денеска немојте да асе збуните доколку почуствувате малодушност или депресивност. Ќе помине набргу. Сакани сте.

Кариера

Не градете кули во воздух , туку држете се до проверените системи. Можеби ви е малку здодевно , но и тоа ќе помине.

Здравје и совет

Дотерајте се.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Они кои се во врска, ќе настојуваат да го збогатат својот сексуален живот со партнерот. Оние кои се сами , ќе побараат некој еротски филм.

Кариера

Ќе вис тигне детално известување за финансиската состојба или за вашата лична заработка што нема да биде за потценување.

Здравје и совет

Одете таму каде што ви е пријатно.

Судот во Хаг одговори на заканите од Русија

Меѓународниот кривичен суд (МКС) со седиште во Хаг одговори на заканите на Русија, изразувајќи жалење за обидите на земјата да ги опструира „меѓународните напори да обезбеди одговорност“ за кршење на меѓународното право.

„Претседателството на Собранието нагласува дека Судот, неговите избраници и неговиот персонал имаат силна поддршка од Собранието на државите членки на Римскиот статут“, се вели во соопштението. „Ја потврдуваме неговата целосна доверба во Судот како независна и непристрасна судска институција и ја повторуваме нашата силна посветеност да ги поддржуваме и браниме принципите и вредностите содржани во Римскиот статут и да го зачуваме неговиот интегритет без никакви закани“, се додава во соопштението.

Да потсетиме, Рускиот истражен комитет објави дека отвори кривична постапка против обвинителите и судиите на Меѓународниот кривичен суд (МКС) кои во петокот издадоа налог за апсење на претседателот Владимир Путин под обвинение за воени злосторства.

Одборот, кој е одговорен за истрага на сериозни злосторства, рече дека нема основа за кривична одговорност против рускиот претседател Путин и дека шефовите на држави уживаат апсолутен имунитет од јурисдикцијата на странските земји.

Постапките на обвинителот на МКС покажуваат знаци на кривично дело според рускиот закон, рече Комитетот, истакнувајќи дека станува збор за свесно обвинување на невино лице за кривично дело и „подготвување напад врз претставник на странска држава, кој ужива меѓународна заштита, со цел да се комплицираат меѓународните односи“.

Потегот на Русија е симболичен гест на пркос како одговор на налогот за апсење на Путин, обвинувајќи го него и комесарот за правата на децата за воено злосторство за депортирање на деца од Украина во Русија.

Кремљ одлуката на МКС ја нарече срамотна и правно неважечка, имајќи предвид дека Русија не е потписник на договорот со кој е основан МКС.

ЕСМ Продажба потпиша договор за набавка на природен гас за април со Макпетрол

ЕСМ Продажба донесе одлука за избор на набавувач на природен гас за месец април 2023 година за потребите на топланите Исток, Запад, Енергетика и Скопје Север, како и за други стопански субјекти кои се снабдуваат преку ЕСМ Продажба. 

Природниот гас за април ќе се набави по фиксна цена од 53,60е/MWh, а добавувач ќе биде фирмата Макпетрол.

На јавниот повик кој беше објавен на 20 март 2023 година и кој беше достапен за сите домашни и странски компании регистрирани за дејноста, како што се наведува во соопштението од ЕСМ Продажба, се побаруваше испорака на 500 MWh до 1800 MWh количини гас дневно.

-На повикот пристигнаа две понуди. Конечните финансиски понуди без ДДВ, изразени во фиксни цени како што се бараше во повикот, беа следните: Макпетрол АД – Скопје понуди крајна фиксна цена од 53,60 е/MWh и Balkan Utilities од Р. Бугарија понуди крајна фиксна цена од 53,70 е/MWh, се додава во сопштението.

Со оглед на тоа што најниска фиксна цена понуди фирмата Макпетрол, како што посочуваат од ЕСМ Продажба, донесена е одлука за избор на Макпетрол за добавувач на природен гас за април.

-Со оваа набавка во целост ќе се задоволат потребите од природен гас за производство на топлинска енергија за топланите Исток, Запад, Енергетика и Скопје Север, како и за останати потрошувачи на природен гас во Македонија. Граѓаните да бидат сигурни и спокојни дека и во април ќе продолжи континуираното снабдување со топлинска енергија, се истакнува во соопштението.

Од ЕСМ Продажба посочуваат дека и во овој четврти по ред јавен повик се задржани истите услови и како носител на набавката за природен гас за месец април, сегашниот добавувач ќе обезбеди и гаранција, што е услов во јавниот повик, како што имаа обезбедено гаранција и претходните добавувачи за изминатите месеци.

