Ди Каприо се забавува со манекенки на супер јахта од 150 милиони долари (ФОТО)

Познатиот актер Леонардо ди Каприо дефинитивно знае да се забавува, па неодамна е забележан на луксузната суперјахта на милијардерот Ернесто Бертарели наречена „Wawa II“, вредна 150 милиони долари.

Според изворот, Ди Каприо се дружел со Тоби Мегваер и Хејли Нахмад на вечера исполнета со манекенки што ја приредил неговиот пријател и магнат на социјалните мрежи Ричи Акива.

Изворот пренесува дека забавата започнала после полноќ и траела до пет часот наутро, а меѓу гостите биле и многу познати фаци: Венус и Серена Вилијамс, Џаред Лето, трговецот со уметнички дела Вито Шнабел, тенисерот Рајли Опелка, Виви Нево, дипломатот Паоло Замполи и „сто манекенки“.

- Таму имаше околу стотина модели. Буквално немам видено повеќе манекенски во животот, никој не изгледаше „нормално“. Беа само манекенки, манекенки, манекенки... – опишал изворот на Пејџ Сикс и додал дека на јахтата имало и група девојки облечени во „фустани со мониста без ништо одоздола, без долна облека“.

Имено, Ди Каприо разговарал со Бертарели, чија имотна вредност се проценува на 8,5 милијарди долари и чија семејна фондација се фокусира на зачувување на морињата и океаните.

Сосема иронично имајќи предвид дека суперјахта со полно работно време на екипажот, хелиодром, подморници и базени испушта околу 7.020 тони CO2 годишно, што ја прави „убедливо најлошото богатство што можете да го поседувате за животната средина“, се вели во извештајот на Fast Company. . За ситуацијата да биде уште поапсурдна, 48-годишниот Ди Каприо има своја фондација и е еколошки активист. Инаку, Ди Каприо присуствувал на забава на јахтата на Бертарели и претходно во текот на летото.

Исто така, во Мајами, Ди Каприо присуствуваше на годишниот настан на Шон Пен организиран за неговата добротворна организација „Core“ во куќата на плажата Сохо, каде што тој даде на аукција уметничко дело од неговата приватна колекција.

Настанот собра милион долари и имаше настапи на Дипло, Солеил Мун Фрај, хотелиерката Алана Фену и Ранди Гербер, како и музичарот Виклиф Жан.

Бредли Купер продава сендвичи на улица во Њујорк, го посетија неговите славни манекенки (ВИДЕО)

Холивудскиот актер Бредли Купер е снимен како работи и продава сендвичи во центарот на Њујорк.

Актерот во подготовката и продажбата на сендвичи му помогнал на својот пријател Дени ДиЏиампиетро, ​​сопственик на пицерија во Филаделфија, а сите пари отишле во хуманитарни цели.

Пред камионот со храна се појавиле некои познати пријатели на актерот, а меѓу нив и неговата поранешна партнерка Ирина Шајк. Покрај неа го посетила и манекенката Џиџи Хадид со која актерот наводно сега е во врска.

Во Германија почна судењето на мајка на три деца- убила жена од љубомора и избегала во Турција

Во Германија во тек е судењето на Салија К.(50), која е обвинета за убиство на Јасмина Т. со соучесник во 2011 година, бидејќи стапила во романтична врска со тогашниот партнер на Салија, Ибрахим.

По бруталното убиство Салија со двете деца побегна во Турција и дури годинава е предадена на германските власти.

Повеќе од 13 години по убиството на Јамина, Салија, која е мајка на три деца, се најде на суд во Дортмунд.

Таа е обвинета дека го планирала и извршила страшното убиство на младата Јамина со соучесник, кој претходно бил осуден на доживотен затвор, само затоа што тогаш имала односи со партнерот на Салија.

Голото тело на Јасмина било пронајдено на паркинг во Холандија, а две години подоцна за нејзиното убиство на доживотен затвор е осудено нејзиното поранешно момче Адем И.

Утврдено е дека во 2011 година Адем и Салија смислиле план да ѝ се „одмаздат на Јасмина за неверството“. Имено, Јасмина започнала врска со партнерот на Салија, Ибрахим К., кој тогаш имал 35 години. Најпрво за 1.000 евра ангажирале насилници, кои со дрвени стапови во дворот брутално го претепале Ибрахим и му ги скршиле коските.

После тоа имало план да ја киднапираат Јасмина и да ја силуваат, за да ѝ „докажат дека е к**ва“.

„Планирале да ја силуваат за да ја обесчестат и да ја означат како к**ва. Според обвинителството, обвинетиот ја нападнал жртвата, ја врзал и ја одвлекол во продавница. Мажите кои требало да ја силуваат чекале таму. Кога одбиле тоа го направиле пред камери, Адем и Салија ја однеле жртвата во нејзиниот стан“, рече обвинителката денеска на судењето.

Потоа, како што изјавил, решиле да ја убијат Јасмина бидејќи нивниот првичен план за одмазда пропаднал.

Во нејзиниот стан, додека била врзана со сајли, ја претепале, а потоа ја задавиле“, рече обвинителот.

За време на судењето Салија цело време молчела. Треба да сведочи и претходно осудениот Адем И.

Заврши најсмртоносната мисија на ОН- за 10 години загинале 300 „сини шлемови“

Обединетите нации денеска ја завршија 10-годишната мировна мисија во Мали, по барање на владата на земјата, која рече дека силите на светската организација се несоодветни да одговорат на растечкиот насилен екстремизам во оваа западноафриканска земја.

„Товарот во Мали беше огромен и тежок“, рече командантот на силите на ОН од 13.000, Мамаду Гаје, на церемонијата на завршување во главниот град Бамако, пренесува АП.

Тој изрази уверување до безбедносните сили на Мали дека ќе ја решат кризата во земјата.

За 10 години загинале повеќе од 300 членови на мировната мисија на ОН во Мали, што ја прави најсмртоносна мировна мисија во светот, наведува американската агенција.

Малиските власти се борат да го задржат бунтот на исламистичките екстремисти од 2012 година.

Тие беа турнати во градовите на северот на земјата, благодарение на операцијата предводена од Франција, чии војници ја напуштија земјата минатата година.

Меѓутоа, бунтовниците се прегрупираа и почнаа да ја напаѓаат војската на Мали и нејзините сојузници, вклучително и силите на Обединетите нации.

Во јуни, владејачката воена хунта побара од мисијата на ОН да ја напушти земјата.

притисни ентер