Димче Арсовски: Која е причината за средбата на Заев со Алекс Сорос

Зоран Заев е Претседател на Владата на Република Македонија, а не претседател на невладина организација, иако во моментов е во заминување од позицијата премиер, така да после тоа ќе може по изборите со што сака да се занимава. Official facebook: https://www.facebook.com/Kanal5Televizija/ Web: http://kanal5.mk/ Copyright: OnAir Media Group

Путин со критики до САД:Укинувањето на незаконските санкции би му помогнале на светот

Рускиот претседател Владимир Путин рече на Генералното собрание на ООН дека СЗО треба да се зајакне за да го координира глобалниот одговор на пандемијата на коронавирус и предложи конференција на високо ниво за соработка во развојот на вакцините.

„Предлагаме да се одржи онлајн конференција на високо ниво, која би се одржала наскоро, за земјите кои се заинтересирани да соработуваат во развојот на вакцините против коронавирус“, рече Путин.

„Ние сме подготвени да го споделиме искуството и да продолжиме да работиме со сите држави и меѓународни субјекти, вклучително и во снабдувањето на други земји со руската вакцина, што се покажа како сигурна, безбедна и ефикасна“, рече тој.

Русија беше првата земја што даде регулаторно одобрување за новата вакцина против коронавирус пред да заврши студијата, предизвикувајќи загриженост кај научниците и лекарите за безбедноста и ефективноста на руската вакцина.

Сепак, неколку земји сега размислуваат да усвојат мерки за забрзување на одобрувањето на вакцините.

Путин ги критикуваше САД, велејќи дека укинувањето на „нелегитимните санкции“ ќе му помогне на светот да се опорави од пандемијата на коронавирусот.

„Општо, ослободувањето на светската трговија од бариери, забрани, ограничувања и нелегитимни санкции би одело далеку при ревитализација на глобалниот раст и намалување на невработеноста.

Путин исто така предложи водечките сили да потпишат обврзувачки договор со кој ќе се забрани „поставување оружје, закана или употреба на сила врз вселенските објекти“.

Британка ископала компир,ист како нејзиното куче(ФОТО)

Британка ископала компир што личи на нејзиното куче, а фотографиите воодушевија многумина на социјалните мрежи.

Џоан Гејџер (47) од Атерстоун вели дека му ја испратила фотографијата на нејзиниот партнер, кој коментирал дека компирот изгледа како нивното куче Дејв.

Гејџер вели дека тие не сакале да го јадат тој компир затоа што „такво ремек-дело е тешко да се најде“.

„Сè уште се смеам затоа што никогаш повеќе нема да одгледувам компири што личат на моето куче.

Џоана откри дека нивното куче страда од неизлечива болест, па овој пронајдок ги развеселил.

Таа решила да ја сподели фотографијата од компирот во неколку групи на Фејсбук , каде што станала хит. „Сите се шегуваа во коментарите дека би биле претпазливи кога копаат компири случајно да не ископаат кученце“, рече таа.

Во САД од корона до денеска починале над 200.000 луѓе

Шест недели пред претседателските избори, над 200.000 луѓе починале од ефектите на ковид-19 во САД до денес, објави универзитетот Џон Хопкинс.

Според истиот извор, од 6,9 милиони пациенти, до утрово починале 200.005, а САД се меѓу земјите најпогодени од коронавирусот САРС-КоВ-2.

"Ковид-19 ќе биде трета водечка причина за смртност во САД оваа година и ќе ги надмине несреќите, мозочните удари и Алцхајмеровата болест. Ние го потценуваме овој вирус на наша штета и на штета на оние кои се погодени од нашите одлуки", рече Том Фриден, поранешен директор на Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ). Пред ковид-19, само карциномите и кардиоваскуларните заболувања биле причини за голема смртност.

Во последната недела, 5.300 луѓе починале од вирусот во САД, додека 2.000 луѓе починале во ЕУ во истиот период. Во однос на популацијата, новиот коронавирус убива четири пати повеќе луѓе во Америка секој ден, отколку во Европа.

Најмалку 6.000 луѓе се хоспитализирани, а 1.500 се на апарати за дишење.

Претседателот Доналд Трамп вели дека Соединетите држави „ќе го поразат вирусот, ќе ја споделат вакцината и ќе ја прекинат пандемијата и дека земјата ќе влезе во нов, невиден период на просперитет, соработка и мир“.

притисни ентер