Дневен хороскоп за 13. септември 2022 година

Дневен хороскоп за вторник, 13. септември 2022 година. 

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Оние кои одржуваат врска на далечина денеска ќе ја пренасочат во друга насока. Ќе дојде до промена.

Кариера

Можен е динамичен состанок со шефовите каде ќе размените различни идеи или мислења.

Здравје и совет

Претстојат нови планови за патувања.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Во текот на денот ќе ги расчистите сомневањата и ќе го вратите во рамнотежа вашиот однос со саканата личност.

Кариера

Денеска не очекувајте поддршка од други. Потпрете се на сопствените сили и се ќе помине подобро.

Здравје и совет

Подобрување.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Вашите зборови ќе допрат длабоко во душата на саканата личност и ќе постигнат ефект за паметење. Слободно изразете ги чувствата.

Кариера

Ви претстои финансиска загуба, со која тешко ќе се помирите. Сепак бргу ќе најдете начин тоа да го надоместите.

Здравје и совет

Ќе бидете прецизни.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Некои ќе заведуваат преку кујната, а другите со хумор. И во двата случаи ќе има успех.

Кариера

Денеска би било добро да не соработувате со млади , зашто нема да се разберете.Ограничете се на други соработници.

Здравје и совет

Некои ќе дочекаат сакана личност од патување.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Од внатре нешто ќе ве натера да направите потег што е целосно откачен , но ќе биде полн погодок.

Кариера

Можно е да ви ги оспоруваат резултатите од работата.Не влегувајте во расправија, туку почекајте до утре кога се ќе може полесно да докажете.

Здравје и совет

Ќе бидете забавни.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Денеска занемрете ги идеите што ви доаѓаат од интуицијатаи држете се до она што можете да го видите и да го допрете.

Кариера

Ќе имате зголемено влијание врз другите , па тоа искоритете го во работата , која се развива и без тоа , многу добро.

Здравје и совет

Несоница.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Можно е да ве освои млада личност по возраст или според духот. Тешко ќе и одолеете.

Кариера

Вие ќе сакате една идеја а вашите надредени друга .Денеска не е ден за размена на мислења.Воздржете се.

Здравје и совет

Подобро од вчера.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Иако со сите сили ќе се трудите да го подобрите сексуалниот живот , денеска во ова подрачје би можеле да имате мал неуспех.

Кариера

Ќе се сетите на некои предлози на лица од странство и ќе се потрудите со нив да ги обновите деловните потфати.

Здравје и совет

Чувствителност на жолчката или црниот дроб.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Вашата самоувереност би можело денеска да биде сериозно нарушна.Сетете се на љубовните успеси за да се охрабрите.

Кариера

Некои ќе ја истражуваат историјата на фирмата или на професијата што ја работите. Ќе биде интересна дигресија од секојдневните задачи.

Здравје и совет

Што било , поминало.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Најдобро ќе поминат оние ки љубовта нема да ја изразуваат со зборови , туку со дела. Се ќе биде во ред ако не зборувате.

Кариера

Ќе бидете склони дефинитивно да завршите некоја работа и да отоврите ново поглавје на сосема различен начин.

Здравје и совет

Тешко ќе ви оди со изборот на вистински зборови.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Вашите пријатели ќе ви покажат кој е најдобриот пат до нечие срце. Послушајте ги и не прашувајте премногу.

Кариера

Денеска е подобро да бидете настрана од шефовите , бидејќи и со најдобра намера, лошо ќе влијаат на вас.

Здравје и совет

Наспијте се откако ќе се прошетате.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Не треба да се трудите да бидете љубезни , зашто нема да бидете уверливи. Бидете едноставно природни и правете го она што ви се допаѓа.

Кариера

Ќе бидете под големо влијание на оние околу вас . Можно е некој од соработниците да ви се вовлече под кожа.

Здравје и совет

Лошото чувство утре ќе се изгуби..

Хрватите во транс ја слават победата над Бразил (ВИДЕО)

Хрватска е во транс и се слави низ сите градови во државата.

Бразил падна по драматичната игра и пеналите, а „коцкастите“ уште еднаш ѝ донесоа радост на цела Хрватска.

Сите хрватски градови целосно полудеа во истиот момент откако стана јасно дека Хрватска го победи Бразил на пенали.

Украина: Православен владика шири омраза и руска пропаганда

Украинската безбедносна служба (СБУ) објави дека висок свештеник на прорускиот огранок на Украинската православна црква шири руска пропаганда на социјалните мрежи и поттикнува омраза кон Украинците.

СБУ тврди дека владиката во западна Украина споделил објави на социјалните мрежи кои „ја понижуваат националната чест и достоинство на Украинците“ и „придонеле за поттикнување верско непријателство и омраза“. Владиката, кој не е именуван, е обвинет дека користел анонимен профил на Фејсбук за „ширење на наративот на руските пропагандисти“.

Соопштението на SBU уследи по серијата рации на имотите што ги користи Украинската православна црква, вклучувајќи го и манастирскиот комплекс во Киев стар 1.000 години. Тие наведуваат дека ова е дел од операции „со цел да се спречат субверзивните активности на руските специјални служби“.

Портпаролот на црквата минатата недела изјави дека црквата секогаш постапувала во согласност со украинските закони и државата нема правна основа да врши притисок врз нејзините членови.

Заврши претпоследниот ден од расправата по Предлог-буџетот, продолжението в понеделник

Собраниската комисија за финансирање и буџет вечерва ја прекина амадманската расправа по Предлог-буџетот за 2023 година и продолжението го закажа за понеделник.

Денешниот, шести ден од амандманската расправа, помина во разгледување на амандмани од кои повеќето се однесуваа на изградба на регионални и локални патишта и на водоснабдителни системи.

Министерството за финансии прифати неколку амандмани, но во видоизменета форма. Со еден се бараше пренамена на финансиски средства во Министерството за транспорт и врски кои ќе бидат наменети за изготвување на техничка документација за изградба на технички пат до депонијата во општина Новаци, а со друг да се одвојат средства за проширување на улицата од плоштадот во Штип до мостот кај хотелот Оаза со што ќе се олесни сообраќајот во ударните термини и ќе се зголеми безбедноста на пешаците. Беше прифатен и амандман од опозицијата со кој се бараше да се реализира проект за алтернативни извори за водоснабдување на Охрид.

Во текот на попладневниот дел од расправата беа повлечени неколку амандмани од страна на предлагачите.

Во понеделник е последниот ден од амандманската расправа по што Предлог-буџетот треба да оди на пленарна седница.

За Предлог-буџетот беа поднесени вкупно 263 амандмани од кои околу 200 од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

Во Предлог-буџетот за следната година растот е проектиран на 2,9 отсто, а инфлацијата на 7,1 отсто. Вкупните приходи се планирани на ниво од 282 милијарди денари и се повисоки за 14,8 проценти во однос на 2022 година, а расходите на ниво од 324,8 милијарди денари или се за 12,6 проценти повисоки во однос на 2022 година. Буџетскиот дефицит е на ниво од 4,6 проценти од планираниот БДП. За капитални расходи, пак, се планирани 48,9 милијарди денари или за околу 52,3 отсто повеќе во однос на планот за 2022 година.

притисни ентер