Дејли Меил: Кутињо се откажа од 18 милиони евра по сезона само за да замине од Барселона

Астон Вила одлучи да го купи Филипе Кутињо од Барселона за 20 милиони евра, а Бразилецот потпиша договор до 2026 година, откако во јануари дојде на позајмица и постигна четири гола на 16 натпревари со три асистенции.

Стивен Џерард бил воодушевен од него и Виља успеа да го договори трансферот со Барселона.

Така Барса конечно се ослободи од играчот за кој во јануари 2018 година на Ливерпул му плати дури 135 милиони евра. Бразилецот никогаш не ги оправда очекувањата и постигна 25 гола и забележа 14 асистенции на 106 натпревари. Тој исто така беше на позајмица во Баерн, па дури и постигна гол за Барса во ремито во четвртфиналето на Лигата на шампионите, а клубот од „Камп Ноу“ постојано бараше начин да се ослободи од него.

Кутињо на крајот се смести во Астон Вила откако изрази желба повторно да игра во Премиер лигата. Но, за да го постигне тоа, морал да се откаже од огромните приходи. Дејли Мејл објави дека Кутињо ќе заработува околу 7,5 милиони евра по сезона во Астон Вила, што е за 70 отсто помалку од 24 милиони евра по сезона што ги имаше во Барселона.

Астон Вила, очигледно, не можеле да му понудат ниту блиску до таа сума, но на крајот сите три страни се задоволни од овој трансфер. Виља затоа што доби одличен играч, Кутињо затоа што најде клуб во кој се чувствува добро и Барселона затоа што ја симна огромната плата од буџетот и со тоа отвори можност подобро да плати потенцијален нов играч.

Но, Кутињо ќе остане запишан како најголем неуспех на Барселона. Клубот загуби 115 милиони евра само на обештетување и нешто помалку од 100 милиони евра од платата на играчот сите овие години. Усман Дембеле е втор на таа листа, но Французинот целосно се разбуди под водство на Чави и најверојатно ќе остане уште долго во Барселона.

Наизменичен режим на сообраќај на патот кон ГП Блаце

Сообраќајот кон граничниот премин Блаце се одвива со наизменично пропуштање на возила, поради одрон во близина на метото викано „Вражји вир".

– Поради одрони на патот на улица „Јадранска магистрала" поточно на м.в. Вражји вир, сообраќајот не е во прекин и се одвива со наизменично пропуштање на возилата, информираат вечерва од АМСМ.

Претходно, денеска сообраќајот беше прекинат во двата правци./MИА

Започна ноќното бележење на хоризонталната сигнализација на градските улици и булевари

Екипите на ЈП Улици и патишта, кои ја одржуваат хоризонталната сигнализација, по налог на Град Скопје почнаа со ноќното обележување на сообраќајниците  низ градот.  

Во текот на изминатата ноќ се вршеше бележење на хоризонталната сигнализација на бул. Илинден во насока од бул. ВМРО кон улицата Никола Парапунов, машинско обележување на надолжни линии и такси станици кај СЦ Борис Трајковски, како и на улицата Франклин Рузвелт.

Вечерва машинско бележење на хоризонтална сигнализација ќе се врши во општина Центар на бул. М.Т.Гологанов на потегот од бул. Климент Охридски кон Рузвелтова.

Во рамки на пролетната акција во општина Ѓорче Петров вчера вечер започна обележувањето на такси станиците. Вечерва обележувањето на такси станиците од страна на ЈП Улици и патишта продолжува во населба Автокоманда.

Според однапред утврдената динамика на Град Скопје и Секторот за сообраќај, екипите на ЈП Улици и патишта продолжуваат во наредниот период со обновување и бележење на хоризонталната сигнализација и на сите преостанати сообраќајници со цел зголемување на безбедноста на сите учесници во сообраќајот.

Град Скопје

Маск со критика до „Twitter“: Алгоритамот манипулира со корисниците

Илон Маск, избвршниот директор на компаниите „SpaceX“ и „Tesla“, истакна дека алгоритамот на „Twitter“: манипулира со корисниците.

Идниот сопственик на „Twitter“ на својот личен налог на оваа мрежа одлучи да го критикува алгоритамот на популарната платформа. Според неговите зборови, многи е важно Твитер корисниците да го поправат својот „Twitter feed“.

Маск истакна дека корисниците се „изманипулирани од страна на алгоритамот“ на начини кои и м се непознати на корисниците, и дека разликата можат да ја видат при префрлање меѓу „Latest Tweets“ и „Home Tweets“.

Маск објаснува дека не сугерира дека има „злоба во алгоритмот“, туку дека, во рамките на „Home Tweets“, алгоритмот се обидува да му покаже на корисникот што сака да прочита, што ненамерно ги манипулира/зајакнува неговите ставови без да сфати дека тоа се случува.

Маск понатаму споменува дека има грешки во кодот на „Twitter“, а за да се решат овие проблеми со доверба во алгоритмот, тој треба да биде со отворен код.

притисни ентер