Џастин Бибер го продаде целиот свој музички каталог за 200 милиони долари

Џастин Бибер го продаде целиот свој музички каталог, кој ги вклучува сите песни од неговата 15-годишна кариера, за неверојатни 200 милиони долари.

28-годишниот канадски пејач ги продаде своите права на Hipgnosis Songs Capital, пишува Variety.

Без разлика што договорот е склучен, извори велат дека тој ќе продолжи да биде под раководство и сопственост на Универзал со која соработуваше во текот на целата кариера. Мерк Меркјуријалис, основач на Hipgnosis Song Management, исто така даде официјална изјава за медиумите:

„Влијанието на Џастин Бибер врз глобалната култура е навистина извонредно во последно време. Ова е нашето најголемо стекнување на музички права, таква е големината на овој каталог кој има речиси 82 милиони слушатели месечно и повеќе од 30 милијарди стримови само на Spotify“, рече Меркуриалис.

Веста доаѓа во тежок момент за пејачот, само неколку недели откако тој ги одложи преостанатите датуми од неговата турнеја Justice „на неодредено следната година“. Турнејата, која првично требаше да започне во 2020 година, беше одложена неколку пати, првично поради пандемијата, а неодамна по неговата борба со синдромот Рамзи Хант, редок вирус што му предизвика парализа на лицето.

Конечно започна во март и го покри поголемиот дел од Северна Америка, но Бибер ги одложи преостанатите датуми на почетокот на јуни, откако ја објави својата борба со болеста. Доаѓа и во услови на општо заладување на неодамна загреаниот пазар на каталози, кој стана помалку атрактивен бидејќи бараните цени скокнаа, а каматните стапки и даноците на капиталната добивка се зголемија.

Четири знаци дека вашиот телефон можеби е хакиран

Се случува нешто необично со вашиот телефон? Ако се сомневате дека сте хакирани, проверете ги овие ставки.

Батеријата се троши побрзо од вообичаено

Ова е еден од најефикасните начини да проверите дали сте „хакирани“. Ако се загрева без причина (дури и кога не е на полначот), многу е веројатно дека некоја апликација работи во позадина, дури и кога екранот е исклучен.

За да ја проверите потрошувачката на батеријата, треба да изберете „Battery -> Battery Usage“ во поставките. Побарајте нешто необично, некои апликации што ви се непознати или чудни скокови во проценти.

Ако тоа се случи, рестартирајте го телефонот, сами исклучете ја апликацијата што троши енергија и избришете ја доколку е потребно.

Често се појавуваат реклами

Поп-ап рекламите може да се појавуваат на различни начини. Сега е прашање на рутина да ги исклучите, знаеме кога може да се појават и каде. Најдоброто нешто што можете да направите е да дознаете која апликација ви испраќа реклами (или која веб-сајт ако е интернет прелистувач), а потоа да ги исклучите.

Чудни трансакции

Секако, доколку забележите необични банкарски изводи, или трансакции од вашата сметка за кои сте сигурни дека не сте ги направиле, многу е можно да сте жртва на хакер.

За да направите се што е во ваша моќ за да спречите кражба на банкарски податоци, пред да ги дадете податоците за вашата картичка на апликација или веб-сајт, проверете го нејзиниот „SSL “сертификат - тоа значи дека „URL“-то започнува со „https“, известува „Make Use Of“ .

Сомнителни СМС пораки

Ако вашите пријатели ви кажат дека добиле некоја чудна СМС порака од вас или некој ве контактира од непознат број поради порака што наводно сте им ја испратиле, постои голема шанса дека вашиот уред е хакиран.

На овој начин, малициозниот софтвер се обидува да се „рашири“, односно да се најде во што повеќе уреди. Ако забележите некоја непозната апликација (што може да биде причина за ова), не заборавајте да го блокирате пристапот до неа и да ја избришете.

Извор: Б92

Ѕвездата на Марвел уапсена поради напад на жена

Актерот Џонатан Мејџорс е уапсен откако наводно нападнал жена за време на семејна расправија.

Полицијата во Њујорк објави соопштение во кое се вели дека го привеле Мајорс откако добиле извештај за жена со полесни повреди која била пренесена во болница.

Зборувајќи за Холивуд Репортер, претставникот на актерот рече:

- Тој не направи ништо лошо. Со нетрпение очекуваме да го расчистиме неговото име и оваа ситуација.

Според соопштението на полицијата, властите биле повикани во стан во Њујорк, откако одговориле на повикот во кој маж бил вклучен во семејна расправија со жена. Жената во полиција изјавила дека била нападната и, според соопштението, се здобила со полесни повреди на вратот и главата и била пренесена во болница.

Актерот Џонатан Мејџорс е уапсен откако наводно нападнал жена за време на семејна расправија.

Мејџорс неодамна се појави во Марвеловиот „Ant-Man and the Wasp: Quantumania“ како Канг, и наводно ќе ја повтори својата улога во 2-та сезона на „Loki“, откако прво го имаше своето деби како Канг во првата сезона на серијата.

Видео: Дрон се урнал и експлодирал во Русија

Во областа Тула во Русија, недалеку од поширокиот московски регион, наводно се урнало и експлодирало беспилотно летало камиказа.

„Експлозија одекна во Киреевск во областа Тула во Руската Федерација. Локалните медиуми јавуваат за пад на дрон. Неколку куќи се оштетени. Две лица се со рани од шрапнели“, објави Ноел, налог што ги следи вестите за конфликтот во Украина на социјални медиуми.

Пронајдените остатоци од дронот, кои наводно биле снимени, укажуваат дека се работи за модел „ту-141 стриј“.

„Собореното беспилотно летало без идентификација и официјални ознаки е пронајдено на поле далеку од станбени згради“, се вели во соопштението на регионалните безбедносни сили.

Делови од украинскиот дрон „Ту-141 Стриж“ се пронајдени на местото на експлозијата во градот Киреевск во областа Тула во Русија, во која се повредени три лица, соопшти денеска портпаролот на руските органи на редот.

„Истражувачите пронајдоа делови од украинското беспилотно летало „Ту-141 Стриж“ на местото на експлозијата во Киреевск“, изјави портпаролот за ТАСС.

Падот на дрон со муниција може да биде причина за експлозијата во Кирејевск во руската област Туск, во која се повредени две лица, изјави за РИА Новости претставник на брзата помош. „Според прелиминарните информации, се урнал вооружен дрон“, рекол изворот.

Растојанието од местото до Москва е околу 250 км.

Базата наведува дека дронот е со големина од 290 на 120 см, повикувајќи се на свои извори.

притисни ентер