-На крај, за нас како државни институции е професионално задоволство сознанието дека реалната либерализација на пазарот од 1 јануари, доведе до конкуренција на пазарот со снабдување со природен гас, што очигледно резултира со намалување на цените и ставање крај на плаќањето одредена цена диктирана од постоењето на само една понуда, се наведува во соопштението ЕСМ Продажба.

На социјалните мрежи се шират снимки од апсење на Трамп, лажни се (ФОТО)

Фотографиите од апсењето на Доналд Трамп кои можеби сте ги виделе на социјалните мрежи се дефинитивно лажни - создадени од вештачка интелигенција.

Но, некои од овие фотореалистички креации се доста убедливи. Други повеќе личат на фотографии од видео игра.

Твитер нишката на Елиот Хигинс, основачот на Bellingcat, која покажува како Трамп е нападнат од вештачки полицајци и се обидува да избега, а потоа избира затворски комбинезон, е прегледана повеќе од три милиони пати, пишува Wired.

Што можат да направат корисниците на Твитер за да ги разликуваат лажните фотографии со вештачка интелигенција, како оние во објавата на Хигинс, од вистинските фотографии што би можеле да произлезат од потенцијалното апсење на поранешниот американски претседател?

„По создавањето на многу фотографии за оваа нишка, јасно е дека таа често се фокусира на првиот опишан објект - во овој случај, на различни членови на семејството Трамп - и тоа често има многу недостатоци“, рече Хигинс. Погледнете подалеку од фокусната точка на сликата. Дали остатокот од сликата се чини дека е последователна мисла?

Иако најновите верзии на алатките за вештачка интелигенција, како што се Midjourney (верзија 5 што се користи за споменатата нишка) и Stable Diffusion, постигнуваат значителен напредок, грешките во ситните детали остануваат вообичаена карактеристика на лажните фотографии.

Како што уметноста со вештачка интелигенција станува сѐ попопуларна, многу уметници истакнуваат дека алгоритмите сè уште се борат да го реплицираат човечкото тело на конзистентен, природен начин.

Гледајќи ги фотографиите на Трамп од Твитер, лицето изгледа сосема веродостојно во многу од објавите, како и рацете, но неговото тело може да изгледа згрчено или споено со полицаецот во близина. Иако сега е очигледно, можно е со поголема префинетост, алгоритмот би можел да избегне делови од телото да изгледаат необично.

Хигинс го посочува неуредниот текст како начин да се разликуваат лажните од вистинските фотографии. На пример, полицијата носи беџови, капи и други обележја на кои на прв поглед изгледа дека има букви на лажни фотографии на полицајци кои го апсат Трамп. При поблиска проверка, зборовите се бесмислени.

Друг начин на кој понекогаш може да се открие дали фотографијата е генерирана од вештачка интелигенција е со забележување на претерани изрази на лицето. „Исто така, забележав дека Midjourney има тенденција да ги покажува изразите на лицето на претеран начин, при што наборите на кожата од насмевките се многу изразени“, рече Хигинс.

Болниот израз на Меланија Трамп повеќе личи на реконструкција на „Врисок“ на Едвард Мунк или на кадар од необјавен хорор филм отколку на кадар од човечки фотограф.

Имајте на ум дека светските лидери, славните личности и влијателите на социјалните мрежи, секој со голем број на фотографии кои кружат на интернет, може да изгледаат поубедливи на лажни фотографии од помалку познатите луѓе на фотографиите генерирани со вештачка интелигенција.

„Јасно е, колку е попозната личноста, толку повеќе слики треба да научи вештачката интелигенција“, рече Хигинс: „Значи, многу познатите луѓе се прикажани исклучително добро, додека помалку познатите луѓе имаат тенденција да бидат малку разнишани“.

Каква ќе биде политиката на слики на Твитер генерирана со вештачка интелигенција во пресрет на следните претседателски избори во САД? Сегашната политика на платформата делумно гласи: „Не смеете да споделувате синтетички, манипулирани медиуми или медиуми надвор од контекст што можат да ги измамат или збунат луѓето и да доведат до штета („лажни медиуми“). Твитер прави голем број исклучоци за мемиња, коментари и објави кои не се креирани со намера да ги заведат корисниците.

Пред само неколку години, беше речиси незамисливо просечниот човек наскоро да може да креира фотореалистични длабоки фејкови на светските лидери.

Бидејќи сликите со вештачка интелигенција стануваат сè потешко да се разликуваат од вистинските, платформите на социјалните медиуми можеби ќе треба да го преиспитаат својот пристап кон синтетичката содржина и да се обидат да најдат начини да ги водат корисниците низ сложениот и често вознемирувачки свет на генеративната вештачка интелигенција.

притисни ентер