Дневен хороскоп за 24. јуни 2022 година.

Дневен хороскоп за петок, 24. јуни 2022 година. 

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Пред вас е прекрасен ден за дружење и проширување на хоризонтите. Ќе се збогатите со нови лица и свежи идеи.

Кариера

Само оние кои работат со луѓе , ќе ги исполнуваат со радост своите обврски. Другите ќе одмораат.

Здравје и совет

Подобрување.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Оние во врска веројатно слободното време ќе го поминуваат дома занимавајќи се со уредување на просторот. Ќе работите заедно со партнерот.

Кариера

Малите работни обврски повторно излегоа на виделина , а за големите ќе треба дополнителни договарања и трпение.

Здравје и совет

Не треба да брзате.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Пред вас е многу ветувачки ден , во кој ќе имате големи изгледи за секаков вид дружење , познанаства , пријателства и љубов.

Кариера

Не се нервирајте доколку на работното емсто не ви оди се совршено. Работите полека ќе си дојдат на свое место.

Здравје и совет

Имате право на уживање.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Уште малку ќе се двоумите дали треба да попуштите , а тогаш ќе сфатите дека љубовта ви е поважна од тврдоглавоста.

Кариера

Ќе ви се чини кајко да не познавате некои од луѓето со кои работите , па ќе се потрудите да ги придобиете.

Здравје и совет

Бидете упорни.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Опуштениот и пријателски пристап кон лицата од спротивниот пол , сигурно ќе ви донесе дополнителни поени.

Кариера

Денот е добар за неформални работи , па ќе се занимавате со таквите обврски. Хонорарно ангажираните ќе имаат доста работа.

Здравје и совет

Уживајте во добро друштво.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Секој ваш потег ќе биде внимателно набљудуван , ислушан , забележан. Затоа внимавајте како се однесувате, другата страна е сериозна.

Кариера

Доколку сте ќекале легализација на некои документи , има шанси тоа да се оствари. Некои ќе добијат службена потврда за својата работа.

Здравје и совет

Консумирајте течности.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Ќе попуштат кочниците кон другата страна и ќе ви се отвори лесен пат до остварување на желбите. Некои ќе освојуваат со леснотија.

Кариера

Оние кои работат со муштерии , ќе функционираат одлично.Оние кои не работат, ќе им се јавуваат на пријателите.

Здравје и совет

Забавувајте се во пријатно друштво.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Денот е добар за заеднички разговори и уживање. особено омилени теми ќе ви бидат оние поврзани со егзотика.

Кариера

Како да немате потреба за пауза , па ќе продолжите со поврзување со колегите кои живеат многу далеку.

Здравје и совет

Се чувствувате добро.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Оние во врска , ќе си го обогатат својот однос без премногу зборови. Така ќе добијат на интимност. Осамените нека излегуваат.

Кариера

Можно е дека ќе чувствувате потреба за мал одмор , па накусо ќе се повлечете и ќе работите од сенка.

Здравје и совет

Одморајте се кога и да можете.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Во неформалните дружби ќе бидете успешни , додека во посериозните односи ќе излезете како плашливец.

Кариера

Вашиот труд се уште не е препознаен или очигледен. Всушност се работи за нешто многу едноставно – треба да се потрудите.

Здравје и совет

Не се расправајте , туку делувајте.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Денот е добар за неврзани разговори на кафе. Односите кои лесно ќе ги воспоставувате главно ќе бидат површни.

Кариера

Некој би можел да ве прогласи за бескорисен . Ваше е да размислите за сопствената ефикасност.

Здравје и совет

Не правете нешто за што подоцна ќе се каете.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

На осамените ќе им биде жал што не мораат на работа , зашто се свесни дека таму има некој што им се допаѓа. Другите ќе уживаат.

Кариера

Главно ќе се занимавате со деловни идеи и размислувања без конкретни активности.

Здравје и совет

Одете таму каде што се чувствувате добро.

Мексикански градоначалник се ожени со алигатор, неколку пати ја бакна „невестата“ (ВИДЕО)

Градоначалникот на еден мал мексикански град се ожени со својата „невеста алигатор“ на шарена церемонија придружена со традиционална музика, гости и извици до домородниот водач да го запечати бракот со бакнеж.

Виктор Иго Соса, градоначалникот на Сан Педро Хуамелула, за време на вчерашната венчавка, неколку пати го бакнал алигаторот на муцка, кој бил врзан за да избегне несакани каснувања.

Се смета дека свадбениот ритуал потекнува од предхиспанските домородни заедници Чонтал и Хуаве во државата Оахака, како и молитва за благослов на природата.

„Бараме од природата доволно дожд, доволно храна и риба во реката“, рече Соса, градоначалник на малото рибарско село на брегот на Пацификот.

Оахака, лоцирана во сиромашниот југ на земјата, е област со богата автохтона традиција каде што многу групи тврдоглаво ги одржуваат своите јазици и традиции.

Вековниот ритуал во Сан Педро Хуамелула, денес помешан со елементи на католичката духовност, вклучува облекување на алигатор или кајман во бела венчаница со шарени украси.

