Денеска се одржуваат делумни избори за францускиот Сенат, се очекува победа на конзервативците

Франција денеска обновува половина од местата во Горниот дом на парламентот, Сенатот, на индиректни избори на кои се натпреваруваат 77.000 локални и провинциски политичари.

За разлика од директните избори за претставници на Националното собрание, местата во Сенатот се пополнуваат со гласање на големите електори.

Се очекува конзервативците да го задржат своето мнозинство во Сенатот со 148 места, каде што имаат апсолутно мнозинство со своите сојузници.

Релативно нов на политичката сцена и недоволно вкоренет на локално ниво, Препород, партијата на францускиот претседател Емануел Макрон, има 24 пратенички места.

На изборите треба да се обноват 170 од 348 места во Сенатот, кои се избираат за шестгодишен мандат, а половина од местата во Сенатот се обновуваат на секои три години.

На овие избори во четириесет француски департмани се поканети на гласање повеќе од 79.000 големи електори, за што гласачите не се премногу заинтересирани.

Сенатот донесува закони, но има помала моќ од Националното собрание и во случај на спор, горниот дом го има последниот збор.

Киев известува за осум повредени додека Русија продолжува да користи стратешки бомбардери

Русија ја продолжи употребата на стратешки бомбардери за напади врз Украина за прв пат по повеќе од два месеци, изјави денеска воениот командант на Киев, јави ДПА.

-По долга пауза од 79 дена, непријателот ги продолжи воздушните напади со крстосувачки ракети од стратешките воздухопловни авиони Ту-95МС“, напиша Серхи Попко на Телеграм.

Ракетите биле истрелани од неколку бомбардери во близина на Енгелс во руската област Саратов.

-Ниту една непријателска цел не стигна до градот, додаде началникот на воената администрација.

Сепак, неколку куќи беа оштетени од урнатините и брановите од експлозијата од експлозиите во предградието на главниот град, во кој живеат околу три милиони луѓе.

Според украинските воздухопловни сили, пресретнати се 14 крстосувачки ракети, од вкупно 19 истрелани.

Беа забележани удари во источниот украински регион Дњепропетровск во близина на Павлорад.

-Според досегашните информации, едно лице е убиено, изјави регионалниот гувернер Серхи Лисак на телевизија. Најмалку уште осум други се повредени. Пријавена е штета во индустриска фабрика. Оштетени се и речиси дваесетина куќи.

Според војската, пет борбени беспилотни летала претходно биле пресретнати над областа.

Источноукраинската метропола Харков, исто така, беше нападната со шест копнени ракети С-300 во текот на ноќта. Според гувернерот Олех Синиебув, две лица морале да бидат пренесени во болница. Оштетени се неколку цивилни згради и автомобили, рече тој.

Властите известија дека најмалку едно лице загинало, а четворица се повредени од руско бомбардирање во близина на линијата на фронтот кај Купјанск.

Украина ја спречува целосната инвазија на Русија повеќе од 21 месец, со поддршка од Западот. /МИА

Бишевац: Преку Вања се отвори „паднорината кутија“ на функционирањето на институциите

Не се почитуваат процедури, ниту судски, ниту безбедносни, ниту од оние кои се задолжени за почитување на човековите права.

Со Вања се отвори паднорината кутија на повеќе прашања за кои ова општество мора да почне да разговара. Приказната на Спасовски и Бубевски не даде јасна слика туку повеќе шпекулации што треба да се разјазнат. Сакале да признаеме и ако малку под лупа ги погледнеме настаните овде се пресликува функционирањето на целата држава. Не се почитуваат процедури, ниту судски, ниту безбедносни ниту од оние кои се задолжени за почитување на човековите права.

Скандалите околу Бехтел и Енка беа пласини во јавноста и не без причина, оние кои се разбираат велат дека ние какои држава ќе плаќаме многу повеќе за еден километар автопат отколку што чини. А и приказната со Соравија не е за занемарување. Извештајот на Брисел во кој се изразува сериозна загриженост за државата се однесува и на ДУИ. Сериозен дел во времето на режимот на Груевски беше и ДУИ, рече Сафет Бишевац во вечерашната Само Вистина.

Фајнер: САД имаат за цел да ја натераат Русија да оди на мировни преговори до крајот на 2024

Според него, во 2024 година САД, Европа и самата Украина, ќе ги зголемат капацитетите на нивните воено-индустриски комплекси. 

Вашингтон планира да ја стави Москва пред избор - или да оди на преговори или „тие ќе имаат работа со многу посилна Украина, потпрена на многу помоќна индустриска база во САД и Европа, изјави Џонатан Фајнер, заменик помошник на советникот за национална безбедност на претседателот на САД.

Според него, тогаш и Украина би била подготвена и „способна за нови офанзиви“.

-САД имаат за цел да ја натераат Русија да оди на мировни преговори кон крајот на 2024 година и тоа под услови прифатливи за Украина, со почитување на Декларацијата на ОН во однос на суверенитетот и територијалниот интегритет на земјата, изјави Фајнер синоќа во интервју за Пи-Би-Ес.

Според него, во 2024 година САД, Европа и самата Украина, ќе ги зголемат капацитетите на нивните воено-индустриски комплекси.

-Се водат работи на зголемување на обемите на одбранбеното производство и на украинските фабрики, рече тој, додавајќи дека слични напори се преземаат и во Европа.

Фајнер верува дека за година, година и пол, западните земји ќе стојат „на многу поцврсти темели отколку сега“. /МИА

притисни ентер