ДКСК ќе достави препораки до Собранието за редефинирање на финансирањето на изборните кампањи

Согласно извештајот креирани се препораки на ДКСК кои ќе бидат доставени до Собранието.

Државната комисија за спречување на корупција на денешната 76. седница го усвои предлог извештајот за утврдените состојби во финансирањето на изборната кампања за Локални избор за избор на градоначалник на општина Маврово и Ростуше, Градоначалник на Центар Жупа и Совет на општина Тетово, одржани на ден 20.08.2022 година.

Согласно извештајот креирани се препораки на ДКСК кои ќе бидат доставени до Собранието.

Заклучоците од извештајот посочуваат дека потребно е одредбите кои се однесуваат на радиодифузерите, електронски медиуми, интернет портали, плакати, билборди, да се редефинираат со цел да се направи поволна процентуална распределба на рекламен простор и помалите партии кандидати во зависност од распределба на средствата за платено политичко рекламирање од Буџетот на РСМ во корист на помалите партии и кандидати.

Понатаму секој начин на реформирање да се уреди со донесување на подзаконски акти со кои појасно ќе се прецизираат правилата на игра помеѓу партиите, органите на управата и правните лица кои стопанисуваат.

Да се уреди начинот на рекламирање преку интернет портали. Да се дефинира институцијата која ќе ги носи подзаконските акти.

Извештајот посочува дека исто така, потребно е и редефинирање на износите на донациите што донаторите можат да ги уплатат на сметка на редовното работење на партиите и изборните сметки за да се спречи финансирање на тн. црни пари или купување гласови во замена за идни вработувања или доделување на договори за јавни набавки.

Утврдена е потреба од забрани за правните лица кои со договори за јавните набавки користат буџетски средства да бидат донатори во изборна кампања, а донацијата како услуга на учесникот во изборната кампања кои ги плаќа трето лице да се укине.

Потребно е да се поедностават обрасците, да се намали бројот на извештаи што учесниците во изборните кампањи треба да ги изготват и да се оцени во кои институции треба да се достават во зависност од нивните надлежности на контролата на извештаите.

На седницата беше истакнато дека масовното непочитување на обврските на транспарентноста од страна на политичките партии необјавување на извештаи се должи на фактот што во ниту еден закон не е дефинирана институцијата со надлежност за контрола во реално време.

Поранешната сопруга на Илон Маск открива зошто два пати се мажела за него

Поранешната сопруга на Илон Маск, Талула Рајли, откри зошто одлучила да се омажи за шефот на Твитер не еднаш, туку двапати.

Британската актерка двапати се омажила за извршниот директор на Tesla и SpaceX. Првиот пат биле во брак од 2010 до 2012 година, а вториот пат од 2013 до 2016. Сега таа откри зошто двапати се омажила за Маск.

„Претпоставувам дека причината поради која повторно се венчавме беше само тоа што беше глупаво да бидеме заедно невенчани откако се венчавме. Знаете, тоа е како навика. Велевме: „Ова е мојот сопруг“ и „Ова е мојата сопруга“. „О, не, чекај, ние веќе не сме такви. Подобро да бидеме повторно такви. Беше глупаво да се каже „ова е моето момче“ откако се венчавме. Затоа повторно се венчавме“, рече таа во интервју за „Индипендент“.

Додека била во врска со деловниот магнат, Рајли се грижела за неговите пет деца од претходниот брак со Џастин Маск, рече таа. Сепак, таа инсистира дека тоа „не била традиционалната улога на домаќинка“.

„Мислам, имаше ракети и автомобили, и имаше работи што експлодираа... се случуваше многу - многу од тоа беше многу стимулативно. Нејзините и децата на Маск беа многу вклучени во она што се случува. Тоа беше групен напор. Семеен напор“, објаснува Рајли.

„Илон беше одличен. Ме помина низ сето тоа. Така што не бев заглавена во замок во Бел Ер како трофејна сопруга, што не би било забавно. Сведок сум на тоа кај други, се разбира. Но, за среќа , тоа не беше мојата судбина“, додаде таа.

Германците загрижени: Се зголемува бројот на млади, кои умираат од дрога

Бројот на млади луѓе кои починале поради консумирање дрога во Германија е повеќе од двојно зголемен од 2016 година, известува јавниот сервис НДР, повикувајќи се на сопствено истражување.

„Во Германија вкупно 131 лице помладо од 22 години починало како последица на консумирање дрога во 2021 година“, објави НДР по истражувањето спроведено во надлежните институции на германските сојузни покраини.

Три деца помлади од 13 години биле меѓу оние кои починале минатата година, а вкупниот број на смртни случаи по консумирање дрога се искачил на рекордни 1926 во 2021 година. Експертите моментално не ја знаат причината за наглото зголемување на жртвите на конзумирање дрога кај младите луѓе.

"Оваа бројка, иако не е официјална, покажува дека е потребна нова насока во борбата против зависноста. Зависноста од дрога повеќе не смее да биде табу тема. На зависниците им е потребна помош, а не исклучување од општеството", рече Буркхард Блиенрт, комесар на федералната влада..

Истрагата на НДР беше покрената по неколку смртни случаи на млади луѓе на нелегални рејв забави. Според искуствата на учесниците на овие забави, потрошувачката на дрога е зголемена во последните години, како и бројот на малолетни учесници на овие нелегални собири.

Истовремено, намален е степенот на подготвеност да им се помогне на лицата кои ќе се најдат во акутна опасност поради конзумирање на дрога. Така, смртта на 20-годишно момче на рејв забава во Келн е поврзана со тоа што никој од присутните долго време не сакал да повика брза помош.

Министерот за здравство Карл Лаутербах одбил да го коментира истражувањето на јавниот сервис НДР. Актуелната влада неодамна воведе реформа на законот за опојни средства со која ќе се легализира консумацијата на канабис. Владата сака да ја легализира потрошувачката на канабис со цел да се намали криминализацијата на потрошувачите и полесно да се контролира трговијата и употребата на марихуана.

Џулија Робертс со ретка фотографија од децата го одбележа нивниот 18. роденден

Близнаците Хејзел и Финеус наполнија 18 години.

Децата на Џулија Робертс се полнолетни, а нивната славна мајка го одбележа полнолетството со ретка фотографија со нејзините деца на Инстаграм.

„18. Ве сакам“, напиша таа покрај фотографијата од минатото на која едното бебе го држи во раце, додека другото седи на нејзиниот стол.

Актерката ги роди двете најстари деца во 2004 година, две години откако се омажи за Дени Модер. Три години подоцна пристигна синот Хенри. Робертс и нејзиниот 53-годишен партнер отсекогаш ја чувале својата приватност во своите четири ѕида и ретко давале јавни изјави за своите деца.

За да се посвети на воспитувањето на своите деца, Робертс направи 20-годишна пауза од актерството. Таа води мирен и нормален семеен живот и напорно работи за да одржува рамнотежа. Нејзините деца ѝ помагаат во домашните работи како што се местење на креветот и перење алишта затоа што, според актерката, тоа се важни животни вештини.

притисни ентер