Дневен хороскоп за 10. јуни 2021 година

Дневен хороскоп за четврток, 10 . јуни 2021 година. 

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Вас како ништо да не може да ве запре во забавите . Сепак , дел од денот ќе мора да му го посветите на семејството.

Кариера

Работата денеска ќе се одвиува вообичаено , а вам ќе ви биде помалку здодевно.

Здравје и совет

Бидете она што сте.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Ќе си дозволите малку повеќе уживање и ќе се препуштите на спонтаноста. Тоа ќе ја унапреди вашата врска.

Кариера

Во деловната кореспонденција ќе се покажете како многу подготвена личност , која знае пластично да ги објасни своите очекувања.

Здравје и совет

Поврзете се со луѓето.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Вашата сакана личност денеска ќе ,,ви јаде од рака”. Ќе биде чувствителна и ќе бара ваша заштита и нежност.

Кариера

Ќе ви недостига тактичност и трпение за некои ваши соработници , кои не се снашле најдобро. Најдете време и за нив.

Здравје и совет

Ви треба повеќе сон.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Освен што и натаму добро се забавувате, денеска ќе се потрудите да се надминете. внимавајте до каде смеете да одите.

Кариера

Ќе се послужите со многу креативна идеја , за да решите еден мал деловен проблем.

Здравје и совет

Немојте да се опијаните.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Нема долго да чекате додека личност од вашата работна средина не ви ја открие својата наклонетост. Денеска ќе има можност за тоа.

Кариера

Малку повеќе труд вложете во својата работа , па нема да изостанат резултатите. Соработувајте со другите колеги.

Здравје и совет

Не може вечно да се живее на стара слава.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

И партнерот и вие ќе бидете во емотивна фаза, но секој на свој начин. Бидете поотворени кон саканата личност.

Кариера

Тешко ќе се договарате околу работата , зашто едноставно нема да ви се работи .Обидете се барем да го одработуите минимумот.

Здравје и совет

Ви недостига дисциплина.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Можно е дека ќе ве окупираат љубовни сеќавања или ќе ве допре една личност од вашето љубовно минато.

Кариера

Ќе има мали несогласувања меѓу колегите , а вие ќе бидете третата страна која ќе се обидува да ги усогласи.

Здравје и совет

Ќе сонувате исклучителен сон.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Вашата потреба за љубов ќе биде зголемена , а шансите намалени. Од таму се фрустрациите.

Кариера

Бидете доследни во спроведувањето на она што сте го ветиле. Така ќе го подигнете сопствениот рејтинг на работното место.

Здравје и совет

Пазете се од вирози.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Ќе ве изненади повик за излегување со поголема група луѓе. Не се двоумете , прифатете и ќе ви биде убаво.

Кариера

На виделина излегуваат плодовите на вашата работа и сега е целосно јасно колкави се вашите заслуги.

Здравје и совет

Опуштете се.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Вашите лични односи добро се развиваат , а денеска ќе добиете покана од пријатели за мала забава.

Кариера

На работа ќе ги средувате заостанатите помали работи, а шансата што ја добивте се развива како што треба.

Здравје и совет

Подобрување.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Доколку денеска излезете , можно е да сретнете личност , која ќе ве зашемети. Затоа излезете.

Кариера

Младите киолеги ќе ви се воодушевуваат на професијата што ја работите , но вие ќе тереба да се покажете како одговорен работник.

Здравје и совет

Подобрување.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Денеска ќе му се предадете на вашиот свет на мечтаење , а ќе заборавите на реалноста. Некои дури и ќе измислат личност што не постои.

Кариера

Целиот ваш труд ќе може демнеска дас е собере во еден збор : плеткање. Одберете си ги приоритетите , направете подобар план и тогаш делувајте според него.

Здравје и совет

Приберете се.

Кинезите објавија снимка од внатрешноста на нивната нова вселенска станица (ВИДЕО)

Кинеските астронаути вчера пристигнаа на нивната нова станица во орбитата на Земјата, уште еднаш потврдувајќи дека Кина станува нова вселенска сила.

Вселенското летало Шенжу 12 беше лансирано вчера според модулот на вселенската станица Тијанхе од центарот за лансирање Џикуан во северозападна провинција Гансу, а на вселенската станица слета околу седум часа подоцна.

Видео преносот од кинеската Национална вселенска агенција (ЦНСА) покажува како астронаутите влегуваат во јадрото на модулот, а еден од нив се врти за 360 степени. Следните три месеци астронаутите ќе ги поминат во модулот.

Тие наскоро треба да ги подготват своите живеалишта и да го отворат влезот во товарното вселенско летало Тијанжу 2 што претходно се приклучило на основниот модул.

Командант на мисијата е Ни Хаишенг, воздушен пилот од Народноослободителната армија, кој веќе учествувал во две вселенски мисии. Другите двајца астронаути исто така доаѓаат од војската.

Централниот модул на кинеската вселенска станица има одделни простори за живеење за секој астронаут, велосипед за вежбање и центар за комуникација.

