Последни вести

Најважни вести

Претседателот на САД , Трамп испрати писмо со честитка до премиерот Заев

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска прими писмо од Претсе...

Свети Наум, цар Самуил и Свети Климент ќе ги празнуваме заедно со Бугарија

По два дена дискусија мешовитата  македонско бугарската комисија ги ипегла разликите за Цар ...

Пропадна закажаната средба Заев – Села

 Лидерот на Алијанса за Албанците се налутил поради одземањето на ингеренциите на неговиот с...

Уапсен е Трајко Вељановски

Неофицијално ,уапсени се и ексминистерот за транспорт Миле Јанакиески, како и ексминистерот за труд и социјала, Спиро Ристовски. Обвинителството го сомничи и поранешниот премиер Никола Груевски кој е во Унгарија и поран...

Ќе гласаме за Претседател на Република (Северна) Македонија?

Дерковски вели дека иако во сила влезе новото уставно име на државата, изборите се спроведуваат како и досегашната пракса. На гласачкото ливче се наведени само кандидатите за претседател на земјата и државното знаме. Дерковски...

Вељаноски замина од Кривичниот суд

По излегувањето од судот, Вељаноски кусо изјави дека не е еден од организаторите на настаните од 27 април. – Десет години сум бил претседател на Собрание и јас да бидам организатор на настаните. Срамота, изјави кусо Веља...

Обвинителството гони пет лица како организатори за настаните од 27 април

Тие се товарат дека сториле кривично дело „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста". Како што се наведува во соопштението, наодите од предистражната постапка укажале дека осомничените на почетоко...

Премиерката на Србија , Брнабиќ стана мајка

Како што јавуваат српските медиуми , партнерката на премиерката на Србија , Ана Брнабиќ , Милица Ѓурѓиќ , денеска родила син. Од кабинетот на премиерката ја потврдиле веста за белградски ,,Блиц” со информација дека пород...

Таравари: Ова е одлука на ДУИ и СДСМ- Политички реваншизам или обид да се стави ред?

Политички реваншизам или обид да се стави ред? Гостиварскиот градоначалник Таравари удри по централната власт затоа што смета дека нелегитимно и се одземени ингеренциите на општината да ги води образовните установи. Својот револт...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми