Џејми Ли Кертис со неверојатна реакција кога дозна дека за прв пат е номинирана за Оскар (ФОТО)

Џејми Ли Кертис е номинирана за Оскар за најдобра споредна женска улога за нејзината улога во Everything Everywhere All At Once. Ова е нејзина прва номинација за Оскар.

Џејми во живо ги следела номинациите и не го криела изненадувањето кога го видела нејзиното име меѓу номинираните. Таа објави фотографии на Инстаграм на кои покажува како реагирала на номинацијата.

„Вака изгледа едно изненадување. Деби Опенхајмер, една од моите најстари пријателки, ми прати порака дека седи надвор од мојата куќа и ме прашува дали сакам друштво додека гледам. Деби доби Оскар за прекрасниот документарен филм што го сними - Into The Arms Of Strangers: Stories of the Kindertransport.

„Таа дојде и седна со мене како што седев со неа на денот кога таа отиде на Оскарите, кога таа победи. Се држевме за раце. Не ни сфатив дека ме слика. Без филтер. Нема лаги. Само вистината за моментот на радост“, напиша таа на Инстаграм.

Противнички на Џејми Ли Кертис ќе ѝ бидат Анџела Басет, Хонг Чау, Кери Кондон и Стефани Хсу во категоријата за најдобра споредна женска улога. Филмот Everything Everywhere All At Once освои 11 номинации на овогодинешните Оскари.

Утре променливо облачно и студено

Времето утре ќе биде променливо облачно и студено, попладне со делумно намалена облачност. 

Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -8 до -2, а максималната ќе достигне од 1 до 9 степени.

Во Скопје променливо облачно со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе се спушти до -3, а максималната ќе достигне 5 степени.

Следува период на променливо облачно и студено време. Во вторник локално ќе провејува слаб снег и ќе дува засилен северен ветер. Во среда ќе има преодно намалување на облачноста, а од четврток повторно повремено ќе има слаби врнежи претежно од снег, велат од УХМР.

Магла со видливост до 50 метри на патниот правец Тетово – Попова Шапка

Магла со видливост од 40 до 50 метри има на патниот правец Тетово – Попова Шапка, соопштија вечерва од Авто-мото сојузот на Македонија.

Сообраќајот на останатите државни патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози.

– Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата, се наведува во соопштението.

Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата.

– Особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево, се нагласува во соопштението.

За брзо возење на територија на СВР Битола санкционирани 87 возачи

Вкупно 87 возачи се казнети при засилената акциска контрола за санкционирање на лица кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната што денеска во периодот од 10.00 до 15.00 часот беше спреведена на територијата на СВР Битола. 

Од нив, како што информира МВР, 59 ја пречекориле брзината во населено место, а 28 надвор од населено место.

На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.

Од МВР најавуваат дека и во наредните денови же продолжат засилените акциски сообраќајни контроли и апелираат граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за, како што велат, да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

притисни ентер