Дали треба да се ограничи пристапот на социјалните мрежи за децата без соодветен надзор?

Дали треба да се забранат некои социјалните мрежи за децата за да не можат да ги употребуваат без соодветен надзор? 

Ова прашање се отвора откако во борбата за клик и лајк повеќе на социјални мрежи згасна живот на дете, четиринаесетгодишно девојче кое живо изгоре по струен удар од каблите над пругата кај железничката станица „Илинден“, во обид, според очевидци, да сними интересно видео за на „тик-ток“.

Според премиерот Димитар Ковачевски најави дека ќе се разгледува опцијата за регулирање на упоребата за социјалните медиуми, ама во иднина.

Според дел од комуниколозите и познавачите на влијанијата што социјалните медиуми го имаат врз луѓето, веќе се доцни со ваквите превентивни акти. Според Бојан Кордалов, државата треба повеќе да се насочува кон проблемите и општествените состојби, наместо да се занима со гола политика.

-Кај нас родителите најчесто се оставани сами, општеството и институциите не помагаат. Ние се бавиме со гола политика, со тоа кој ќе дојде, а кој ќе замине од власт, кој каква привилегија ќе има, тендери зема или ќе зема, моќ, а забораваме дека имаме деца, млади, општество, луѓе, на кои треба да се стави фокусот. Мора тоа да се промени. Доцниме со ваквата работа, не можат родителите сами, секој на свој начин да се борат.-Бојан Кордалов – Комуниколог и експерт за социјални медиуми.

Во меѓувреме и психолозите тврдат дека во недостаток на системски решенија во образованието, товарот паѓа на родителите. Во тинејџерските години, децата слушаат што им кажувате, но кога ќе излезат го прават обратното, затоа треба прво да дознаете како размислуваат и да ги стимулирате самите да ја разберат евентуалната опасност, вели Гордана Блажевска Спиридонава.

Во изминатиов период имаше и низа несреќни случаи што завршија со тешки последици додека тинејџери снимале видеа на железнички станици. Претходно деца организираа и опасни игри на булеварите, што се снимаа, па се објавуваа на социјалните мрежи. Една од нив беше кој највеќе ќе издржел да лежи на улица додека кон кего наидува автомобил.

Звезда и Партизан и следната сеона ученици во Евролигата!

Евролигата  ги објави 18 екипи кои ќе бидат учесници во Евролигата за следната сезона.

На состанокот акционерите( клубовите) на најелитното кошаркарско натпреварување во Европа, Евролигата дефинитивно ја потврдија одлуката за која се зборуваше подолго време.

Во следната сезона очекувано во елитното друштво ќе ја нема Валенсија која ќе го продолжи натпреварувањето во Еврокупот.

На радост на фановите на кошаркарските гиганти од Белград, Црвена Звезда и Партизан „вечните“ ривали трета година по ред ќе бидат дел сЕвролигата.

Следната сезона во Евролигата ќе играат и : Реал Мадрид, Барселона, Басконија, Панатинаикос, Олимпијакос, Асвел, Монако, Париз, Фенербахче, Анадолу Ефес, Олимпија Милано, Виртус Болоња, Макаби Тел Авив, Жалгирис, Баерн Минхен, Алба Берлин, .

Мецола: Евроизборите покажаа дека проевропските сили може да продолжат да соработуваат

Изборите за европскиот парламент покажаа дека демократијата е жива и дека проевропските сили може да продолжат да соработуваат.

Изборите за европскиот парламент покажаа дека демократијата е жива и дека проевропските сили може да продолжат да соработуваат, изјави вечерва претседателката на претходниот состав на Европарламентот, Роберта Мецола пред почетокот на неформалната средба на шефовите на држави или влади на земјите членки на која ќе се разговара околу изборот на највисоките функционери во Унијата.

- Резултатите од евроизборите мора да бидат земени предвид при изборот на претседателот на Европската комисија и можам да потврдам дека мнозинството од политичките групи во Европскиот парламент го поддржуваат процесот за избор на водечките кандидати, изјави Мецола.

Таа додаде дека ЕП е подготвен на соработка Советот на ЕУ во спроведување на постапката за избор на претседателот на Европската комисија, согласно Договорот на Европската Унија и утврдените процедури.

- Очекува добар напредок вечерва, за да можеме да почнеме да работиме, додаде Мецола, воедно потврдувајќи дека ја поднела својата кандидатура за претседател на Европскиот парламент и во новиот мандат.

Холандскиот премиер во заминување Марк Руте при пристигнувањето на средбата изјави дека кога ќе го погледне целиот пакет на имиња на кандидати за носителите на водечките функции во ЕУ мисли дека е можно брзо да се постигне консензус. Руте нагласи дека Урсула фон дер Лајен е одличен кандидат за претседател на Европската комисија, но дека за сите функции ќе се решава во пакет, додавајќи дека вечерва сепак нема да биде донесена никаква одлука.

- Очекувам дека на овој неформален состанок ќе постигнеме консензус, а формалната одлука ќе биде донесена следната недела, истакна Руте.

Ирскиот премиер Сајмон Харис, исто така, истакна дека вечерва нема да бидат донесени никакви одлуки, туку само ќе започнат дискусиите за избор на носителите на водечките функции во ЕУ.

- Тие одлуки се надевам ќе бидат донесени до крајот на овој месец. Мислам дека е важно брзо да ги разјасниме овие работи. Треба да го направиме тоа како што треба, но исто така треба да го направиме со одреден степен на ефикасност, додаде Харис.

Данската премиерка Мете Фредериксен изјави дека се уште е рано да се говори за конкретни имиња, при тоа нагласувајќи дека таа не е во игра за ниту една функција, иако се споменуваше како кандидатка за претседателка на Советот на ЕУ.

- Важно е донесеме брза одлука. Сосема сум сигурна дека ќе најдеме добри решенија, изјави Фредериксен, додавајќи дека од нејзина и од данска перспектива, Фон дер Лајен во досегашното раководење со Европската комисија „направила добра и одлична работа“.

Словачкиот претседател Петер Пелегрини при пристигнувањето на средбата изјави дека Словачка ќе биде конструктивна при изборот на водечките кандидати.

- Бараме единство. Треба да бидеме многу внимателни кој ќе ги претставува Европската Унија и Комисијата на меѓународно ниво. И за тоа треба да разговараме, да не правиме уште поголема тензија отколку што е во реалноста, треба да имаме човек кој ќе може да ја смири ситуацијата, која сега е крајно под огромна тензија, рече Пелегрини.

АМСМ:На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

притисни ентер