Астронаутите поминале повеќе од 6.000 часа обука пред лансирањето, пишува „Сајанс алерт“.

Изградбата започна во април со лансирање на Тијанхе, првиот и најголемиот од трите модули, а станицата се очекува да биде завршена следната година.

Астронаутите Ни Хаишенг, Лиу Боминг и Танг Хонгбо имаат намера да ги испитаат важните функции на главниот модул и да спроведат научни експерименти за време на нивниот престој во вселената.

Уште тројца астронаути треба да долетаат до станицата во октомври.

За да се заврши вселенската станица, ќе бидат лансирани уште два лабораториски модули, секој со тежина од околу 20 тони. За 2022 година се планирани уште два товарни лета и две мисии со екипаж.

Во меѓувреме, Меѓународната вселенска станица (ISS) треба да престане да работи по 2024 година, иако НАСА соопшти дека потенцијално може да остане оперативна и по 2028 година.

Доколку ISS престане да работи во следните неколку години, Кина ќе биде единствената земја што ќе има постојана станица во вселената.

Решиле да ги испразнат улиците од бездомници, па им направиле село под автопат (ВИДЕО)

Пред шест месеци, ко-основачите на хуманитарната организација „Основна храна и лекови“, Хоситл Морено и Ешел Сисанк Елдриџ одлучиле да ја активираат заедницата во градот на американскиот западен брег, Оукленд .

Во 2019 година, Оукленд, град со 425 000 жители, шести по големина во државата Калифорнија, официјално имал четири илјади пријавени бездомници. Упатените веруваат дека пандемијата значително го зголемила тој број.

Градот се обидел да го реши проблемот на неколку начини, вклучително и обезбедување безбедни привремени паркиралишта со преносни тоалети и пристап до електрична енергија. Но, овие места се покажале како бескорисни за оние кои немаат возила, но исто така биле опасни за живот.

Неколку хуманитарни организации кои знаеле што се случува на терен, решиле да организираат посебен проект - социјално село со куќички изградени од земја и слама.

Тие се здружиле со специјалист за такви згради, Елиот, кој ги проучувал древните градежни техники и сега е уверен во вештината што гарантира 700 години трајност на куќичките.

Морено и Елдриџ, делеле храна, лекови и санитарни материјали за време на пандемијата и на тој начин се запознале со најголемите проблеми на бездомниците. На крајот на годината, со помош на низа волонтери, тие одлучиле да го расчистат нивното место за собирање - просторот под автопатот и да изградат неколку живеалишта за различни потреби.

Бидејќи пристапот до чиста вода и кујнски апарати е меѓу најголемите проблеми за бездомниците, тие изградиле тоалет во околината со топли тушеви и тоалети, кујна и шпорет. Различни хуманитарни организации и здруженија редовно им донираат облека, книги, храна и други потреби и секогаш имаат пристап до важен лек - Наркан (Налоксон), кој служи како прва помош за предозирање.

Заедницата функционира како вистинско големо семејство во кое секој има свои одговорности. Без разлика дали станува збор за готвење, набавка, одржување на градината или чистење, секој има своја работа и тоа им гарантира безбедно прибежиште.

Проектот е жив веќе шест месеци, што хуманитарците го сметаат за добар знак. Тие се надеваат дека нивниот проект ќе се прошири во градовите низ целата земја.

Јутјуберот, кој не загуби против Мејведер, сега сака во ринг со Тајсон: Ќе го победам

Логан Пол има намера да се врати во рингот против некои од боксерските икони, сега дополнително охрабрен од неодамнешната борба во која не беше поразен во осум егзибициони рунди со Флојд Мејведер.

Ѕвездата на Јутјуб боксуваше пред десет дена со еден од најдобрите боксери на сите времиња во натпревар во кој судиите дозволија нокаут, но не го постигнаа, а бидејќи нокаутот не беше виден, на крајот скапо продадениот меч за плаќање по преглед, му донесе добра заработка на дуото во рингот, а на Пол и дополнителна популарност, што ќе се обиде да ја искористи што повеќе.

Мечот со Мејведер беше само втор за Логан, а во неговиот трет настап во спротивниот агол на рингот сака да го види Мајк Тајсон. И тој е убеден дека може да го победи некогаш најдобриот боксер на светот во тешка категорија, кој наскоро ќе наполни 55 години.

„Некој го спомна Мајк Тајсон. Мојот адвокат ми рече дека не е добра идеја, дека немам шанса и дека ќе ми ја откине главата. Во последно време поминав многу. Не можете да ми кажете дека не можам да го победам Мајк Тајсон. Тој е стар '', сигурен р јутјуберот кој ова го изјави во подкастот Impaulsive.

Логан бил критикуван по мечот против Мејведер, борец кој ја заврши својата кариера со 50 победи од ист број натпревари, затоа што барал премногу спас во клинчот за време на егзибицискиот натпревар.

притисни ентер