Дневен хороскоп за 30. јануари 2023 година

Дневен хороскоп за понеделник 30. јануари 2023 година. 

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Имате добар ветар во грбот , партнерот ве сака , а вие сте задоволни. Доколку уште сте осамени , ќе бидете со задоволство прифатени во друштвото.

Кариера

Некои ќе најдат начин за подобро да се поврзат со странство или ќе склучат некаков договор со странски партнери.

Здравје и совет

Побарајте хумористични содржини.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Поврзаноста со саканата личност ќе биде силна , а вие склони за отворено да ги покажете чувствата. Ќе ви биде убаво.

Кариера

Како веќе да не сонувате за нешто големо. Тоа не е типично за вас , но е умно. Привремено станавте скромни.

Здравје и совет

Мала меланхолија.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Воздржете се од прекумерни коментари и ќе ви биде добро и на вас и на партнерот. Во спротивно , ќе ви биде многу жал.

Кариера

Сите дејности поврзани со убавина и општо со естетика , денеска ќе ви одат од рака. Дури и во финансиските теми ќе барате убавина.

Здравје и совет

Отвореноста значи трпение.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Некои ќе бидат загрижени поради осаменоста , па утеха ќе побараат во неврзани разговори со кафенце. Ќе им биде забавно , но тоа се површни односи.

Кариера

Ќе дојде до конечно дефинирање на условите под кои соработувате со новите или младите соработници.

Здравје и совет

Немојте да бидете премногу дрски.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Вашата најсакана личност конечно ќе сфати што сака , а може и обратно. Во тој контекст вие ќе се поставите на нов начин.

Кариера

Се создаваат услови за една спонзорска соработка што ве радува. Ќе поработите на дефинирање на деталите.

Здравје и совет

Движете се меѓу луѓе.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Ќе ги игнорирате прашањата што ве измачуваа и ќе продолжиоте понатаму во позитивен дух. Ќе увидите дека таквиот пристап е понормален.

Кариера

Веројатно ќе се затекнете во фрустрирачка положба зашто вашите шефови ќе влечат на една , а вие на друга страна.

Здравје и совет

Можна е главоболка.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Не мора толку да анализирате што сте постигнале кај другата страна. Таа самата ќе ви каже што чувствува.

Кариера

Во работата со младите или со новите соработници вие ќе покажете смисол за разбирање и хармонија.

Здравје и совет

Повремено земете пауза.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Конечно ќе ви стане сосема јасно како би требало да изгледа вашиот идеален партнер. Ќе барате некого според таа замисла.

Кариера

Вработените во услужните дејности денеска една фаза од својата работа ќе ја доведат до крај. Кај другите се ќе биде вообичаено.

Здравје и совет

Потпрете се на луѓето околу вас.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Не сте сигурни дали да и пријдете на една личност што ви се допаѓа. Некако не ви е пријатно. Во право сте. Почекајте неколку дена.

Кариера

Нема ништо посебно ново да се случува на работното место. И натаму работите повеќе од другите зашто има пртемногу задолженија.

Здравје и совет

Посветете им се на најблиските.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Некои ќе размислуваат како би изгледал нивниот љубовен живот во различна ситуација. Ќе увидат дека и вака е добро.

Кариера

Нема да бидедте сигурни како да завршите една работа , а немате кого да прашате.Покрај тоа, ќе има моногу задачи.Морате сами да се снајдете.

Здравје и совет

Не се возбудувајте за ништо.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Денеска немојте да асе збуните доколку почуствувате малодушност или депресивност. Ќе помине набргу. Сакани сте.

Кариера

Не градете кули во воздух , туку држете се до проверените системи. Можеби ви е малку здодевно , но и тоа ќе помине.

Здравје и совет

Дотерајте се.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Они кои се во врска, ќе настојуваат да го збогатат својот сексуален живот со партнерот. Оние кои се сами , ќе побараат некој еротски филм.

Кариера

Ќе вис тигне детално известување за финансиската состојба или за вашата лична заработка што нема да биде за потценување.

Здравје и совет

Одете таму каде што ви е пријатно.

Полицијата покрена истрага против Расел Бренд: „Добивме бројни обвинувања“

Лондонската полиција соопшти дека покренала истрага против британскиот комичар Расел Бренд (48), откако неколку жени го обвинија за сексуално вознемирување и злоупотреба, пишува Си-Ен-Ен.

„По истрагата на „Channel 4's Dispatches“ и „The Sunday Times“ полицијата прими голем број наводи за сексуални престапи во Лондон. Исто така примени се и бројни обвинувања за сексуачни престапи сторени на други места во земјата и ќе ги истражиме. Сите прекршоци не се неодамнешни“, се вели во полициското соопштение објавено во понеделникот.

Да потсетиме дека Бренд беше обвинет за силување, напад и емоционална злоупотреба помеѓу 2006 и 2013 година. Тогаш беше на врвот на својата слава, работејќи за Би-Би-Си, Канал 4 и глумејќи во холивудски филмови. Обвинувањата ги објави на социјалните мрежи. „Тоа беше неверојатно напорна недела и благодарам на сите вас кои се сомневавте во информациите што ги добивате“, рече тој во видеото.

Една од жртвите која го обвини Расел имала само 16 години кога актерот ја малтретирал. Полицијата ги охрабрува другите потенцијални жртви да се јават. Инаку, Бренд моментално е во брак со писателката Лаура Галачер. Двојката се венчаше во 2017 година, а тој претходно беше во брак со пејачката Кети Пери.

Извор: Индекс.хр

САД и нудат на Полска заем од 2 милијарди долари за модернизација на нејзината војска

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден денеска објави дека нуди заем од две милијарди долари на Варшава за да помогне во модернизацијата на одбраната на Полска, објавија американските медиуми.

Во соопштението на Стејт департментот се вели дека Полска е „решителен“ сојузник на САД, чија „безбедност е од витално значење за колективната одбрана“ на источното крило на НАТО и дека таквото финансирање е резервирано за најважните безбедносни партнери на Вашингтон.

-Владата на САД и дава на Варшава до 60 милиони долари за покривање на трошоците за заемот во форма на странско воено финансирање, кое ќе поддржи „итни набавки на американски одбранбени производи и услуги“, соопшти Стејт департментот.

Овие 60 милиони долари се субвенција за заем наменета да се осигура дека Варшава ќе може да обезбеди поволни услови за заемот. /МИА

Дијамантската лига стартува во Ксиамен во април

Организаторите на Дијамантската лига го објавија вечерва календарот на атлетски митинзи во 2024 година.

Воведниот митинг ќе се одржи на 20 април во кинескиот град Ксиамен, додека финалето е закажана за 13 и 14 септември во Брисел.

Идната година на програмата се Олимписките игри во Париз, од 26 јули до 7 август., а последниот митинг од Дијамантската лига пред почетокот на најголемиот спортски настан ќе се одржи на 20 јули во Лондон.

Дијамантска лига – календар на митинзи во 2024:

20. април Ксиамен (Кина)

27. април Шангај (Кина)

10. мај Доха (Катар)

19. мај Рабат (Мароко)

25. мај Јуџин (САД)

30. мај Осло (Норвешка)

2. јуни Стокхолм (Шведска)

7. јули Париз (Франција)

12. јули Монте Карло (Монако)

20. јули Лондон (Велика Британија)

22. август Лозана (Швајцарија)

25. август Вроцлав (Полска)

29. август Рим (Италија)

5. септември Цирих (Швајцарија)

13/14 септември Брисел (Белгија). /МИА

притисни ентер