Се верува дека седумгодишниот рептил, кој за оваа прилика го нарекуваат мала принцеза, го претставува божеството на мајката земја, а нејзината венчавка со локален водач го симболизира соединувањето на луѓето со божественото.

Звукот на трубите и ритамот на тапаните го надополнија празничното расположение за време на поворката во која некои од селаните во раце ја носеа невестата алигатор низ селото, додека други мавтаа со капите по неа.

„Се чувствувам среќна и горда на моите корени“, изјави Елиа Едит Агилар, кумата која ја организирала венчавката.

Таа рече дека се чувствува привилегирана што има можност да ја води церемонијата и додаде дека потрошила многу време одлучувајќи што ќе облече невестата.

„Ова е многу убава традиција“, додаде таа со насмевка на лицето.

Финска: Секако дека е можна војна во Европа надвор од Украина

Финскиот министер за надворешни работи Пека Хаависто, како одговор на новинарско прашање, рече дека војна во Европа надвор од границите на Украина е „можна“ и ги повика земјите ширум светот да го поддржат Киев.

Во интервју за Си-Ен-Ен, Хаависто бил запрашан дали Украина може да победи во војната против Русија: „Можам да издржам и во таа смисла можам да победам. Се разбира, мислам дека Украина е морално во право во оваа ситуација. Тие се многу обединети. “ одговори тој.

Тој тврди дека Финска, која е неутрална со децении, повеќе не може да биде неутрална бидејќи Русија станала „безбедносна закана“.

„Мислам дека ова е нова реалност. Навистина мислам дека безбедносната архитектура на Европа е срушена. Ова е нова ситуација, сега имаме нов вид железна завеса меѓу Русија и другите земји. И, се разбира, руската агресија против Украина е виновна за сето ова“, рече министерот.

Руската инвазија на Украина „ја промени безбедносната атмосфера“, додаде тој.

Тој рече дека е загрижен поради „лесните изјави за нуклеарно оружје, за хемиско оружје“.

„Да, Финска има силна војска. Имаме борбени авиони Ф-35 и така натаму. Но, што ако ни се закануваат со неконвенционално оружје? рече Хаависто.

Во вторникот Финска, Шведска и Турција потпишаа договор за заеднички безбедносни мерки, по што Турција го укина ветото за членството на нордиските земји во НАТО. Турскиот претседател Ердоган тогаш изјави дека Финска и Шведска мора да ги одржат ветувањата за екстрадиција што ги дадоа за време на преговорите, во спротивно ратификацијата за влезот на нордиските земји нема да биде испратена до турскиот парламент.

Но, Хаависто на прес-конференцијата претходно денеска рече дека Финска и Турција не разговарале за екстрадиција на некои конкретни лица или групи на лица за време на преговорите на самитот на НАТО што се одржа во Мадрид.

Осврнувајќи се на телефонскиот разговор со неговиот турски колега Мевлут Чавушоглу, Хаависто рече: „Се договоривме дека сега имаме потпишан договор и сѐ што договоривме е во договорот. Не разговаравме за какви било екстрадиции со Турција во Мадрид“, рече тој.

Адвокатот на Брус Вилис откри зошто оскаровецот болен глумел во нискобуџетни филмови

Адвокатот на актерот Брус Вилис, Мартин Сингер, ги откри причините зошто актерот продолжил да работи и откако му била дијагностицирана афазија.

На обвинувањата дека продуцентот Рандал Емет, со кој Вилис снимил повеќе од 25 филмови, го принудил актерот да работи и покрај неговите здравствени проблеми, Сингер рече дека тогашната состојба на Вилис го дозволувала тоа, пренесува британски The Mirror.

„Мојот клиент продолжи да работи по неговата медицинска дијагноза бидејќи сакаше да работи и беше способен да работи, исто како и многу други дијагностицирани со афазија кои можат да продолжат да работат“, рече тој.

Откако дознал за неговата дијагноза, Вилис глумел во филмот Полноќ во Свичграс заедно со Меган Фокс, каде што портретираше агент на ФБИ, кој се трка да го спаси својот партнер од сериски убиец, со кого се вкрстуваат додека истражуваат синџир за трговија со луѓе во Флорида.

Да потсетиме, актерот боледува од афазија, здравствена состојба која влијае на неговите когнитивни способности, а со болеста се бори веќе две години, а последните филмови ги снимил со помош на телесен двојник.

„Сакаме да им дадеме до знаење на обожавателите на Брус како семејство дека нашиот сакан Брус има здравствени проблеми, неодамна му беше дијагностицирана афазија, која влијае на неговите когнитивни способности. Како резултат на тоа, Брус си заминува од кариерата која многу му значеше. објави семејството Вилис..

„Ова е навистина предизвикувачки период за нашето семејство и ние сме многу благодарни за вашата континуирана љубов, сочувство и поддршка“, велат тие. Истата објава се појави и на профилот на поранешната сопруга на Брус, Деми Мур.

притисни ентер