Дневен хороскоп за 3. декември 2023 година

Дневен хороскоп за недела, 3. декември 2023 година. 

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Ќе бидете склони кон попуштање во се и сешто , а некои целосно ќе ги симнат критериумите за љубов. Самците би можеле да бидат со личност по принципот ,,која и да е” .

Кариера

Ако сте решени да делувате од сенка, денеска е ден кога на таков начин може да постигнете успех.

Здравје и совет

Прво промислете , а потоа делувајте.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Веројатно ќе ја повикате саканата личност на интимна вечера , каде ќе покажете завидно кулинарско знаење.

Кариера

Иако некои колеги ќе бидат малку почувствителни и ќе прават драма , добро е што ќе донесете креативност и нови решенија.

Здравје и совет

Освежете се на чист воздух.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Ќе се веселите со пријатно друштво и нема да дозволите ништо да ви ги расипе добрите односи , расположението и забавата.

Кариера

Подобро од другите знаете дека дека со мали чекори се минува исто растојание како и со големи.

Здравје и совет

Релаксирајте се.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Блиска личност ќе ви го отвори своето срце и ќе ви ги покаже своите емоции . Ќе возвратите со иста мерка.

Кариера

Една состојба или дел од работата ќе биде дефиниран, созреан и заклучен. Од тоа ќе произлезат нови иницијативи.

Здравје и совет

Можна е мала настинка.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Кулминацијата на поврзаноста со пријателите ќе ви донесе радост , а секако ќе ги подобри и личните особини.

Кариера

Би сакале да воведете некои измени во процесот на работата. Денеска ќе размислувате за деталите.

Здравје и совет

Крајот делото го краси.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Ќе заклучите дека е време на другите да им покажете колку се сакате и да ја официјализирате врската. Некои тоа само ќе го посакаат.

Кариера

Ќе работите без напор и нема да се зимачувате со премногу прашања . Имате добра перспектива , позитивен став.

Здравје и совет

Сега живеете уредно.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Богатството на еротиката и сензуалноста ќе бидат главна одлика на овој ден. Уживајте.

Кариера

Можете слободно да направите нешто за себе. На кого било да му објасните , ќе го разбере вашиот став и ќе го прифати како нешто нормално.

Здравје и совет

Ќе знаете да се справите со проблемите.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Вашите скриени чувства денеска ќе се појават , на ваша среќа. Ќе бидете малку збунети , но ќе ви биде мило.

Кариера

Заклучоците до кои доаѓате ќе останат познати само за вас и за никој друг. Тоа не е типично за вас , но овој пат така е најдобро.

Здравје и совет

Никаде не треба да брзате.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Малите естетски вештини ќе бидат ваш начин да и се приближите на саканата личност , со која сте на дистанца. Делумно ќе имате успех.

Кариера

Оние кои работат во лаборатории , болници , институции од затворен тип и слично ќе добијат унапредувања и добри резултати.

Здравје и совет

Не влегувајте во расправии.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Ќе се обидете на другата страна да и се претставите во најдобро светло, но тоа нема да биде вашето најдобро издание. Резултатот може да биде менлив.

Кариера

Резултатите од вашата работа би можеле да излезат на виделина , со што ќе ви порасне гордоста. Продолжете да го градите започнатото.

Здравје и совет

Мала меланхолија.

Вага 24.9.-23.10.

Љубов

За да ја подобрите вашата љубовна состојба , денеска послужете се со вашата интуиција. Нека таа ве води и се ќе биде подобро.

Кариера

Во сите дејности , кои се поврзани со луѓе ќе постигнете денеска завидни резултати. Другите ќе соработуваат.

Здравје и совет

Не освојувајте по секоја цена.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Ќе продолжите да заведувате драга личност. За неа ќе бидете неодоливи. На тој начин ќе ја зголемите блискоста во врската.

Кариера

Ќе дојде до мали преиспитувања во врска со финансиски вложувања , за кои ќе мислите дека не се стабилни. Ќе смислите нов план.

Здравје и совет

Не можете вие да одработите за другите.

Дурмиши - Туркменоглу: Поддршката од нашите партнери има голем придонес

Министерот за економија и труд Бесар Дурмиши денеска оствари работна средба со шефот на Канцеларијата на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) во Скопје, Фатих Туркменоглу.

На средбата, како што соопшти Министерството за економија и труд, се разговарало за главните приоритети на Министерството согласно последната реорганизација на министерствата, за досегашната соработка со ЕБОР, како и за идни проекти.

