Депресијата се препознава по очите

 – Еве како според стручњаците може да ја воочите безволноста кај луѓето!

Според новото истражување, депресијата може да се утврди преку очите.

Тестот со зениците покажува промени во однесувањето за неколку секунди.

Кога ќе видите пари пред вас, зениците на очите заради чувството на исчекување во просек се шират и светкаат околу шест секунди. Сепак, новата студија за која пишуваше порталот „sciencealert“ покажа отсуство на чувството на исчекување на наградата и ширење на зениците кај луѓе со клиничка депресија.

Колку повеќе симптоми на безволност пријавувале луѓето, толку нивните зеници биле помали кога им била понудена шанса да освојат едно евро.

Авторот на студијата Енди Брендлер објаснил дека намалената реакција на зеницата е особено забележлива кај луѓе кои не чувствуваат задоволство и им недостасува енергија. Проширувањето на зеницата е одговор на возбуда или стрес, што го стимулира симпатичкиот систем одговорен за неволните движења на мускулите на зеницата и оттаму оваа реакција.

Кај депресивните луѓе кои не доживуваат чувство на радост, недостатокот на ширење на зениците укажува на нарушена низа на дејствија во мозокот. Експертите кои работеле на студијата забележуваат дека ова откритие помага подобро да се разберат физиолошките механизми кои стојат зад безволноста.

Во новата студија, 40 депресивни луѓе без лекови и 31 здрава личност решавале три различни компјутерски задачи. Величината на нивните зеници била мерена со помош на „око за следење“ во внатрешноста на МР скен.

За време на испитувањето, екранот сигнализирал дали постои можност за финансиска награда со помош на слики, а по блесокот, испитаникот требало да одговори. Кога лицето било најбрзо, на екранот се прикажувала награда од едно евро.

Истражувачите сметаат дека следењето на очите може да биде корисно како клинички тест за класификација на луѓето со депресија. Во студија од 2018 година, кај 46 луѓе без дијагноза на депресија, истата истражувачка група открила дека паричните награди го поттикнуваат ширењето на зениците кај учесниците, пишува овој портал.

Извор: srecna.republika.rs

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

Познатата манекенка Синди Крафорд го прслави својот 58 роденден.

- Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички - порача таа на Инстаграм.

Жената која упадна на модните писти во деведесеттите продолжува да плени со својата природна убавина. Длабоко во шестата деценија од животот без никаква пластика на себе, таа сè уште се колне во убавина.

Покрај редовните вежби, врвниот изглед го постигнува и со посебен режим на исхрана.

Избира здрава храна и признава дека се труди „80 проценти од времето да биде 80 отсто добра“.

Денот започнува со смути направено од кокосово млеко, третина од замрзната банана, шолја свеж спанаќ, 10 листови нане, една лажичка протеини и малку зрна какао. За ручек најчесто јаде салата со пилешко, а за вечера подготвува ќофтиња од мисирка со салата и зеленчук.

Извор: Аваз

Милитао би можел да се врати на фудбалските терени во март

Одбранбениот фудбалер на Реал Мадрид, Едер Милитао е блиску до враќање во тимот.

Како што пренесе „Relevo“ Бразилецот ќе има време да закрепне навреме за четвртфиналето на Лигата на шампионите доколку мадридскиот клуб стигне до оваа фаза.

Четвртфиналето во елитното фудбалско натпреварување ќе се одржи во средината на март.

Во август 2023 година, во 1. коло од Ла Лига против Атлетик (2:0), Милитао ги скина вкрстените лигаменти на коленото.

За тренерот на Реал Мадрид со евентуалното враќање на Милитао ќе биде големо олеснување пред завршниот дел од сезоната. /МИА

Паолини го освои трофејот во Дубаи

Италијанската тенисерка Јасмине Паолини е победничка на ВТА 1000 турнирот во Дубаи, ОАЕ.

Паолини во денешното финале беше поуспешна од Русинка Ана Калинскаја во три сета. Мечот траеше 2 часа и 16 минути и заврши со резултат 4:6, 7:5, 7:5 во корист на италијанската претставничка.

Дваесет и петгодишната Русинка двапати сервираше ас, направи четири двојни грешки и реализираше шест брејк топки од осум шанси. Паолини немаше ниту еден ас, направи една двојна грешка и седум брејк топки реализира од девет можности.

Паолини го освои својот втор ВТА трофеј во сингл. Пред тоа таа стана победничка и на три турнири во двојки.

Од друга страна, Калинскаја не успеа да ја освои својата прва ВТА титула во сингл. Сепак, за време на турнирот во Дубаи, Русинката победи три претставнички на Топ 10 – Ига Швјонтек (1), Елена Остапенко (9) и Коко Гоф (3). /МИА

притисни ентер