Дали треба да се ограничи пристапот на социјалните мрежи за децата без соодветен надзор?

Дали треба да се забранат некои социјалните мрежи за децата за да не можат да ги употребуваат без соодветен надзор? 

Ова прашање се отвора откако во борбата за клик и лајк повеќе на социјални мрежи згасна живот на дете, четиринаесетгодишно девојче кое живо изгоре по струен удар од каблите над пругата кај железничката станица „Илинден“, во обид, според очевидци, да сними интересно видео за на „тик-ток“.

Според премиерот Димитар Ковачевски најави дека ќе се разгледува опцијата за регулирање на упоребата за социјалните медиуми, ама во иднина.

Според дел од комуниколозите и познавачите на влијанијата што социјалните медиуми го имаат врз луѓето, веќе се доцни со ваквите превентивни акти. Според Бојан Кордалов, државата треба повеќе да се насочува кон проблемите и општествените состојби, наместо да се занима со гола политика.

-Кај нас родителите најчесто се оставани сами, општеството и институциите не помагаат. Ние се бавиме со гола политика, со тоа кој ќе дојде, а кој ќе замине од власт, кој каква привилегија ќе има, тендери зема или ќе зема, моќ, а забораваме дека имаме деца, млади, општество, луѓе, на кои треба да се стави фокусот. Мора тоа да се промени. Доцниме со ваквата работа, не можат родителите сами, секој на свој начин да се борат.-Бојан Кордалов – Комуниколог и експерт за социјални медиуми.

Во меѓувреме и психолозите тврдат дека во недостаток на системски решенија во образованието, товарот паѓа на родителите. Во тинејџерските години, децата слушаат што им кажувате, но кога ќе излезат го прават обратното, затоа треба прво да дознаете како размислуваат и да ги стимулирате самите да ја разберат евентуалната опасност, вели Гордана Блажевска Спиридонава.

Во изминатиов период имаше и низа несреќни случаи што завршија со тешки последици додека тинејџери снимале видеа на железнички станици. Претходно деца организираа и опасни игри на булеварите, што се снимаа, па се објавуваа на социјалните мрежи. Една од нив беше кој највеќе ќе издржел да лежи на улица додека кон кего наидува автомобил.

Ќерката на Мадона, Лурд, тврди дека е проколната во љубовта

Ќерката на Мадона, Лурд Леон, иако има само 26 години, е во центарот на вниманието на светската јавност како наследничка на кралицата на попот.

Таа исто така многу рано влезе во светот на музиката, а кариерата ја гради под уметничкото име Лолахол, иако е многу поуспешна во светот на манекенството.

Зад себе веќе има неколку неуспешни љубовни врски кои го привлекоа вниманието на јавноста, а Лурд вели дека за неа љубовта е проклетство.

Ќерката на Мадона, Лурд Леон, иако има само 26 години, е во центарот на вниманието на светската јавност како наследничка на кралицата на попот.

Со години се шпекулира дали и се допаѓаат мажи или жени, а сега таа одлучи да стави крај на таа приказна.

- Би рекла дека мојот најголем грев е што сакам момчиња. Тоа е такво проклетство. Јас сум болно стрејт, тоа е ужасно. Посакувам да не беше така, но за жал, ова се картите што ги добив – изјави таа во интервју за „The Face“.

Летонија има нов претседател, тој е деклариран геј

Министерот за надворешни работи на Латвија, Едгарс Ринкевичс, беше избран во парламентот за нов претседател на земјата.

Шефот на латвиската дипломатија од 2011 година, 49-годишниот деклариран хомосексуалец ќе го замени Егилс Левитс, кој одлучи да не се кандидира за втор мандат.

„Ќе направам се за да ја направиме нашата земја просперитетна и безбедна“, рече Ринкевичс по гласањето во парламентот. Ринкевичс јавно се изјасни како геј во 2014 година. Тој беше првиот политичар во Латвија што го стори тоа. Летонскиот претседател има главно церемонијална улога.

Летонија е членка на ЕУ и НАТО и силно ја поддржува Украина во војната против руската агресија и нејзиниот пристап во ЕУ и НАТО. Украинскиот претседател Володимир Зеленски му честиташе на Ринкевичс за неговиот избор, велејќи дека тој е „вистински пријател на Украина“.

Летонија ќе биде во добри раце во следните четири години“, рече Левитс по изборот на неговиот наследник. Пред да стане министер за надворешни работи, Ринкевичс работеше како надворешнополитички аналитичар за јавното радио Латвијас Радио, а потоа работеше во Министерството за одбрана и Кабинетот на претседателот, пренесе Индекс.хр.

Огромен интерес за најскапиот телефон од „Google“

„Google Pixel Fold“ сега е подготвен за претпродажба, но изгледа дека топ моделот со 512 GB простор официјално го нема на залиха во САД.

Моделот со 512 GB е достапен само во обсидијан црна боја и покрај цената од 1.919 долари (1.899 евра), се чини дека е моделот што предизвикува најголем интерес кај купувачите.

Официјалната продавница на „Google“ сè уште го има на залиха „Pixel Fold“ од 256 GB во обсидијан и порцелан.

„512 GB Pixel Fold“ сè уште е достапен за нарачка однапред во ОК, Германија и Јапонија. Телефонот ќе биде пуштен во продажба на 27 јуни.

За потсетување, првиот телефон на „Google“ на преклопување – „Pixel Fold“ - се напојува со чипот „Tensor G2“, истиот процесор кој ја напојува серијата „Pixel 7“ и има импресивен систем со три камери на задната страна.

притисни ентер