Министерот Дурмиши истакнал дека фокусот на работа на Министерството за економија и труд од сега ќе биде подобрување на бизнис климата во земјата, односно поддршка на домашните компании и подобрување на условите за странските инвеститори, како и развојот на пазарот на труд, односно подобрување на работничките права во државата.

-ЕБОР е еден од најголемите поддржувачи на нашата држава со инвестиции во различни проекти во различни сектори и има огромен придонес во економскиот и социјалниот развој на нашата држава, се наведува во соопштението.

Министерот Дурмиши на состанокот потенцирал дека инвестициските активности и поддршката од ЕБОР се значајни за развојот на нашата економија и има голем придонес за подобрување на деловната клима во земјата.

Министерот искажал уверување дека веќе воспоставената соработка со ЕБОР ќе продолжи и во наредниот период преку подготовка и реализација на приоритетни проекти кои имаат големо позитивно влијание врз нашата економија и условите за живот на граѓаните.

-Како министер за економија и труд се надевам дека заеднички со ваша поддршка ќе работиме на подобрување на условите за работа на домашните и странските компании во земјата, се со цел подобрување на животниот стандард, рекол министерот Дурмиши на средбата.

Двајцата соговорници се согласиле дека ЕБОР е важен стартешки партнер, а инвестициските активности од различни партнери се од големо значење за тековниот и идниот развој и на државниот и на приватниот сектор.

Пожар во росоманското село Сирково

Пожар избувна денеска и во росоманското село Сирково. Како што информираа од кабинетот на кавадаречкиот градоначалник Митко Јанчев, кавадаречките пожарникари интервенирале во гасење на пожар во село Сирково со две противпожарни возила. 

МИА се обрати до Територијалната противпожарна единица Кавадарци и оттаму ни беше кажано дека дополнителна екипа пожарникари со противпожарно возило се упатува на овој пожар што се уште не е локализиран.

Засега не можеа да дадат повеќе детали за пожарот.

Вучевиќ: Проектот „Јадар“ вратeн во почетна фаза, но тоа не значи и дека ќе се ископува литиум

Студијата на компанијата „Рио Тинто“ за заштита на животната средина не е доволна, проценка ќе направи и надлежното министерство, изјави српскиот премиер Милош Вучевиќ по потврдата дека проектот „Јадар“ се враќа во почетна фаза. 

Тој наведе и дека владината уредба не значи дека ќе се ископува литиумот, јави дописникот на МИА од Белград.

-Тие (Рио Тинто) треба да почнат од почеток ако сакаат да работат на тоа, а потоа ќе го направиме тоа сите заедно, и тука ја поканувам стручната јавност да се вклучи, и сите заедно да следиме што е тоа што ќе биде претставено како евентуално концепт за ископување на јадарит и литиум, изјави Вучевиќ на РТС.

Премиерот на Србија нагласи дека Владата не е застапник на интересите на ниту една приватна компанија или друга држава.

-Ме интересира само што добива Србија, кои се економските и политичките предности за граѓаните на Србија. Тоа значи дека ме интересира грижата за здравјето на луѓето, да ја заштитам животната средина, да ги зачуваме нашите потоци, реки, ливади, шуми, воздухот и водата, кажа Вучевиќ.

Тој додаде и дека германскиот канцелар Олаф Шолц најверојатно во петок ќе го посети Белград, но дека оваа информација не е официјално потврдена.

-Не можам да кажам дека е сигурно, но има шанси, кажа Вучевиќ запрашан за неофицијалните најави дека Шолц ќе го посети Богград и дека темата ќе биде литиумот.

-Не гледам што тоа не е во ред. Па, тоа значи дека ја имаме предноста во наши раце, оцени Вучевиќ.

Тој додаде дека државата нема да се согласи на минимум, туку ќе бара максимум заштита на животната средина.

-И потоа да разговараме за она што тие го дефинираа како синџир на вредност, да разговараме за економијата и да видиме што тоа носи за српската економија. Значи, не е прашање на суровини, прашање е дали доаѓаат фабрики и какви фабрики, кажа тој.

Вучевиќ потенцира дека литиумот како критичен минерал претставува геополитичката предност на Србија која треба да се искористи и дека власта нема да дозволи насилство кое, како што наведува, го најавува дел од опозицијата по усвојувањето на Уредбата со која проектот „Јадар“се враќа на состојба од пред 2022 година, т.е. во почетна фаза.

Според него, секој може да го каже своето мислење, но не смее да врши насилство. /МИА

притисни ентер